Stephanotis

Hariclea

Member
Vara la caldura! :rofl:
A mea statea la geam in casa cu soare de la 2-3 pana seara si a inflorit de doua ori intr-un an! :mrgreen:
 

angela draganoiu

Active Member
Simona nici n-ai cum altfel pt ca e foarte frumos. felicitari.
eu n-am stiut sa vorbesc cu el si nu a inflorit si l-am dat cuiva care stie. am sa incerc din nou sa vad poate reusesc.
 

Simona D.

Member
Multumesc! Dar meritul nu prea imi apartine, era plina de boboci cand am cumparat-o. Anul viitor sa vedem daca mai ma pot lauda cu asa flori de la ea. :)
 

IULIA

Active Member
si al meu e chel chel, ca nu stiu daca o sa mai am stephanotis dupa faza asta... :(
 

angela draganoiu

Active Member
Simona,
l-ai cumparat cu boboci si nu s-au scuturat ? am ezitat sa cumpar in stadiul asta de frica sa nu scuture bobocii ca stii ca e mofturos. ce i-ai facut ?
 

Simona D.

Member
Nu i-am facut nimic Angela. Era plin de boboci cand l-am cumparat si inca nu s-a scuturat nici unul. Dar am vazut la baza, ca parca unii incep sa prinda o culoare mai galbuie si aceia nu s-au deschis. Parca si ceva frunze de la baza incep sa fie mai galbui. :( Cu partea care e spre geam ( deci lumina mai multa ) parca se vede mai ingalbenit. Oare sa-l mut mai la umbra?
 
D

dyayzh

Guest
Stephanotisul reactioneaza repede la schimbarile de temperatura. Ii place racoarea. Ai grija si cu apa. E posibil sa-i cada cateva frunze pana se acomodeaza. Multa bafta!
 

Simona D.

Member
Multumesc !
La racoare l-am pus de cand l-am cumparat iar apa ii dau cam la 3 zile. E bine? :? M-am gandit sa-i dau asa des pentru ca are flori.
 
D

dyayzh

Guest
Nu stiu ce sa spun cu apa...mai bine mai putina decat prea multa.
 

Simona D.

Member
E inca in ghiveciul in care l-am cumparat, deci, turba presupun ( din cate pot sa vad ). Se usuca foarte repede substratul si de aia m-am gandit sa-i dau la 3 zile. Dar nu-i pun multa apa.
 

angela draganoiu

Active Member
Simona te rog spune-mi in ce pozitie l-ai pus ? vreau sa incerc iar cu el si as putea sa-l pun in balcon care e inchis insa am soare toata ziua. acum, ca e frig afara, am cam 18 grade acolo insa vara e mult mai cald, vara pe timpul arsitei trag o perdea sa protejeze dar tot e foarte cald. alta pozitie nu prea am.
 

Simona D.

Member
Angela, eu il tin in camera cactusilor, caldura oprita de tot. E poate peste 2 gr de ce ai tu in balcon. Orientarea e SE dupa cum vad eu ca rasare soarele dimineata :) E asezat cam la 1m de fereastra pe o masuta iar perdelele sunt trase ca sa fie lumina dar el e asezat in dreptul plasei de tantari si e oarecum protejat de razele directe ale soarelui.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Simona am sa vad unde il pun ca nu renunt dupa ce l-am batut la cap pe sotul meu ca vreau, am mai cerut si pe forum. am sa-l pun in balcon ca la rasarit nu mai am spatiu si, poate, daca nu-l mai plimb prin casa se va adapa si va face flori
 

Simona D.

Member
Angela, eu cred ca are mai putina importanta orientarea. Ii place lumina filtrata si temperatura ideala e 14-25gr. Iti spun asta din cate am mai gasit despre el.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Simona. vara trecuta a fost deosebit de calda, sa vedem vara asta. parerea mea este ca plantelor trebuie sa le gasesti locul, pe cit posibil, ideal si sa nu le mai muti. am un loc in balcon unde soarele nu bate direct in el dar e foarte cald, la amiaza am cam 35-40 grade si trag o perdea pt protectie, este mult aer pt ca scot 2 geamuri si pun plasa de tintari. am sa vad cum evolueaza si va spun. deocamdata nu-l am dar ma pregatesc.
 

sorina

Active Member
ste

Am primit si eu unul de 8 martie plin de boboci , ii merge foarte bine in afara faptului ca nu mai are flori . dupa ce florile s-au ofilit eu am taiat tija care sustinea buchetelul
am gresit???? Ghiveciul sta in geam unde este soare pina la 12 , sa-l mut in pivnita pentru repaus ????
 

angela draganoiu

Active Member
Sorina si eu mi-am pus aceeasi intrebare si, cum n-am stiut raspunsul, am taita 1 buchet iar restul i-am lasat pe locul lor asta pt ca m-am ginditt eu ca fiind ruda cu hoya ............. sa vedem cum se comporta in sezonul urmator.
 
D

dyayzh

Guest
Nu cred ca e cazul sa-l duci in pivnita. E de ajuns o camera nu prea calduroasa dar luminata. udare normala. Bafta!
 

angela draganoiu

Active Member
adica acum dupa ce i-au trecut florile trebuie dus la rapaos ? am mai avut unul si l-am tinut in balcon tot timpul poate de aceea n-a inflorit :?:
 
Sus