Trandafiri urcatori - partea a II-a

lucia2002

Active Member
Si mie imi place Westerland-ul.
Nu este catarator dar aliura lui este una impunatoare. Ca sa-l fotografiez a trebuit sa urc cateva trepte la scara.


 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Splendid, Lucia! De cati ani il ai? Imi place felul in care s-a format tufa in timp...cred ca e foarte important felul in care arata un trandafir in cativa ani (vreo 3-4) de la plantare
 

gabrielais

Active Member
acelasi lucru vroiam sa intreb si eu despre frumosul tau: de cati ani il ai? al meu in sfarsit anul acesta s-a prins...acum sa vedem daca si iese ce trebuie, ca de vreo 4 ani ma chinui sa am si eu un Westerland..
 

lucia2002

Active Member
Sincer nu-mi mai amintesc de cati ani il am...poate de patru...cinci?
Oricum este unul din trandafirii recunoscuti ca avand o crestere rapida.
Anul trecut, cand am inceput si eu sa citesc cate ceva de trandafiri am vrut sa-i aduc ramurile putin orizontal, dar nu am reusit nicicum sa-l conduc. Voi incerca anul asta cu ramurile mai tinere.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca al tau vrea sa creasca arbust, lasa-l s-o faca, poti sa-l formezi din taierile de primavara, depinde cum e pozitionat, partea din spate sau mijlocul pot fi lasatate inalte si se scurteaza lastarii din fata si lateral, astfel incat sa ai flori si la nivelul nasului, sa nu te urci pe scara sa-l mirosi :wink:
 

lucia2002

Active Member
claude a spus:
Daca al tau vrea sa creasca arbust, lasa-l s-o faca, poti sa-l formezi din taierile de primavara, depinde cum e pozitionat, partea din spate sau mijlocul pot fi lasatate inalte si se scurteaza lastarii din fata si lateral, astfel incat sa ai flori si la nivelul nasului, sa nu te urci pe scara sa-l mirosi :wink:
Nu prea are de ales, nici el si nici eu - este la concurenta cu un gutui...In cautarea soarelui va trebui sa-l orientez cumva...
 

bebe Iris

Active Member
Superb! Face pereche buna cu Sympathie rosu, fac acelasi tip de flori si infloresc exact in acelasi timp :D
 

Rose

Active Member
Vaaaai, Lucia, este mai frumos decat mi-as fi imaginat! Ai idee de unde il ai? Trebuie sa cumpar si eu unul in toamna, urgent!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar este un trandafir superb! Infloreste toata vara la fel de frumos?

NicoletaDaniela, cred ca l-am vazut in oferta celor de la Coral.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, asta e mortal!! E ala despre care ziceai ca a trebuit sa-l tai radical? E minunat acum, nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada,am doi si da,unul din ei am fost nevoita sa il tai de jos.A inflorit si ala timid.Asta s-a pastrat foarte bine.Cine vrea ii dau lastari :)
 

nick1971

Active Member
gradinar1 a spus:
Frumos! are floare de theahibrid, mi se pare.
E remontant?
Madalina, la toamna ma pot recompensa fata de tine :D , daca-ti place, am unul in plus care implineste 2 ani, deci e al tau :D
 
Sus