Trandafiri Caramell

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Azi s-a deschis prima floricica a lui Munstead Wood. M-a luat complet prin surprindere, chiar nu ma asteptam sa arate asa! Este superb, cu un parfum sublim, puternic. De dimineata am simtit parfumul la o jumatate de metru deasupra florii. Peste zi se simtea doar in floare... posibil ca intensitatea parfumului sa varieze in functie de conditiile atmosferice.


Acum si daca imi spuneti ca nu poate fi Munstead Wood, nu ma supar :rofl:. Pur si simplu florile sunt de vis! Tot ce mi-as dori e sa ramana asa, bicolore. :D
na ca te urasc si pe tine :rofl:
 

carla

Active Member
Caramell, al meu nu e de la bulgar, l-am luat in toamna de la gradina bijoux dupa ce m-a lasat olandezul balta. O sa postez azi pozele cu el cand gasesc o pauza, ca am o perioada tare incarcata si nu ma mai ajung cu timpul
Eu cred ca si al tau e Munstead Wood, m-am uitat bine la frunze si sunt la fel, forma florii seamana, probabil solul sau expunerea la soare au influentat culoarea. Tin minte ca am vazut poze cu el si visiniu si mov, deci cred ca e un trandafir cameleonic
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu nu cred ca e solul de vina, o sa se schimbe pe parcurs culoarea. Se mai intampla asa la englezesti, sa aiba primele flori cu forme sau culori diferite.
La mine anul trecut WS2000 avea flori ciclam spre violet, de ma pusese pe ganduri, dar anul asta sunt complet diferite la culoare, mult mai intunecate.

Daca nu, Caramell poti sa te bucuri, vei avea un sport deosebit de frumos a lui Munstead Wood. :)
 

maxie

Member
Arata splendid,e parfumat,deci e un trandafir de nota 10 ! Sa te bucuri de florile lui cat mai mult !!
 

gabrielais

Active Member
Caramelo, m-ai omorat!!! :rofl: Zi-mi te rog cam cat de mare este floarea? al meu are un boboc dar cred ca va iesi o floare tare rahitica dupa cum arata si planta si bobocul.. :rofl:
sa iti creasca mare si sa fie un infloricios!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
sannamaria a spus:
na ca te urasc si pe tine :rofl:
Multumesc, am intrat pe o lista selecta! :evil: :rofl: :rofl:

Gabriela, are 9cm floarea.

Nici nu stiu ce sa mai zic... Am mai vazut cateva poze cu un MW asa siclam la cineva din Cehia, dar nu le-am prea dat importanta pana acum. Culoarea incepe usor sa se deschida si e posibil ca inainte sa se scuture florile sa arate exact asa (ambele poze sunt ale aceleiasi persoane, 2011). Sunt curioasa sa vad cum va arata trandafirul lui anul acesta:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.180849
http://pinterest.com/pin/231513237064770184/

Am mai facut o sedinta foto cu MW. Daca la urmatoarea inflorire isi aminteste care e culoarea lui normala, macar sa imi aduc aminte si de cum arata acum :rofl:


Asa straluceste in gradina, se distinge de la mare distanta:
 

bradut

Well-Known Member
Ce frumos e! Imi place asa cum arata, cu doua culori. E interesant. :visator: Ar fi splendid sa ramana asa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
S-au trecut cam repede florile frumuselului acela. Azi e a treia zi si deja s-au desprins petalele. Culoarea insa a ramaa aceeasi, nu s-a decolorat deloc.

Sa va mai arata cativa infloriciosi: :D

Leipzig / necunoscut - inflorire unica / Super Dorothy / Paul's Scarlet / TH necunoscut / Lilli Marleen


Kronenburg x2 / Rosarium Uetersen / Super Dorothy / Firy King / necunoscut - rambler


Amber Nectar / Super Dorothy / TH necunoscut / Super Dorothy / Amber Nectar / Lilli Marleen


Super Dorothy / Crystal Fairy / Golden Celebration / rambler necunoscut / Golden Celebration / The Fairy


The Fairy / miniroza / th necunoscut / Rosarium Uetersen / Lilli Marleen / Escapade


Lilli Marleen / Sally Holmes / Amber Nectar / Leipzig / The Fairy / Fairy King


Rosarium Uetersen / Lilli Marleen / miniroza cu inflorire continua / Sally Holmes / Golden Celebration (asa arata floarea in a 4-a zi, si inca rezista :D)
 

ionascus

Active Member
Superbi trandafirii tai....mi-ai umplut sufletul de bucurie pe seara asta.....
Sa-ti traiasca,sa te bucure cu minunatie de flori parfumate....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce ma enerveeeeeezi! :roll: :rofl: Ia fa tu bine si pune-le numele sa stiu la cine ma uit ca nu-i cunosc pe toti! :roll: Si "e" unii de care vreau sa te intreb chestii :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
astia sunt cativa pt tine ? :rofl:
superbi ,si da vrem numele la fiecare ,ca de unde o sa stim ce mai trebuie sa cumparam :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca de-aia nici n-a pus numele, intentionat, ca sa nu stim cine-s si sa nu ni-i cumparam si noi, sa aiba doar ea :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Multumesc. Nu sunt multi, sunt doar pozati in ipostaze diferite.

Am editat denumirile sub poze. ;-)
 

Dea

Active Member
:eek: Caramell, ce minunatii! SUPERBI TOTI!!! Iar Munstead Wood este fenomenal!!!
 
Sus