Trandafiri urcatori - partea a II-a

lucia2002

Active Member
Poate nu este cel mai spectaculos dintre cataratori, florile se scutura destul de repede si petalele lui se decoloreaza la soare, devenind aproape albe, dar are o delicatete si o finete pe care nu poti sa nu o observi.

 

lucia2002

Active Member
nina77 a spus:
Ce bine le sta impreuna! :D
Sunt minunati, Lucia!
Anul trecut cand am inceput si eu sa citesc una alta despre trandafiri, gasisem niste pareri vis a vis de cromatica trandafirilor si era data ca de evitat alaturarea unor contraste mari. De atunci ma tot intreb daca nu am gresit alaturandu-i pe cei doi.
Ca sa nu mai spun ca am alte combinatii si mai si!! Dar acum este prea tarziu sa-i mai mut fiindca majoritatea sunt batrani.
 

gabrielais

Active Member
lucia2002 a spus:
mie mi se pare superba combinatia!! arata "delicios" impreuna!!! important este sa iti place tie si sa nu iti deranjeze ochiul, ca daca te iei dupa ce se spune prin diverse articole...ar trebui sa muti in fiecare an cate ceva :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lucia, mi se pare ca arata perfect! Si eu am avut ideea (nefinalizata insa) sa combin New Dawn cu un alt urcator rosu.
Numai ca nu am mai avut unde sa mai pun inca un urcator ca eu am plantat 5 New Dawn unul langa altul, pe doua laturi ale foisorului :)
 

dancoman

Member
miki70 a spus:
Claudelu e urat si nici parfum nu are, il arunc in gradina din fata blocului la toamna :) Uff, si-l astept de un an sa faca flori :cry:

Acum caut New Dawn . Imi face si mie cineva un marcotaj aerian cu un pet ? :oops:
Miki iti pun eu la marcotat (numa' sa-mi amintesc cum se face)dar am o rugaminte ,sa-mi trimiti si mie din urcatorul tau,,urat,, caci eu sunt mainac la rozele astea mai ciudate si necunoscute!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
lucia2002 a spus:
Poate nu este cel mai spectaculos dintre cataratori, florile se scutura destul de repede si petalele lui se decoloreaza la soare, devenind aproape albe, dar are o delicatete si o finete pe care nu poti sa nu o observi.

Foarte frumosi, Lucia! O combinatie de flori reusita nu tine numai de culoare, este important si ca plantele sa aiba aceeasi perioada de inflorire. Arata frumos impreuna, chiar daca constrastul este mare. Mie imi plac culorile contrastante :rofl:.
Culoarea lui Paul's Scarlett este cumva un rosu carmin? In poze arata mai aprins. Trandafirul acesta mai are vreo inflorire in afata de cea din primavara? Ca am citit lucruri contradictorii in privinta asta, ba ca nu mai infloreste, ba ca ar mai face cate o floricica.
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Culoarea lui Paul's Scarlett este cumva un rosu carmin? In poze arata mai aprins. Trandafirul acesta mai are vreo inflorire in afata de cea din primavara? Ca am citit lucruri contradictorii in privinta asta, ba ca nu mai infloreste, ba ca ar mai face cate o floricica.
Culoarea florilor de la Paul's Scarlet este apropiata de cea a trandafirului Kormun, dar asemanarile cu acesta se cam opresc aici.
Infloreste o singura data ,dar o face atat de frumos incat i se poate trece cu vederea faptul ca nu este remontant.
Poate ca fotografiile vor fi mai convingatoare decat cuvintele mele, asa ca voi cauta niste fotografii ca sa le postez
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Lucia! Trandafirul acesta ti se pare ca ar putea fi Paul's Scarlet?



