Trandafiri Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Lucia. Si pe mine m-a fermecat Sally. Prima zi floarea are o culoare ivorie calda, satinata, cu petalele perfecte. Ma duce cu gandul la o rochie de mireasa. Este plina de bobocei, care urmeaza sa se deschida. Sunt tare curioasa cum va arata la apogeul infloririi si cat de repede va repta inflorirea.

Pentru Carla:
Savoy Hotel - frunze si tepisori tineri:


frunze si tepi ceva mai maturi:


sepale (bobocei nu mai are):


Florile se ard prea usor la soare. La toamna va trebui sa il mut intr-o pozitie mai umbrita.
 

carla

Active Member
Multumesc Caramell, cred ca el e pana la urma, sau oricum seamana bine si tepii si frunzele.
Si al meu si-a stricat florile anul asta, dar cred ca din cauza ploilor, toate petalele exterioare sunt maronii :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In gradina mea, cativa trandafiri indraznesc sa infrunte arsita cu florile lor:



Dumnealor sunt proaspeti achizitionati, multumita unei doamne deosebite de pe forum :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos fetelor :hug:

Cateva floricele noi:

Sally Holmes: randul 2 de flori a inceput sa se deschida la doar 2 saptamani dupa ce s-au trecut cele din prima serie. Un trandafir minunat! :indragostit:


Golden Celebration, la fel, un trandafir deosebit ce infloreste fara pauza:


Betty Boop infrunta fara probleme arsita:


Nostalgie, un trandafir cu un frunzis atat de sanatos, cum nu am mai vazut. Nimic nu pare sa-l atinga. Acum, la al doilea val de flori este plin de boboci:


Double Delight, defoliat de insecte:


Caribia, un th deosebit care formeaza o tufa frumoasa. Florile sunt translucide, o adevarata splendoare. Trandafirul meu nu vrea sa faca flori pictate...
(Unele poze cu Caribia sunt putin mai vechi, nu am apucat sa vi le arat)


Violette parfumee


Un trandafir e care eu l-am identificat ca Leipzig (dar s-ar putea sa ma insel, ma puteti corecta daca il cunoasteti). O adevarata masina de inflorit, nu a facut deloc pauza din mai pana acum.


Sombreuil si florile lui perfecte:


Rosarium Uetersen:


si bineinteles, Leonardo da Vinci, la fel de rezistent si pe arsita precum era pe ploaie :indragostit:


Miniroze:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunati, Carmen, imi place foarte mult dragalasa de Betty Boop! ;-)

Cum se comporta la tine Sombreuil? Ca la mine, si am auzit ca si la altii, creste greu si zici ca mereu e pe moarte :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc dragele mele! :D

Madalina, nu iti va parea rau in privinta lui Sally Holmes, ia-l fara ezitare. ;-)

Da Claude, si eu o ador pe Betty. Nu ma gandeam ca e atat de rezistenta! Si foarte infloricioasa deja. Florile rezista destul de mult, nu se scutura repede. Iti multumesc din tot sufletul pentru aceste minuni! :hug:
Sombreuil merge foarte bine la mine. Peste iarna a inghetat rau si jumatate din el a decedat. L-am scos din pamant si la-am gasit cu radacina fixata intr-un bloc de gheata. Apoi i-am schimbat de 3 ori pozitia in primavara pana i-am stabilit locatia finala. Acum este pozitionat la umbra viei, a crescut viguros si inalt, are 1.6m si continua. Il ud destul de des pentru ca langa el e cismeaua si imi e usor sa-i torn apa.
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Un trandafir e care eu l-am identificat ca Leipzig (dar s-ar putea sa ma insel, ma puteti corecta daca il cunoasteti). O adevarata masina de inflorit, nu a facut deloc pauza din mai pana acum.
Mai pune niste fotografii cu el. Pare intradevar Leipzig, il am si eu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos, Lucia. Am fost in gradina sa-i fac niste poze mai detaliate. Are tepi mari si rari, frunze alungite, tijele sunt rigide si stau cam rasfirate.
Florile au cam inceput sa se treaca, cred ca data aceasta chiar o sa faca o pauza de inflorit :D:


Poze mai vechi:
 

Rose

Active Member
Ce poze reusite! Pot fi usor confundate cu niste felicitari! Cat despre trandafirii tai...BESTIALI!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Draga mea, esti oricand bine venita! :hug:

Rose esti o draguta, iti multumesc frumos pentru aprecieri. Pozele sunt normale, in ultima perioada nu am mai avut timp de pozat cu adevarat.
 

lelia

Well-Known Member
Cat sunt de frumosi ...si proaspeti ! :visator:
La tine nu se simte arsita ,toate plantele arata super......
Felicitari ,pentru grija ce le-o porti ! Sa te bucuri de ele !
 
Sus