Trandafiri Miniatur

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
:rofl: N-ai idee cat de bine te inteleg! Pierd cel putin o jumattate de ora ca sa ma decid pe care sa-l iau. Si in final, pt ca nu reusesc, plec cu 2-3 odata.
Cred ca va arata superb gradina de pe acoperis ;-)
Multumesc Caramell :D si eu cred ca va iesi minunat. Imi pare rau ca nu o sa am anul asta timp sa o construiesc :(

Ana, nu ai nici un motiv sa-i tii in casa peste iarna, rezista impecabil afara. Trandafirul e planta de zona temperata, iarna ii e vitala. Numai daca ii cumperi prin ianuarie-februarie e greu, ca nu ai cum sa-i scoti cu frunze si boboci afara in ger :|
 

Dea

Active Member
un miniatur ce imi place foarte mult



l-am pus intr-un ghiveci mare, afara. Insa, pe iarna il voi duce in beci, sper sa reziste acolo.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place!
Poti sa-l lasi si afara intr-un loc mai protejat.Eventual daca va fi foarte frig in infofolesti un pic.
 

Dea

Active Member
Multumesc Iudit!
Totusi, nu as risca sa-i las afara, chiar si inveliti in ceva. Ghiveciul este mare, dar totusi nu extrem de mare. Mi-asi dori sa-i am si anul urmator! :D
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu am avut niciodata probleme cu trandafirii miniatur iarna afara, i-am lasat si prin ghivece neprotejate si prin jardiniere...n-au zis nimic saracii :D dar tu fa cum simti ca e mai bine, sa nu se intample doamne fereste vreun accident si apoi sa ne injuri pe noi :)
Un pic de temperatura negativa insa eu zic ca e bine sa le oferi. Trandafirul e totusi planta de zona temperata, sunt plante care sunt mai bine adaptate frigului decat caldurii in timpul iernii si au nevoie de perioada de repaos la temperaturi negative nu la 10 grade ca mediteraneenele.
Daca beciul tau ajunge pe la 5 grade de exemplu eu cred ca le va fi bine, daca nu scade sub 10 e un pic riscant.
 

ana75

Member
Cel mai bine e intr_o camera mai racoroasa,dar nu tare.Afara e riscant in ghiveci la noi asta iarna au fost MINUS 30 grade,am pierdut cativa mai noi.Ai grija nu se stie niciodata cum o sa fie iarna.
 

ana75

Member
inseamna ca sunteti norocosi la noi iarna e foarte frig Ceahlaul e aproape iar dupa cum ati vazut la meteo acolo e cel mai frig .In fiecare an am asa zisul noroc de a ramane fara unele plante.
 

Dea

Active Member
Multumesc Gabiuta si georgy!
Ii voi duce in beci, acolo am intre 0 si maximum 10 grade. Muscatele, crizantemele la ghiveci, begoniile si alti bulbi, au trecut bine fiece iarna. Presupun ca si pentru ei va fi bine.
 
Sus