Trandafiri Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vai, nici nu-si imagineaza vecina mea ce succes are acest trandafir. :rofl:

Cand i-am vizitat gradina, mi-a atras atentia trandafirul ei si i-am cerut un butas pentru la toamna. Am fost surprinsa cand a pus mana pe lopata, l-a scos si mi l-a pus in brate. Credeam ca mai are vreunul, dar anul acesta nu am vazut nimic de culoarea asta inflorit la ea in gradina.
Il considera un maces si era probabil nemultumita de faptul ca are inflorire unica. In restul gradinii are doar tea hibrizi ce infloresc continuu si pe care ii taie toamna. Cum acest trandafir vechi nu raspunde bine la taieri, inflorind doar pe tijele din anul precedent, trandafirul a facut anul trecut la ea doar 3 flori. Si presupun ca se plictisise sa-l tot astepte sa infloreasca.

Voi incerca sa va dau butasi, dar nu va pot promite ca voi putea raspunde tuturor solicitarilor si nu mai mult de un butas/pers. Trandafirul meu nu e mare si creste destul de greu. Odata taiata o tija, nu face lastari. Dupa ce l-am plantat in gradina primavara trecuta, i s-au uscat din frunze, ramurile ramanand golase. Vazandu-l asa uratel, i-am scurtat ramurile sperand sa-l stimulez sa faca lastari noi si sa arate mai bogat, dar nici gand. Pur si simplu, tijele au inceput sa se usuce sub taietura, mi-a fost chiar teama ca o sa-l pierd. Abia acum, in primavara a dat lastari noi, de aceea si florile foarte putine, doar pe acele tije vechi ramase netaiate.

Notez aici sa nu uit solicitarile voastre, altfel imi vor fi greu de regasit in topicul de identificari :D: Gradinar, Claude, Gabrielais, Dancoman, Carla si Annastasia
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, multumim dar pentru mine nu-i un capat de tara daca nu poti taia butasi Decat sa stricam trandafirul, mai bine mai astept un an, doi...ca doar de gradinarit avem timp o viata! :*
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am retinut si sper totusi sa am de unde taia cativa butasi. Mai e pana la toamna, cine stie ce are de gand! Poate anul trecut si-a facut doar incalzirea. :rofl:
Am zis sa va spun totusi cum sta treaba cu el, pe de o parte ca sa stiti ca e mai pretentios, iar pe de alta parte ca sa nu va suparati pe mine in caz ca la toamna nu voi avea suficienti butasi de la el.
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Eu am retinut si sper totusi sa am de unde taia cativa butasi. Mai e pana la toamna, cine stie ce are de gand! Poate anul trecut si-a facut doar incalzirea. :rofl:
Am zis sa va spun totusi cum sta treaba cu el, pe de o parte ca sa stiti ca e mai pretentios, iar pe de alta parte ca sa nu va suparati pe mine in caz ca la toamna nu voi avea suficienti butasi de la el.
nu-i nimic..vor mai fi si alti ani.. :wink: si de la anul si mai multi detinatori...atunci sa te tii.. :rofl:
e superb oricum si iti dorim sa creasca mare si sa faca multe flori!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, multe multumiri, tu vezi ce face trandafirul si trimiti butasi dupa cum e el dispus sa doneze :rofl: Ca vorba Madalinei, nici la anu' nu ne lasam de gradinarit :D Si ar fi pacat sa-l ciopartesti prea rau.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare nu-i Tuscany Superb frumosul asta parfumat? Ca de cand ai postat poza m-a dus gandul la el, pe urma m-am razgandit, acum iar ma intreb daca nu cumva e el :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa stii ca si eu am tot analizat pozele cu Tuscany Superb de pe HMF. Florile seamana foarte bine. Dar nu cred ca e el.
Al meu isi tine florile aplecate, in timp ce florile lui Tuscany Superb stau cu fata in sus. E si o usoara deosebire la frunze, ale lui TS sunt parca usor mai alungite.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm...mi-a ramas infipt in creier trandafirul asta :mrgreen: Poate reusim sa-i dam un nume, pana la urma, dar si daca nu, oricum e o minunatie si mi-l doresc foarte mult :oops:
 

carla

Active Member
Si eu ma gandisem initial la Tuscany dar bobocii parca nu sunt la fel, la Tuscany (si la toti gallica pe care-i am de altfel), bobocii au un fel de perisori pe ei, pe cand asta mi s-a parut mai fin

Caramell, eu raman fara nici o problema pentru la anul, numai sa ma treci acolo printre primii :) Nu se face sa macelaresti tot trandafirul pentru noi
 

poxicuta

Active Member
Caramell a spus:
Vai, nici nu-si imagineaza vecina mea ce succes are acest trandafir. :rofl:

Cand i-am vizitat gradina, mi-a atras atentia trandafirul ei si i-am cerut un butas pentru la toamna. Am fost surprinsa cand a pus mana pe lopata, l-a scos si mi l-a pus in brate. Credeam ca mai are vreunul, dar anul acesta nu am vazut nimic de culoarea asta inflorit la ea in gradina.
Il considera un maces si era probabil nemultumita de faptul ca are inflorire unica. In restul gradinii are doar tea hibrizi ce infloresc continuu si pe care ii taie toamna. Cum acest trandafir vechi nu raspunde bine la taieri, inflorind doar pe tijele din anul precedent, trandafirul a facut anul trecut la ea doar 3 flori. Si presupun ca se plictisise sa-l tot astepte sa infloreasca.

Voi incerca sa va dau butasi, dar nu va pot promite ca voi putea raspunde tuturor solicitarilor si nu mai mult de un butas/pers. Trandafirul meu nu e mare si creste destul de greu. Odata taiata o tija, nu face lastari. Dupa ce l-am plantat in gradina primavara trecuta, i s-au uscat din frunze, ramurile ramanand golase. Vazandu-l asa uratel, i-am scurtat ramurile sperand sa-l stimulez sa faca lastari noi si sa arate mai bogat, dar nici gand. Pur si simplu, tijele au inceput sa se usuce sub taietura, mi-a fost chiar teama ca o sa-l pierd. Abia acum, in primavara a dat lastari noi, de aceea si florile foarte putine, doar pe acele tije vechi ramase netaiate.

Notez aici sa nu uit solicitarile voastre, altfel imi vor fi greu de regasit in topicul de identificari :D: Gradinar, Claude, Gabrielais, Dancoman, Carla si Annastasia
as vrea si eu unul, te rog, de fapt as vrea butasi la toamna si din trandafirii tai, bineinteles contra cost!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am retinut Carla si Vali. Vedem cum se prezinta situatia la toamna :D

In dimineata aceasta a inflorit si la mine mult asteptatul Escapade:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, l-am descoperit pe Escapade-ul meu pierdut :oops: :rofl: Eticheta de langa el probabil o adusese vantul de la Pearl Drift, a lui se pare ca am ingropat-o cu tot cu el, azi am indepartat din mranita cu care musuroisem si am dat de eticheta :rofl: Si e maaaare, are juma de metru si are boboci :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Excelent! Chiar e un trandafir superb. Ma duce cu gandul la o floare de lotus.

Asadar al doilea Pearl Drift era intr-adevar Escapade :)
 

lucia2002

Active Member
Re:

Caramell a spus:
Vedem cum se prezinta situatia la toamna :D

In dimineata aceasta a inflorit si la mine mult asteptatul Escapade:
Este un trandafir minunat. Atat de mult mi-a placut ca l-am trecut in comanda de la lottum, daca s-o mai face...
 
Sus