Trandafiri Miniatur

mg

Member
Caramell a spus:
Mai exista o postare unde Dea spune ca si trandafirii obtinuti din butasi prelevati de la acesta, infloresc tot in 2 culori. Iar aici nu se pune problema de altoire, daca la asta te gandeai cumva.
Ma gindeam la altoire sau la faptul ca pot fi doi butasi alaturati .
Totusi este ciudat ce spuneti si tot nu cred pina nu vad lastarul cu doua flori diferite .
 

mg

Member
Citisem . Avem o singura varianta . Daca este REAL , foarfeca pe el !
Cumpar lastari .... :rofl: serios !
 

Dea

Active Member
Re: Re:

mg a spus:
Dea a spus:
claude a spus:
:eek: Cum mai, bicolor? Ai spus ca e din butas de la celalalt, deci e doar o radacina, practc un singur lastar si pe ramificatiile lui face flori de 2 culori? :eek: Nu-mi revin, nu cred asta :mrgreen: Doar daca e un 'sport' :?
Da Claude, e din butas de la primul si este un singur trandafir care face flori in doua culori! Nici eu nu stiu ce este exact! Are o istorie, l-am primit cadou acum vreo 6 ani. L-am tinut in ghiveci pana anul trecut in primavara, cand l-am plantat si ii merge si mai bine afara!
o poza din 2009
Putin credibil .In primul rind nu pare a fi miniatur , si asta poate insemna altceva .
Pozati tulpina unde se despart lastarii cu cele doua culori .
Asa am si eu unul http://i675.photobucket.com/albums/vv11 ... C04839.jpg care are doua culori ....
De miniatur, este cu siguranta un miniatur. :D Dupa 6 ani, din care ultimii doi in gradina, arata asa Al Dvs. cu siguranta nu e un miniatur, din poza par a fi doi trandfiri plantati impreuna.
Cat despre aspectul de bicolor, in momentul in care va reinflori, voi verifica, inca o data, daca florile bicolore provin de la aceeasi tulpina. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, nu te mai lua si tu dupa toate pozele photoshopate, ca suferi degeaba :rofl:

Eu n-am nici macar un trandafir niniatur, recunosc spasita, dar nu m-am ciocnit in drumurile mele de nici unul caruia sa nu-i rezist :? Ce ma enerveaza cel mai rau la miniatur e faptul ca n-au parfum, pentru mine parfumul la un trandafir e obligatoriu, trebuie sa fie un trandafir supersonic de-a dreptul ca sa-l accept fara parfum :rofl: Desi am ceva TH cumparati la punguta, pe care scria parfumat si nici vorba :mrgreen: Dar ei mai sunt la locul lor pentru ca mi-e mila sa-i arunc, ma doare stomacul la gandul sa arunc un trandafir :nefericit: asa ca, incet-incet, unii se mai muta pe la vecine :D
 

Roxana Peled

Active Member
Offff... tu cu parfumul tau...
Ce mai conteaza la un trandafir de 30 cm daca e parfumat sau nu ca doar nu stai dea busilea sa-l amusinezi prin iarba :|

Intrebarea mea este i-ai mirosit pe toti? Eu am observat ca sunt de doua tipuri, unii cu frunza mai micuta si mata ca si cum ar fi bagat la apa tot trandafirul si altii care arata aproximativ ca niste trandafiri normali taiati si infipti in ghiveci, au frunzele ceva mai mari, mai solide si mai lucioase. Si florile sunt mai mari si de forma unui trandafir normal, nu asa inghesuite ca la miniaturii normali. Nu tin minte sigur dar aceia mai mari parca aveau ceva miros, nu vorbim la nivel de trandafir englezesc dar macar cat sa-ti dai seama ca nu e de plastic :)
Data viitoare cand mai vad unul din ala promit ca-l amusinez pe toate partile dupa care il cumpar oricum :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Bineinteles ca ma pun de-a busilea sa-l miros! Eu am o idee fixa, cand ma gandesc la un trandafir automat simt parfumul si ghimpii :) ...acuma...zau ca nu-l dau afara din curte daca n-are ghimpi, dar parfumul nu prea e negociabil :evil:
De asemenea, cand imi iese in cale un trandafir automat imi bag trompa in el :mrgreen: Fac la fel cu toate florile de fapt, e o reactie necontrolabila si necontrolata...iar daca la alte flori accept lipsa parfumului, la trandafiri nu reusesc. In orice caz, daca vrei sa-mi vinzi o floare, orice floare si-mi spui ca are parfum, sunt deja 50% convinsa sa o cumpar :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Inteleg :D
Nu-i asa ca ai stephanotis?
E o floare pe care mi-o doresc de ani de zile dar nu stiu cum nu reusesc sa-i gasesc nici un loc in casa :( (lumina fara soare)
Ieri am fost la Hornbach si am stat juma' de ora cu nasul intr-una. Pur si simplu nu ma puteam convinge s-o pun jos pe raft. Ala da miros :hipnotizat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am, ca n-am spatiu pentru plante de interior, ce sa vorbim de iernat :roll: asa ca imi descarc frustrarile doar in gradina, iar stephanotis si gardenia si alte bunatati merg sa le vizitez si sa le amusin in magazine :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mi-a ramas gandul la ei inca de cand i-am vazut la expozitie si pt. ca sunt fata buna,am si primit:




