Stephanotis

sini

Well-Known Member
asa repede la repaus?
Al meu a fost plin de bobocei cand l-am cumparat.S-au deschis doar 3 ,restul s-au ofilit.Atat a fost spectacolul lui?
 

angela draganoiu

Active Member
inseamna ca eu am fost norocoasa. l-am luat plin de boboci si nu au cazut decit vreo 3 restul s-au deschis si au lasat un parfum divin.
oare cind trebuie dus la culcare ?
 

lili

Member
Feteleeeee!!!!!!!....vine primavara....vara!!!!! :eek: :eek: :eek:
Stephanotisul nu este bulboasa ...este planta tropicala...asadar perioada de repaus incepe din toamna :wink:
De acum, va ganditi sa ii oferiti conditiile si nutrientii necesari...tocmai ce a trecut printr-o perioada solicitanta pentru ea. :wink:
 

auroradumbr

Member
Buna ziua dragilor,
Am si eu o problema in legatura cu un Stephanotis pe care l-am primit intr-o stare deplorabila, adica are o tulpina lunga de 1,30 m si putin ondulata pentru ca a fost tinuta pe un fir de ata, asa ceva si are aspectul de cablu iar aproape de varf are un lastar pe care se vad mici mugurei de lastari. Deci, din ditamai lungimea de planta mai are frunze cateva la varf si lastarul ala.A mai avut lastari dupa cum am observat dar aproape uscati, resturile uscate le-am rupt de tot.Am citit tot ce ati scris aici si m-am gandit ca as putea sa-i fac un marcotaj de unde incepe primul lastar(poate putin mai jos) ca sa-mi ramana din planta ce este verde.Mentionez ca a stat la caldura si lumina toata iarna.
Voi ce credeti? Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Uitati cum arata
http://i261.photobucket.com/albums/ii70 ... asteph.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii70 ... notis4.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii70 ... notis8.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii70 ... g059-1.jpg
http://i261.photobucket.com/albums/ii70 ... notis1.jpg
Va roogggggggg!!!!!!!!
 

angela draganoiu

Active Member
e clar ca a suferit saracul. eu i-as schimba paminatul ca se vad acumulari de saruri din apa, l-as pune intr-un ghiveci mai mic, mi se pare cam mare al lui, si l-as duce intr-un blacon cu lumina si caldura dar nu soare direct. sau mai drastic as lua lastarul din virf si l-as pune la prins iar restul l-as arunca daca nu se vad semne ca ar face iar frunze pe restul de fir dezgolit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Al meu arata asa:



Cam prafuit si cam inghesuit, dar sanatos si cu multe frunze noi. Are totusi un lastar care e cam chel.
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia in ce dimensiune de ghiveci l-ai pus ? eu nu l-am schimbat din ghiveciul in care l-am cumparat la inceputul lui martie, nu da semne ca nu-i place dar nici n-a facut nici un lastar nou sau frunze sau ...... ceva. ma gindesc ca ar fi timpul sa-l schimb in alt ghiveci, ce zici ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
12-14 cm diametru. Dar conteaza si cum e planta. A mea a fost mare de la inceput. Acum e o jungla care cere masuri de .. ordonare.
 

auroradumbr

Member
Cornelia, al tau e splendid.Lasa ca-i stergi tu frunzele si-l faci si mai frumos!
Asa e Angela, nu se vad semne ca ar da lastari pe tulpina aia.Se vede ca au fost dar probabil ca s-au uscat ca si cei pe care i-am rupt eu.
Multumesc pentru sfat. Sper sa-l ajut sa se faca bine. :(
Eu ma gandeam la ideea cu prinderea lui in pamant cu agrafa cum a explicat cineva aici pe forum.Ce zici, e bine?
:D
 

tinaM

Member
Am si eu un Stephanotis de vreo 5-6 ani. Am reusit sa-l inmultesc (cel pe care-l am acum e puiul primei plante, pe aceea am maritat-o in primavara asta, din lipsa de spatiu) din butasi, dupa ce am incercat un an de zile prin marcotaj aerian. Suporta destul de bine taierile, eu am taiat planta mama la 20-25 cm de sol, era un ciot fara nici o frunza si i-au dat atunci doi lastari; e drept, reusisem deja sa o inmultesc.
Eu as as stropi-o pe ramurile golase un picut mai des(oricum, ii prinde bine, e deseori atacata de paianjeni rosii) pentru ca va lastari chiar daca tulpina principala s-a lemnificat.
 

