Trandafiri Miniatur

mirceaspc

Active Member
Moderator
Am cativa trandafiri miniatur cumparati in ghiveci pe care i-am plantat in gradina si de care sunt incantat. Am primit de curand (sotia) o miniroza la ghiveci plina de flori. Am mai avut un trandafir luat iarna si pana primavara s-a uscat. Ar trebui sa -l fac cumva sa intre in repaus pentru a-l planta la primavara ca de plantat acum in gradina cred ca nu se poate? Cum este mai bine sa procedez?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pune-l intr-un loc racoros, un balcon, de exemplu,la temperaturi mici dar nu inghet...daca ingheata putin important e sa fie protejat ghiveciul, sa nu inghete pamantul. si atentie la udat daca-l pui la rece, mai putina apa
 

IULIA

Active Member
am plantat in martie, dupa zapezi, alti 4 trandafiri miniatur in gradina. le merge super bine. deja se pregatesc de flori noi noutze. :D
cei de anul trecut sint deja infloriti.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine miniaturii sunt in ghivece.Iata Morsdag plantat in ghiveci anul trecut:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am protejat ghivecele decat atunci cand a plouat si a fost si frig.De fapt am pus pesete trandafiri o folie de mylon ca sa nu ighete ploaia pe ei.Dar stau linga un perete de care sunt protejati putin,desigur.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ii mai uzi iarna pe cei din ghivece? arata excelent Morsdag. Am o slabiciune pt acesti trandafiri, desi nu stiu din ce motive, nu i-am achizitionat...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu-l ud iarna,e suficient cat ninge,ploua .
Mai am si altii in ghivece,printre care si Bonica,ziceau cei de la Ciumbrud ca se dezvolta si infloreste fain in ghiveci.Are si boboci sa vedem cum va fi pina la toamna.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Preferatul meu intre miniaturali e galbenul acesta. La cei trei ani ai sai in gradinuta incepe sa se impuna.


Nu e singurel, insa e veteran. Ii tin companie alti doi miniaturali, florile albastre ale tradescantiei si clematisul Ville de Lyon.
 

Dea

Active Member
Superbi sunt trandafirii tai miniatur, Adina! :visator: Imi plac toti, florile au nuante puternice si forme frumoase!
 
Sus