Trandafiri urcatori - partea a II-a

lucia2002

Active Member
miki70 a spus:
Cel tinerel e obtinut din butas de la primul sau e achizitionat separat?
Da, al doilea este obtinut din butasii primului.
Florile sunt si la mine cam pe trecute, chiar pe cel tanar am vrut sa-l ..."dau la curatat"!
 

miki70

Active Member
Lucia acum am vazut ca te-am botezat, tb sa dau mielul :)

Deci la anul transafirasul va fi mai frumos. E remontant? Al meu nu miroasa deloc, al tau ?
 

lucia2002

Active Member
miki70 a spus:
Lucia acum am vazut ca te-am botezat, tb sa dau mielul :)
Avand in vedere topicul...as zice mai degraba niste butasi de trandafiri!

Deci la anul transafirasul va fi mai frumos. E remontant? Al meu nu miroasa deloc, al tau ?
Infloreste doar o singura data.Sigur, poate fi dezamagitor, dar crede-ma este un trandafir rezistent, din ale carui ramuri eu, dupa iarna care a fost, nu am taiat decat ca sa trimit cuiva. Poate totusi ii mai dai o sansa si cine stie pana la anu' ai sa-l gasesti mai atragator.

In sustinerea pledoariei mele mai atasez o fotografie cu trandafirul mai batran. Cocotat pe gard la 2m inaltime, abia am reusit sa-l fotografiez din cauza unor piersici care s-au incapatanat sa iasa exact in fata lui.
 

miki70

Active Member
Lucia multumesc :rose: La toamna il mut pt ca mi-a stricat aranjamentul, e pus langa o multiblue si nu-mi place combinatia. Il pun sa se agate de un gard metalic in fata blocului, daca se lungeste si e rezistent cum spui atunci o sa am un gard roz in cativa ani :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetelor (si baieti bineinteles :) ) vreau neaparat sa cumpar ,dar nu din comenzi :oops: ci de la unii dintre voi,un urcator,remontant,mov,grena,rosu,portocaliu deci orice culoare contrastanta cu un roz ff deschis pe care vreau sa il urc pe o arcada.
 

Roxana Peled

Active Member
Va rog sa-mi dati si mie un sfat daca se poate si daca stie cineva ...
As avea nevoie de un urcator remontant cu flori mici, cat mai mici si neinteresante, ceva cu valoare comerciala 0 :) , de preferinta neparfumat si cu o culoare a florilor calma, alb, roze. Ma tot uit pe site-uri si nu gasesc nimic care chiar sa se potriveasca.
Casa mea este la strada, intre ea si trotuar este un spatiu micut si deschis - fara gard, in care voi construi o jardiniera. La usa vreau sa plantez un trandafir urcator de talie mai micuta (sau il tin eu din foarfeca) pe care sa-l conduc pe peretele casei pe niste spaliere.
Problema este ca ... traim in Romania :cry: ... si nu stiu cum sa fac sa raman cu florile pe planta. Pusca cu sare nu am asa ca incerc sa mai scad pe cat posibil din motivatie.
Pot folosi oare un acoperitor de sol pe care sa-l ridic pe spalier? Se supara daca-l pun cu cracii(le) in sus :) :?
Si o intrebare care poate parea stupida, macesul e remontant? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca trebuie sa pui neaparat un trandafir neatragator...poti sa pui unul cu muuuuulti spini :mrgreen:

Daca prin maces te referi la Rosa canina, sau alta specie salbatica, acela nu, nu e remontant. Ce urmaresti, reinflorirea sau macese frumoase? Ca daca vrei si una si alta le poti avea, iei un rosa rugosa si ai flori parfumate, reinflorire si cele mai frumoase macese din lumea trandafirilor ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Aha .... tocmai scriam...
Ai asa ceva sau ai vazut pe undeva? E macar floribund, face multe flori? Si si miroase :eek: ?
Cat despre spini...protejeaza doar de vacutze si oitze, la ciori(deala) nu functioneaza :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vezi ca rosa rugosa sunt 2 feluri, si roz aprins si alb,Rosa rugosa rubra e cel ciclam si Rosa rugosa alba e cel cu flori albe.... mai cauta, poate gasesti la cineva in gradina si iei cu radacina, drajoneaza bine asa ca ajungi repede la o tufa frumoasa.

Face multe flori si, ce e mai dragut, nu trebuie sa le rupi ca sa faca altele, la un moment dat arata fantastic, are pe el atat macese cat si flori

La ce spini are te asigur ca functioneaza si la ciordeala, daca nu vine cu manusi de sudor o sa-si blesteme ziua cand a pus mana pe el :mrgreen:

Eu am doar roz aprins, si eu caut si alb...
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc mult pentru informatii.
Suna minunat ceea ce spui tu...raman si cu florile si cu macesele :visator: trebuie sa arate foarte frumos...
Si cred ca este si foarte rezistent. O sa caut alb cum ai spus. Eu din pacate nu cunosc multa lume cu gradini, prin urmare o sa incerc sa fac rost de el pe cale "comerciala". Daca il gasesc promit sa te anunt :D
 

Roxana Peled

Active Member
Uite altul, Rosa Fedtschenkoana, de la David Austin.
Zice acolo, repetarea infloririi - excelenta :) .
Nu miroase insa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E cam greu sa gasesti unul cu de toate...parfum, remontanta, macese minunate, ghimpi... :mrgreen:

Ce trebuie sa stii daca vei planta un rugosa este faptul ca nu tolereaza solul alcalin, vrea unul putin mai acid, altfel face cloroza urat de tot, am constatat la mine :( Problema e rezolvabila, in general, prin amestecarea, la plantare, a pamantului din gradina, cu pamant pentru conifere
 

Roxana Peled

Active Member
La mine nu va fi o problema ... acidofilele sunt marea mea dragoste si cum nu urmeaza sa-l plantez in gradina ci intr-un soi de "jardiniera" turnata din beton am control total asupra solului. In general folosesc un amestec pe baza de turba care este slab acid.
Oricum, multumesc ca mi-ai spus, o sa tin cont!

Despre ideea cu un acoperitor dirijat pe perete ce parere ai? Crezi ca se supara, adica are sanse sa nu mai infloreasca pentru ca nu-i mai curge seva orizontal? Sigur, depinde si de talie ... un Fairy nu s-ar supara sunt sigura dar e urias si nu stiu daca florile sunt asa de netentante...
Plus, nu cred ca are atat de multi spini :)
 
Sus