Isi tine florile foarte usor aplecate. Inflorirea dureaza cam o luna. Apoi nimic :D.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, chiar sunt la fel. Seamana atat florile cat si frunzele. Multumesc pentru poze si clarificare! :D
 

miki70

Active Member
dancoman a spus:
miki70 a spus:
Claudelu e urat si nici parfum nu are, il arunc in gradina din fata blocului la toamna :) Uff, si-l astept de un an sa faca flori :cry:

Acum caut New Dawn . Imi face si mie cineva un marcotaj aerian cu un pet ? :oops:
Miki iti pun eu la marcotat (numa' sa-mi amintesc cum se face)dar am o rugaminte ,sa-mi trimiti si mie din urcatorul tau,,urat,, caci eu sunt mainac la rozele astea mai ciudate si necunoscute!!
Dancoman s-a oferit si Madalina sa ma ajute cu New Down, iti pun la inradacinat o tija de uratel dc ti-l doresti :rofl: Tu dc ai altceva as fi happy :) Coral Down ai?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lucia, foarte frumosi :D Mie imi place foarte mult New Dawn, e ca un portelan vechi asa ca am umblat dupa el cu limba scoasa si cand l-am gasit la Baumax in ghiveci am pus rapid mana pe el, desi costa mult in comparatie cu cei luati la punga...dar nu a contat, important a fost ca avea o floare deschisa si am fost convinsa ca e ce trebuie :rofl:

Cat despre combinatia de culori...e frumos ce-ti incanta tie ochiul, nu ce spun peisagistii, pana la urma...mama natura combina pe campurile ei toate culorile pamantului si cine poate sa spuna ca nu e frumos? :wink:
Ca sa nu crezi ca e doar un mod elegant de a spune ca nu-mi place combinatia, o sa-ti spun ca la primii trandafiri plantati la mine in curte am fost deosebit de atenta sa ii amestec asa bine incat sa nu fie 2 asemanatori unul langa altul ci dimpotriva, sa fie cat mai multa culoare peste tot :) :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Claude ! si eu acum trei patru ani am plantat : unu deschis unu inchis :rofl: acum parca as face un pic de ordine ,dar sotul zice ca sunt fix bine acolo unde sunt :rofl:
anul trecut am postat o poza pe un forum din HU ,cu un trandafir roz si unu galben ,prinsi din lastari [ care ulterior sau dovedit a fi doua culori diferite ]si mi s-a atras atentia ca rozul nu merge cu galben :roll:
si am explicat ca e frumos ce imi place mie :rofl: desi asta chiar nu a fost intentionat .
Lucia ! mie chiar imi place combinatia :wink:
 

gabrielais

Active Member
Multumesc Lucia....

claude a spus:
Lucia, foarte frumosi :D Mie imi place foarte mult New Dawn, e ca un portelan vechi asa ca am umblat dupa el cu limba scoasa si cand l-am gasit la Baumax in ghiveci am pus rapid mana pe el, desi costa mult in comparatie cu cei luati la punga...dar nu a contat, important a fost ca avea o floare deschisa si am fost convinsa ca e ce trebuie :rofl:

Cat despre combinatia de culori...e frumos ce-ti incanta tie ochiul, nu ce spun peisagistii, pana la urma...mama natura combina pe campurile ei toate culorile pamantului si cine poate sa spuna ca nu e frumos? :wink:
Ca sa nu crezi ca e doar un mod elegant de a spune ca nu-mi place combinatia, o sa-ti spun ca la primii trandafiri plantati la mine in curte am fost deosebit de atenta sa ii amestec asa bine incat sa nu fie 2 asemanatori unul langa altul ci dimpotriva, sa fie cat mai multa culoare peste tot :) :)
Claudel, cand l-ai gasit?? acum de curand??
 

dancoman

Member
miki70 a spus:
dancoman a spus:
miki70 a spus:
Claudelu e urat si nici parfum nu are, il arunc in gradina din fata blocului la toamna :) Uff, si-l astept de un an sa faca flori :cry:

Acum caut New Dawn . Imi face si mie cineva un marcotaj aerian cu un pet ? :oops:
Miki iti pun eu la marcotat (numa' sa-mi amintesc cum se face)dar am o rugaminte ,sa-mi trimiti si mie din urcatorul tau,,urat,, caci eu sunt mainac la rozele astea mai ciudate si necunoscute!!
Dancoman s-a oferit si Madalina sa ma ajute cu New Down, iti pun la inradacinat o tija de uratel dc ti-l doresti :rofl: Tu dc ai altceva as fi happy :) Coral Down ai?
Multumesc,din pacate nu am CD...dar poti vedea ce am pe adresa de Sunphoto
 
Sus