Si am si alb numai ca ala e deja pe trecute! :dans:
 

Roxana Peled

Active Member
Este un miniatur, ca mie imi arata mai mult ca un acoperitor?
E maricel :D dar frumusel!
Eu imi fac provizii de rabdare pentru ca vreau la sfarsit de iarna inceput de primavara sa-mi cumpar o colectie de trandafirasi mini la ghiveci. Atunci apar pe piata cei mai frumosi si mai variati, ii pregatesc comerciantii pentru 1 si 8 martie ... o nebunie :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Eu imi fac provizii de rabdare pentru ca vreau la sfarsit de iarna inceput de primavara sa-mi cumpar o colectie de trandafirasi mini la ghiveci. Atunci apar pe piata cei mai frumosi si mai variati, ii pregatesc comerciantii pentru 1 si 8 martie ... o nebunie :visator:
Ce vrei sa faci cu ei? Sa ii tii in ghiveci sau sa-i pui in gradina? Adevarul e ca in ghiveci rezista mai greu, trebuie udati cu regularitate si schimbat ghiveciul cu unul mai incapator.
Din pacate toti trandafirii mei miniatur (noname) luati din comert sunt foarte sensibili la patarea neagra, unii chiar la fainare. Cu toate astea nu ma pot abtine sa nu-i mai achizitionez. Mi-am propus insa sa iau de acum inainte miniroze cu "pedigree", de la producatori cunoscuti. Ma gandesc ca cel de la Coral, Tanatau, Meilland trebuie sa fie mult mai rezistenti.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu ce sa spun despre pedigree :D , ai mei au fost pana acum destul de rezistenti. Am avut vreo 3 dar dupa faza cu santierul vreo 2 au disparut pe sub moloz iar al treilea inca mai scoate cate o floricica din cand in cand de sub un morman de lemne.
Pe astia noi vreau sa-i plantez in gradina de pe acoperis. Nu e foarte mare si niste trandafirasi mici si compacti s-ar potrivi de minune in fata tufelor mai maricele. Nu vor fi plantati in ghiveci, pe terasa urmeaza sa astern strat de pamant.
Cei dinainte au fost plantati in niste caramizi de beton goale in mijloc pe care le-am umplut cu pamant si au rezistat asa si la -20 de grade si la +40. Sunt fantastici din punctul asta de vedere.

PS. Astazi tocmai mi-am cumparat 3 ghivecele cu trandafirasi din aceia mici, trei la ghiveci cu 6 lei ghivecelul. Nu prea mi-a iesit treaba aia cu proviziile de rabdare :oops:
Ce sa fac? Erau draguti si ieftini :indragostit: si tipau de acolo din raft "ia-ma acasa, ia-ma acasa". Mai greu mi-a fost cu "ia-ma pe mine, ba pe mine" :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: N-ai idee cat de bine te inteleg! Pierd cel putin o jumattate de ora ca sa ma decid pe care sa-l iau. Si in final, pt ca nu reusesc, plec cu 2-3 odata.
Cred ca va arata superb gradina de pe acoperis ;-)
 

ana75

Member
Aveti dreptate fetelor trandafirii din comert sunt mai sensibili comparativ cu cei din pepiniera care sunt mai sanatosi si mai zdraveni.Eu din propria experienta am renuntat la cei din magazin cu toate ca la cumparare arata fantastic,dar plantati in gradina a fost tocmai invers,ca sa nu mai spun ca iarna le_a mers rau in casa
 
Sus