Trandafiri urcatori - partea a II-a

lucia2002

Active Member
sannamaria a spus:
Lucia ! mie chiar imi place combinatia :wink:
Si mie imi place combinatia, dar citind pareri contrare alor mele, ma gandeam ca gusturile mele sunt indoielnice. Ulterior pe site-uri de amenajari am vazut combinatii mult mai indraznete decat ale mele.
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
Multumesc, Lucia! Trandafirul acesta ti se pare ca ar putea fi Paul's Scarlet?



Isi tine florile foarte usor aplecate. Inflorirea dureaza cam o luna. Apoi nimic :D.
ai identificat ce se dorea Kletter Star?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, despre el este vorba. Il chiama Paul's Scarlet. Am avut o banuiala in legatura cu el dup ce am vazut Kletter Star-ul tau. Acum, cu ajutorul Luciei, am lamurit problema. :D
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Gabrielais, l-am luat acum 2 ani pe New Dawn, de la Baumax :D
m-am si ambalat..am crezut ca au adus acum marfa noua..imi si faceam de treaba prin oras... :) sa-ti traiasca si sa ne arati neaparat poze cu el..
 

lucia2002

Active Member
claude a spus:
Cat despre combinatia de culori...e frumos ce-ti incanta tie ochiul, nu ce spun peisagistii, pana la urma...mama natura combina pe campurile ei toate culorile pamantului si cine poate sa spuna ca nu e frumos? :wink:
Ca sa nu crezi ca e doar un mod elegant de a spune ca nu-mi place combinatia, o sa-ti spun ca la primii trandafiri plantati la mine in curte am fost deosebit de atenta sa ii amestec asa bine incat sa nu fie 2 asemanatori unul langa altul ci dimpotriva, sa fie cat mai multa culoare peste tot :) :)
Sicer si mie imi place cum arata combinatia si in ciuda unor pareri care sustineau ca este bine de evitat a se pune alaturi trandafiri in nuante contrastante. De altfel uitandu-ma pe site-uri de amenajari am vazut fotografii cu trandafiri a caror culori erau mult mai contrastante

 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine New Dawn e combinat cu Laguna, deci tot o combinatie contrastanta, in plus sunt si doua tipuri foarte diferite de floare, Laguna e cu floare mare, incarcata de petale, bogata, iar New Dawn, stii si tu cum e...potrivit cunoscatorilor e o combinatie aiurea, Laguna o sa ia toate privirile si pe langa ea New Dawn va parea sters si fara personalitate...acuma...om vedea :mrgreen:
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
La mine New Dawn e combinat cu Laguna, deci tot o combinatie contrastanta, in plus sunt si doua tipuri foarte diferite de floare, Laguna e cu floare mare, incarcata de petale, bogata, iar New Dawn, stii si tu cum e...potrivit cunoscatorilor e o combinatie aiurea, Laguna o sa ia toate privirile si pe langa ea New Dawn va parea sters si fara personalitate...acuma...om vedea :mrgreen:
Claudia, ai o poza cu Laguna? pe site la lottum arata intr-un fel si cand am dat cautare am gasit altceva :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, am cautat poza dar se pare ca am sters-o, anul trecut faceam poze cu telefonul si erau nasoale...dar am boboc ce se deschide curand la Laguna si o sa pun poza cu floarea :oops:
 

Elektra

Member
Vad ca sunteti multe posesoare de New Dawn, imi spuneti va rog cum ati descrie mirosul? Presupusul meu New Dawn miroase a mar, era un sampon pe vremuri de mere verzi, asa mi se pare ca miroase...si parca e un roz mai inchis decat in fotografii, cel putin asa a fost primul boboc, sa vedem urmatorii...
 

lucia2002

Active Member
Re:

miki70 a spus:
Asta este trandafirul care tb sa fie New Dawn :cry:



In toamna il scot si-l pun in fata blocului sa se catere pe gardul metalic :p

Miki ai mai gasit cumva eticheta de la trandafirul asta?
Cred ca il am si eu, achizitionat sub denumirea de tausendschon. Nu-l gasesc deloc urat, ba dimpotriva mi se pare un trandafir romantic.

Atasez cateva fotografii cu trandafirul meu, cu rugamintea de a-mi confirma daca gasesti similitudini cu al tau

 

miki70

Active Member
Nicoleta am uitat sa caut eticheta :oops: , o voi cauta zilele astea.
Seamana cu trandafirul tau in ultimele poze, in primele nu. Al meu parca avea petale mai putine sau e asa pt ca a fost prima inflorire? Cati ani are al tau ? E inflorit acum? Al meu nu mai are nici o floricica si l-am desprins de pe bolta..
 
Sus