Trandafiri Miniatur

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cum mai, bicolor? Ai spus ca e din butas de la celalalt, deci e doar o radacina, practc un singur lastar si pe ramificatiile lui face flori de 2 culori? :eek: Nu-mi revin, nu cred asta :mrgreen: Doar daca e un 'sport' :?
 

Dea

Active Member
claude a spus:
:eek: Cum mai, bicolor? Ai spus ca e din butas de la celalalt, deci e doar o radacina, practc un singur lastar si pe ramificatiile lui face flori de 2 culori? :eek: Nu-mi revin, nu cred asta :mrgreen: Doar daca e un 'sport' :?
Da Claude, e din butas de la primul si este un singur trandafir care face flori in doua culori! Nici eu nu stiu ce este exact! Are o istorie, l-am primit cadou acum vreo 6 ani. L-am tinut in ghiveci pana anul trecut in primavara, cand l-am plantat si ii merge si mai bine afara!
o poza din 2009
 

ghia_don

Active Member
un miniatur prins din butas, la prima inflorire :D



Cine mi l-a dat a spus ca se numeste Mihali, dar cit am cautat, n-am gasit nicio informatie despre el.. :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Acum vreo 2 ani, de martisor am primit un trandafiras la ghiveci. L-am tinut o vreme in interior pana s-au scuturat toti bobocii, apoi venind vremea buna mi-am zis ca locul lui e in strat alaturi de fratii lui de inaltime obisnuita. Sincera sa fiu nu ii dadeam mari sanse de acomodare, fiind crescut in sera, in turba de rigoare. Iata insa ca am gresit, iar azi dupa cam doi ani ma contrazice ditamai tufa plina de bobocei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Marie, pai frumos e sa vii cu asa minunatie de trandafir si sa ne faci in ciuda??? :rofl: :rofl:
Bravo, fata draga, si la cat mai multe minunatii de-astea! Ma duc sa te salut de bun venit (ca am vazut ca ai topic) si sa ma delectez cu trandafirii din albumul tau
 

Marie

Member
Multumesc Gradinar.
Nu am multi trandafiri pentru ca nu de mult ne-am mutat, si oricum pe langa ce frumuseti aveti voi eu pot sa ma ascund. :oops:
 

Dea

Active Member
Superb trandafirul tau Adina, imi place mult nuanta!!
Marie, al tau are o culoare bestiala! Foarte frumos!
Sa va traiasca fetelor si la cat mai multe frumuseti!
 

Dea

Active Member
Re:

ghia_don a spus:
un miniatur prins din butas, la prima inflorire :D



Cine mi l-a dat a spus ca se numeste Mihali, dar cit am cautat, n-am gasit nicio informatie despre el.. :?
Zici ca ar fi un miniatur artistic! Minunat Doina! Sa ai parte de el si de multe flori! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca galbenul sa nu se simta singurel, i-am adaugat si fratiori: si unul rosu-visiniu ce urmeaza sa infloreasca.
 

lelia

Well-Known Member
E foarte frumos fratiorul ,dar galbiorul e minunat ! :visator: sa-ti traiasca !
Si mie imi plac foarte mult ,infloresc continuu si florile dureaza .Ai mei ,mereu raman fara frunze ,se pateaza ,se ingalbenesc si cad ,i-am stropit cu fungicide, dar degeaba .Tu cum ii ingrijesti ? cel galben arata foarte sanatos !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lelia, nu beneficiaza de vreo ingrijire speciala. Sunt mai rezistenti decat cei mari (cel putin la mine).
Are parte de soare doar pana la pranz. A primit doar anul acesta de vreo doua ori macerat de urzica. Il stropesc si pe el preventiv atunci cand partile noi din trandafirii mari sunt atacate de afide. In rest... il privesc cu drag! :)
 

destetptuulet

New Member
Ştiţi să-mi spuneţi şi mie de unde pot procura unul?Am auuzit că e rezistent iarna în grădină,oricum,de ziua mea,19 septembrie o să merg să caut,asta vreau eu ca cadou.La magazine gen:Obi,Horbanch,Metro,Kaufland şi la florării.
 

mg

Member
Re:

Dea a spus:
claude a spus:
:eek: Cum mai, bicolor? Ai spus ca e din butas de la celalalt, deci e doar o radacina, practc un singur lastar si pe ramificatiile lui face flori de 2 culori? :eek: Nu-mi revin, nu cred asta :mrgreen: Doar daca e un 'sport' :?
Da Claude, e din butas de la primul si este un singur trandafir care face flori in doua culori! Nici eu nu stiu ce este exact! Are o istorie, l-am primit cadou acum vreo 6 ani. L-am tinut in ghiveci pana anul trecut in primavara, cand l-am plantat si ii merge si mai bine afara!
o poza din 2009
Putin credibil .In primul rind nu pare a fi miniatur , si asta poate insemna altceva .
Pozati tulpina unde se despart lastarii cu cele doua culori .
Asa am si eu unul http://i675.photobucket.com/albums/vv11 ... C04839.jpg care are doua culori ....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai exista o postare unde Dea spune ca si trandafirii obtinuti din butasi prelevati de la acesta, infloresc tot in 2 culori. Iar aici nu se pune problema de altoire, daca la asta te gandeai cumva.
 
Sus