Trandafiri Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor! :D

bradut a spus:
Frumoosi! :visator: Am si eu boboci la Sally Holmes. :D
Sally e o infloricioasa! E plantata in primavara si s-a dezvoltat superb. Toate tijele, cat de mici, sunt pline de boboci. A fost greu pana s-a deschis prima floare, acum nu o mai poti opri. Si nu ma asteptam sa faca flori atat de mari! In prima zi culoarea este un crem cald, iar apoi florile devin albe. Nu tin mult, insa nu ai timp sa iti dai seama de asta: cand s-a trecut una s-au deschis alte 3. Nu cred ca vor avea loc unele de altele :rofl:

victoria222 a spus:
Extraordinar de frumosi, Caramell! Imi place foarte tare Super Dorothy.. :visator:
Victoria, iti pot da cu drag butasi din Super Dorothy. Trandafirul meu are deja un an, si am de unde sa tai, se dezvolta cu mare repeziciune.

anasstasia a spus:
Sint foate frumosi. Ai si poze cu tufele lor? :D
Oana la unii am si poze cu tufele dar sunt amestecate prin album. Te intereseaza vreunul anume, ca sa iti pot indica poza? Eventual ii pot poza.
Eu ramblerii i-am lasat taratori deocamdata. Dar s-au intins atat de mult incat trebuie sa ii leg cumva de un suport.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, mi-ar placea sa facem schimb. Vorbim dupa ce se trec floricelele sau mai spre toamna, oricand doresti. Daca iti place, iti trimit si din celalalt rambler, cel cu flori multicolore.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ti-a lasat aceeasi impresie, nu? Parca ar avea un beculet in interiorul florii. :rofl:
Si al tau presupun ca tot bicolor a inflorit... Cred ca toti cei de la bulgar vor fi asa. Sunt curioasa ce parere vor avea si celealte fete care l-au cumparat. :D
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Ti-a lasat aceeasi impresie, nu? Parca ar avea un beculet in interiorul florii. :rofl:
Si al tau presupun ca tot bicolor a inflorit... Cred ca toti cei de la bulgar vor fi asa. Sunt curioasa ce parere vor avea si celealte fete care l-au cumparat. :D
Da, l-ai descris asa cum trebuie. Nu m-as pricepe sa o fac mai bine!

Eu in schimb va trebui de la anu' sa-i gasesc un alt loc fiindca din nefericire l-am plantat in vecinatatea unei tufe de Rhapsody in Blue si combinatia nu este prea atragatoare.
 

anasstasia

Active Member
Caramell a spus:
anasstasia a spus:
Sint foate frumosi. Ai si poze cu tufele lor? :D
Oana la unii am si poze cu tufele dar sunt amestecate prin album. Te intereseaza vreunul anume, ca sa iti pot indica poza? Eventual ii pot poza.
Eu ramblerii i-am lasat taratori deocamdata. Dar s-au intins atat de mult incat trebuie sa ii leg cumva de un suport.
Nu neaparat. Vroiam sa-i vad asa, in toata puterea frumusetii lor. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Ramona!

Munstead Wood s-a cumintit dupa primul spectacol. Acum e doar siclam inchis (mai inchis la culoare decat la prima inflorire). :rofl:


Si un tea hibrid creatie Harkness, Savoy Hotel, tot din comanda de la Brit Rosaco:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Gabiela! :D

O printesa ce abia isi incepe inflorirea: Sally Holmes (plantata in primavara aceasta, comanda Lottum, cel mai frumos dezvoltat trandafir din aceasta comanda).
Prima floare (8 iunie) inca nu s-a scuturat, are aproape o saptamana (staminele s-au innegrit insa si s-au strans ghem).


Double Delight (tot Lottum, comanda din primavara)
 

gabrielais

Active Member
superba Sally si intr-adevar o tufa frumos dezvoltata, nemaivorbind ca e si plina de flori! sa iti traiasca!!
Frumos si Double...trandafirul acesta ofera surpize in fiecare an..in functie de clima, de locul unde e plantat (soare/umbra) ai impresia mereu ca e alt trandafir...mie imi place teribil chestia asta.. :visator:
 

carla

Active Member
Carmen, poti sa faci niste poze cu frunzele, spinii si eventual bobocii la Savoy Hotel. Am un trandafir pe care ma chinui de mai multi ani sa-l identific, ramasesem la Savoy Hotel dar n-am gasit niste poze detaliate pe HMF, asa ca inca am dubii

Sally Holmes arata superb la tine, ca o bila cu flori :D A mea are ramurile mai imprastiate, asa ca pare mai rahitica, nici n-am reusit sa prind 2 flori una langa alta.
 

carla

Active Member
Ai ma, nu ma omori :rofl: Pai asta-i trandafirul meu, cumparat in ghiveci de la Baumax cu eticheta "trandafir roz de parc". De-a lungul vremii am crezut ca-i Queen Elisabeth, Clair Renaissance si pana la urma mi s-a parut ca seamana cu Savoy Hotel dupa o poza dintr-un catalog. Deci ma tem ca nu e o identificare foarte sigura :oops:
De aia m-am bucurat cand am vazut ca-l are cineva cu eticheta, ca sa-l pot compara :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:tavalit: E de pomina! Stii ca eu l-am cumparat pe Savoy dupa ce l-am vazut in albumul tau de pe Sunphoto (fara sa stiu ca e albumul tau) si mi-a placut. Daca dai click pe poza aia te duce la sursa, adica in albumul tau. Chiar acum (inainte sa citesc mesajul tau) ma gandeam la asta, nu cumva acela o fi chiar trandafirul Carlei? :rofl:

Ok, ii fac poze putin mai pe seara cand se mai potoleste putin arsita. Si poate il identificam clar si pe al tau.
 
Sus