miki70

Active Member
Am inceput si eu operatiunea "Salvare Stephanotis" :wink: . Am primit unul de la o colega care a reusit sa-l cheleasca in cateva sapt dupa ce l-a primit . :( Eu i-am schimbat ghiveciul acela mic cu unul mai maricel, l-am infasurat pe 2 bete de bambus si l-am pus in balconul inchis cu pozitia spre N. Il voi pulveriza in f zi si sper sa ma bucure cu flori. Pb e ca nu are f multa lumina acolo, e spre N dar e si umbra multa de la copacii de afara. Sper sa reusesc. Va tin la curent cu evolutia lui. I-am pus si o papusica sa-i tina companie pana ii dau florile :wink:
 

auroradumbr

Member
Da mikishor, dar Stephanotisul tau are tulpina verde, al meu nu mai e verde, are o culoare de parca e cablu,asa, un bej-gri.
Deci daca i-as face un marcotaj terestru si dupa ce o sa aiba radacini partea cu frunze, trasplantez restul de tulpina cu radacina cu tot in alt ghiveci, am sansa sa lastareasca restul de tulpina?
Ar fi interesant!
Stiti cumva, cu aproximatie, bineinteles,cam in cat timp i-ar da radacini lastarului?
Va multumesc si daca mai aveti ceva sfaturi pentru mine eu sunt nerabdatoare sa le citesc.
Multumesc din inima, sunteti niste dragute! :D :D :hug: :*
 

miki70

Active Member
Aurora cred ca ar tb sa-i faci marcotaj aerian. Pe o portiune verde ii faci o incizie usoar cu o lama cam la 1 cm sub un nod. Legi sub ac incizie o punga transparenta, pui pamant de turba dar nu f multa (cam 2 capacele de la un spray Rexona de ex) legi apoi punga f bine si sa te uiti sa fie legata deasupra nodului. Cu o siringa introduci apa . Cand vezi radacinutze prin punga at inseamna ca s-a prins :wink: Eu asa as face. Succes!
 

auroradumbr

Member
Merci pentru idee mikishor!
Cred ca ai dreptate, asa voi putea vedea daca a dat radacini si cand voi avea radacini voi putea sa trec la urmatorea etapa, de plantare a lastarului.
:D
 

miki70

Active Member
Aurora, planta o pui la lumina dar sa nu bata soarele pe ea niciodata, marcotajul il pui langa ea si il acoperi cu o bucata de panza inchisa la culoare (prin care nu trece lumina ). Din cand in cand ridici bucata de panza dar fara sa o deranjezi si te uiti dc mai are nevoie de apa in marcotaj (dar nici sa balteasca, turba tb sa fie umeda f putin) . Cand vezi ca a facut radacinute multe si nu sunt f firave o poti planta. Marcatojul e bine sa-l faci pe o portiune sanatoasa a lastarului, sa aiba si sub el o portiune buna verde.
Succes si sa ne tii la curent cu evolutia lui.
 

Simona D.

Member
In iarna ( februarie mai precis ) am primit un butas inradacinat de Stephanotis de la fDana. Pana acum ~2 saptamani, in afara de faptul ca a pierdut 2 frunze, nu a facut nici o miscare. Acum are 3 pedunculi florali :eek: si 2 varfulete de tija :dans: E micut dar se pare ca e harnicut :)
Tineti-ne pumnii ! :)
 

angela draganoiu

Active Member
Simona se spune ca acum cind are flori nu trebuie miscat ghiveciul pt ca se supara si arunca bobocii. cu toate astea eu am cumparat unul cu multe flori si nu le-a scuturat. sa te bucuri de el ca asa mic e tare voinicos.
 

miki70

Active Member
A mea vad ca se ingalbeneste :( Nu cred ca mai poate fi salvata.
Fetelor de ob bea multa apa? Pamantul vad ca e umed dar e in faza asta de cand am mutat-o acum o sapt si ceva. Sa-i mai pun apa?
 
Sus