Trandafiri Miniatur

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, Lelia, eu imi doresc de mult niste piticuti, dar am ideea fixa ca trebuie sa aiba si un pic de parfum si nu gasesc parfumati, astia miniatur sunt preponderent fara parfum, asa ca tu esti norocoasa ca ai unul
 

Krisss1987

New Member
Buna seara!

Cum pot proteja trandafirii pitici pe timpul iernii? Pot pune niste peturi pe ei sa stea la cald? Iarna trecuta au inghetat cateva crengute, chiar trandafiri intregi.

Multumesc!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Prin musuroire, e metoda universal valabila de protectie a trandafirilor :D a inca nu-i momentul, e prea devreme. Eu personal nu am trandafiri miniatur, poate cineva de pe forum a incercat si cu Pet-ul, eu nu pot sa spun daca e mai ok decat cu musuroirea
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am citiva dar NICIODATA nu i-am musuroit si au fost foarte ok. Nu au inghetat,nu au avut nimic.
Aaaaaa....si evident NU le-am pus pet . :D
 

ghia_don

Active Member
Un piticot plantat prin august, si reinflorit acum

Era cel mai mic exemplar, avea vreo 10 cm cu tot cu ghiveci, dar dupa ce l-am transferat in gradina s-a dezvoltat foarte frumos, iar florile nu mai au 2 cm ci vreo 6 ...
Au inceput sa-mi placa, asa ca acum am 5...deocamdata :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Krisss, eu am aproape . . . 30 de minirosa in gradina si nu i-am protejat niciodata. Cel mult au degerat cateva ramurele, dar dupa tunderea din luna martie, s-au ramificat foarte frumos :D
 

Krisss1987

New Member
Multumesc, ce draguti sunteti toti ca imi raspundeti :D pana vine frigul cel mare am timp sa ii intreb pe trandafiri cum doresc sa hiberneze :rofl: si in functie de ce aleg ei o sa ii musuroiesc sau ii las goi... exclus pet, asta e concluzia.

Noapte buna!
 

Blitz

Active Member
Blitz a spus:
Multumesc, Daniela, dar tot timpul sunt atacate? :eek: :eek: :eek: Si tot timpul isi revin? :eek: :eek: :eek:
Cred ca stii ca le bibilesc poate mai mult decat pe cei "mari" :rofl: :rofl: :rofl:
Tot revin cu aceeasi intrebare (aproape obsesie :oops: ): "mini" ai mei continua la fel: flori, ofilire, (aproape) disparitie- raman 2-3 bete goale :eek: - apoi frunzulite, boboci, flori ... si iar o iau de la inceput :eek: . Este normal :eek: :?: :eek:
 

R@MONA

Active Member
Si eu am avut un mini in ghiveci , la bloc;il tineam pe pervaz;la un moment dat, frunzele s-au umplut de o panza ca de paianjen ;l-am stropit cu fungicide, insecticide, dar frunzele deveneau maro si cadeau.Am facut o solutie din spirt+sapun lichid si l-am stropit, am adunat toate frunzele din el si l-am dus la tara , in gradina.De atunci(luna iulie), se comporta ca si al tau:ii dau frunzulite, imboboceste,apoi raman doar betele.
 

carmenushka

Active Member
Eu am mai multi piticuti, o bordura intreaga, unii roz la fel patesc, frunze, flori, apoi se trec florile si se ingalbenesc frunzele, raman bete, apoi infrunzesc iar, fac alte flori, iar raman bete goale... altii rosii raman infrunziti si fac buchete de flori in episoade, desi sunt pusi unii langa altii, poate sunt unii mai rezistenti ca alti, nu stiu, dar nici sa-i tratez diferentait nu pot ca n-am cand
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragelor, minirozele, la fel ca ceilalti trandafiri sunt soiuri rezistente si altele mai putin rezistente

din ce am observat eu la ai mei, cei cu flori micute, sunt mai predispusi la patarea frunzelor, ( adica in fiecare an trec prin fazele: inmugurire, infrunzire, inflorire, patare frunze, bete goale si apoi iar o luam de la capat cu inmuguritul, infrunzitul...)respectiv cei de genul acesta



in schimb am niste pitici ( care nu cresc mai mari de 40 cm) si fac flori mari, foarte frumoase, sunt foarte rezistenti, nefiind atacati de rugina
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din seria a adoua :rofl: nu ai cumva si unii rosii-rosii? :oops: Am si eu diverse culori dar rosii nu :( in afara de Fairy si tare mi-ar placea. :oops:
 

Dea

Active Member
ce frumos este pititcul! culoarea e superba! :D

prima floare la inceput de sezon, un minirosa, crescut in ghiveci

tot de acelasi tip, am unul si in gradina. Concluzia: in gradina le merge extrem de bine, iar peste iarna au trecut surprinzator de bine! Aproape nu am avut ce taia din ei!
 

Dea

Active Member
de-asemenea, tai doar partile uscate. Iar ca si tufe, au un aspect destul de compact, ceea ce ii face si mai frumosi! :D
 

acidula

Member
Nici eu nu am avut ce taia la al meu, doar vreo 4 cm de tija uscata. Si e frumusel tare cu multi bobocei. Maine poze :D
 

anasstasia

Active Member
Stiti ce imi faceti acum, nu? Trebuie sa caut minirose ca "dastia" nu am in curte :rofl: :rofl: :rofl:
Banuiesc ca ii pot planta oricind avind in vedere ca sint in ghiveci. Dar se prind toti? Eu am cumparat o data un ghiveci pe care l-am daruit, cu un soi care aveau o culoare fantastica, nu am mai vazut acea nuanta, nici nu stiu sa o descriu. Sint si unii mai sensibilosi?
 
Sus