Trandafiri Lottum

bebe Iris

Active Member
vai Nick, ce recapitulare! :visator:
Ati vazut in revista "Gradina mea de vis" ce serbare a rozelor are loc anual in luna august, in oraselul Lottum? E un vis! :visator: Oare cand o sa vedem si noi asa ceva, un intreg oras decorat cu roze...
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
Haaaa, ce ma bucur ca mai are cineva Caffe, sa vad pe real cum infloreste, ca al meu cand am plecat nu deschisese bobocii si pe cand revin acasa se trec :) E foarte frumos Caffe, cum se comporta floarea dupa 2-3 zile, se decoloreaza ?
se face asa
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm...se decoloreaza un pic dar nu arata rau :D Al tau are soare toata ziua? Ca poate un loc cu un pic de umbra dupa-amiaza l-ar ajuta. Oricum, sunt curioasa sa vad florile la al meu, e o culoare neobisnuita
 

bradut

Well-Known Member
L-am asteptat pe Morning Mist o gramada de timp pana sa infloreasca. Plantat in toamna, imi facuse un boboc prin inuie, dar fiindca picat un mar peste el l-am pierdut. A inceput sa-mi faca alti boboci si unul dintre ei s-a deschis. Din pacate, nu seamna nici pe departe cu Morning Mist. :cry: Asa a inflorit:

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumos, intr-adevar, dar nu ce ceea ce-ti doreai tu. Oricum, culoarea e foarte delicata si trandafirul foarte frumos :oops: , sunt sigura ca-i vei gasi un loc in gradina. Imi pare rau pentru tine, Braduto :( ...
 

bradut

Well-Known Member
E dragut, nu spun nu, dar e tare aiurea cand abia astepti sa vezi ceva si iese altceva. :( Am sa-l adaug pe Morning Mist, din nou, pe lista din toamna. Sper sa am mai mult noroc a doua oara. L-a comandat si Carla, si vad ca a iesit ce trebuie.
 

gabrielais

Active Member
uff...mie-mi spui? eu ma gandesc numai ca mai pierd un an fara trandafirul dorit....dar ai mare consolare ca si acesta e foarte frumos, asa ca supararea-i doar pe jumatate ;-)
 

nick1971

Active Member
bradut a spus:
L-am asteptat pe Morning Mist o gramada de timp pana sa infloreasca. Plantat in toamna, imi facuse un boboc prin inuie, dar fiindca picat un mar peste el l-am pierdut. A inceput sa-mi faca alti boboci si unul dintre ei s-a deschis. Din pacate, nu seamna nici pe departe cu Morning Mist. :cry: Asa a inflorit:

oricum e foarte frumos, mie-mi place :D
 

gabrielais

Active Member
bradut a spus:
Si cine-i trandafirul ala dorit? :D
in general asa ziceam...de ex am patit multi ani la rand cu Westerland...doream si eu cu disperare sa il am in gradina si ba nu se prindea ba iesea altceva.... :)
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: ca mine cu opsiria ..macar eu l-am prins si ma bucur de el .. tu ai reusit sa prinzi westerlandul asta ? nu de alta da il vreu si io
 

gabrielais

Active Member
geodezia a spus:
:rofl: :rofl: :rofl: ca mine cu opsiria ..macar eu l-am prins si ma bucur de el .. tu ai reusit sa prinzi westerlandul asta ? nu de alta da il vreu si io
da Geo, am reusit...l-am cumparat de la o pepiniera de prin zona mea si am dat pe el cat pe-un trandafir de mari fitze adus cine stie de pe unde...dar am zis gata cu suspensul :rofl: a iesit ce trebuie insa mi-am dat seama ca o sa creasca mare posibil catarator si il plantasem gresit..asa ca prin iunie...zvaaarrr cu el din pamant si mutat..deocamdata arata bine, nu s-a uscat, nu s-a ofilit...pare ca incepe sa lastareasca ...de-acum la anul o sa il astept sa se desfasoare ca anul acesta l-am rezolvat :rofl:
 
Sus