Stephanotis

miki70

Active Member
Pai e tot acolo, e mandra ca e aurie. E la fel, nici o schimbare. Frunzele sunt pe ea dar galbene. Poate se inverzeste de supare dc ii cumpar o inlocuitoare. :) Asa poate ma fac si eu de 2 Stephy :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-i nimic. Nu i-a produs el saracul. Au venit de pe leandrul cel mare. Acum e ok. l-am curatat de peste tot. In noaptea asta o sa am cosmaruri cu paduchi lanosi, pe bune. Toata ziua am curatat la ei azi.
 

IULIA

Active Member
si stai sa mai vezi ce vor mai urma. ca nu moooorrrrrr! :x
io innebunesc cu astia pe cap. stephy al meu era sa subcombeze de 2 ori din cauza insecticidului, iar astia nu si nu. dar nu abandonez! :twisted:
 

claudia_s

Member
Eu sunt suparata pe stephanotisul meu :( Anul trecut a inflorit iar anul asta nimic cu toate ca a avut aceleasi conditii. Oare care sa fie cauza?
 

angela draganoiu

Active Member
Claudia unde il tii ? sint mai fitosi si chiar nu le place oriunde.
eu il tin pe balcon si acum are multa caldura, lumina si chiar un pic de soare, cind soarele va fi mai puternic il mut pe rasarit. i-am pus si ingrasamint si i-am stropit frunzele cam la 2 zile. vad ca are niste muguri mititei ce sa fie oare ? frunze sau flori ? de cind l-am adus acasa nu a crescut de loc spre deosebire de jasminum caruia i-au crescut pletele foarte mult.
 

claudia_s

Member
Da Angela dar a fost tinut in acelas loc ca si anul trecut cand a inflorit si nu l-am mutat nici un centimetru :x . Ce sa mai inteleg ? :roll: :?
 

angela draganoiu

Active Member
ca e fitos si gata. eu sint la al 2lea sper sa reusesc cu asta ca pe primul m-am enervat si l-am dat, crescuse ca nebunu' si nu a facut nici o floare, cred ca nici prin cap nu-i trecea sa ma onoreze cu o floricica, da' eu l-am tot mutat de colo colo incercind sa-i gasesc locul ideal. pe al 2 lea nu l-am mai mutat si vad ca incepe sa-i iasa ceva nedefinit inca.
 

claudia_s

Member
In acest caz iti tin pumnii sa fie cu floricele. Bafta! Vorbeste-i frumos, canta-i :wink: Poate se indura si face flori. Cred ca asta ii lipsea si la al meu! :rofl: De maine incep sa cant :rofl: (sper sa nu se ofileasca :tavalit: )
 

IULIA

Active Member
la soare cu ei.
si eu l-am tinut de poza 4 ani si anul trecut l-am dat la soare, sa se bronzeze.
si s-a umplut de flori.
si la asta merge dictonul soare, apa si bataie. de cap. :) :)
 

angela draganoiu

Active Member
Claudia nu pot decit sa te felicit.
am spus ca are niste ........ chestii care cresc la subbratul frunzelor dar nu stiu ce pot sa fie pt ca sint foarte mici, mai asteptam sa creasca. pe asta il tin in balcon unde are multa lumina, caldura si chiar soare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu care de vreo saptamina tot ii caut locul ideal,umbrit.......... :) .
Il am afara si pina acum nu a avut soare decit de dimineata,blind.L-am mutat special sa nu fie in bataia razelor ca ii arde frunzele si tocmai m-a onorat si multe frunze noi :)
 

claudia_s

Member
Angela sper ca nu ma laud degeaba pentru ca si la al meu "chestiile" alea sunt foarte mici dar parca asa au aratat si anul trecut cand a inflorit si din aceasta cauza am indraznit sa ma laud.


Gabiuta ce sa zic si al meu primeste soare tot dimineata si asa a primit si anul trecut si vad ca e ok. Am si citit ca nu ii place sa il arda soarele dar ca sa infloreasca stiu ca are nevoie de temperaturi scazute in timpul iernii.
 

sini

Well-Known Member
E foarte frumos stephanotisul tau.Si boboceii sunt dolofanei.
Sa-l vedem cat mai repede plin de floricele!


Studiind cu lupa boboceii,am observat la baza frunzelor cateva puncte mici,negre.In special la cele tinere.Stie cineva despre ce e vorba?
 

isony

New Member
Salutare!Sunt posesoarea unui Stephan.de aproape un an.Cand l-am primit avea flori si era infasurat pe o sarma.Dupa ce i-au cazut florile am scos sarma,i-am pus o scarita si a dat trei lastari.Doi dintre ei au crescut foarte mult iar la baza frunzulitelor au nu stiu daca lastari sau floricele.Spuneti-mi si mie daca stiti ce ar putea fi.Va multumesc anticipat! :? :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Isony,daca te mai intereseaza,acele chestii mici sunt bobocei, apar odata cu frunzulitele noi pe tija.Cit despre acele puncte negre cred ca sunt acarieni,sunt foarte daunatori si foarte insistenti.
 
Sus