Stephanotis

Hariclea

Member
mae, pe lastarii aceia va face flori, asa ca nu taia nimic, ca risti sa se usuce restul lastarului si sa nu-ti mai infloreasca! pulverizeaza-l, incolaceste-l cat poti si vei vedea ca va inflori!
 

Hariclea

Member
Ei, acum sa nu-ti imaginezi ca are un termen limita! Si nici nu e o regula sa faca neaparat flori pe noii lastari! depinde de conditiile de mediu, de udare, de fertilizare... si uneori si de conjunctura astrala... :wink:

Eu am mutat Stephanotisul meu acum vreo 2-3 saptamani intr-un ghiveci mai mare si l-am amplasat la o fereastra sudica si langa am pus o farfurie cu apa. I-am aplicat un tratament cam radical dupa ce am observat prezenta paianjenilor rosii: baie cu spuma multa, lasat la "inmuiat" in apa cu gel de dus, apoi clatit; dupa ce s-a uscat l-am dat cu un acaricid, ceea ce am facut si in zilele urmatoare... De atunci avea mici mugurasi, iar acum are lastari in toata regula crescuti ca nebunii si cu boboci micuti!!! Nu stiu daca soarele este cel care l-a convins sa faca boboci, sau umiditatea...
 

liliana.f

Member
pai poate ia placut baita ,sa incep sa-l sapunesc si eu poate ma bucura si pe mine cu flori :) dar oricum ma bucur pentru tine si abia astept sa vad floricelele tale cat mai multe :D
 

Maia36

Member
Anul trecut postasem o poza cu fructul stephanotisului prietenei mele.Super fructul!A stat pe tulpina un an si ceva caci cu ceva timp in urma prietena mea mi l-a dat zicandu-mi ca stie ca-mi plac "experimentele "si se cam palise.Ulterior s-a crapat si a scos la iveala o gramada de seminte.Ati avut vreodata seminte de la aceasta planta?Stiti cumva daca as putea obtine plante din acele seminte?
 

ani

Member
Nu am avut seminte la stephanotis, dar merita sa incerci. Iti recomand metoda cu servetel umed, asa am obtinut multe plantute.
 

Roxana

Active Member
Da, Stephanotis se poate inmulti si prin seminte. Dar cred ca trebuie si e mai bine sa astepti pana la primavara pentru a le semana.
 

bibacj

Member
Hariclea cred ca umezeala l-a ajutat mult. Si al meu sta la o fereastra sudica dar degeaba. O sa incerc cu umezeala. Astept detalii de la tine cum ai procedat.
 

Hariclea

Member
Pai nu am procedat prea savant... l-am mai pulverizat din cand in cand, recunosc, nu in fiecare zi, dar are mereu farfurioara cu apa langa ghiveci.
Pe caldurile de zilele trecute i s-au ingalbenit vreo 3 frunze si zilele astea aveam de gand sa il mut de la fereastra (ca sta in soare de la 14:30-15), noroc ca s-a mai racorit vremea... ca sa observ si eu azi, cu o maaaare mirare( :shock: ), ca are 3 buchetele mici de boboci si inca vreo 2 care sunt prea mici ca sa-mi dau seama... cam ciudat... totusi la 2 saptamani dupa ce s-au trecut florile sa faca altele... :roll:
daca as vorbi limba lor, l-as intreba cum a facut treaba asta... :rofl: ca mie mi se pare cel putin surprinzator...
 

carmenn

Member
am citit topicul asta, si am vazut ca unii puneti la racoare pe timpul iernii Stephanotis-ul...
eu ma lovesc de o problema, de vreo saptamana incep sa i se ingalbeneasca frunzele de la baza, cele ce practic ating pamantul din ghiveci...
mentionez ca sta in acelasi loc de cateva luni, e caldura, lumina, si sunt curioasa daca frunzele i se ingalbenesc intr-un semn de disperare a ei de a o lasa in pace pana in primavara, sau e normal sa treaca prin faza asta?
in rest planta arata bine, nu are alte pb...
 

Kati

Active Member
Stephanotisul meu sta la racoare in fiecare iarna, si totusi isi pierde din frunze, ca oricare alta planta in aceasta perioada. Nu intra in panica, la al meu si frunzele din partea de sus se ingalbenesc uneori. Putine, dar totusi. Cu toate astea primavara creste mai departe fara probleme.
 

carmenn

Member
mersi ... m-am mai linistit...
am sa il put totusi la racoare pt o mai buna inflorire la anul ce vine...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si al meu pierde frunze. Nu e alarmant dar nici placut. Sta la racoare, lumina si-l ud rar. Ce sa-i fac mai mult?
 

carmenn

Member
Hei, lume lume....stefi al meu dupa metrul si ceva de lastar pe care il dezvolta, cred ca dezvolta si penduculi florali.... :eek:
va dati seama?? 8)
deci, cam la a 2-a pereche de frunze noi, apare un penducul ( pare) in mijlocul lateral al lastarului...concluzia mea - fie chiar e penduculul floral mult visat, fie de acolo vrea sa faca alte ramificatii. :?
astept evolutia, nu prea are rost sa fac poze ca n-o sa iasa bine, dar cand se vede, va avea parte de o sedinta foto :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Din proprie experienta va spun: stephanotisul iarna la racoare! Am avut trei . La doi li s-au ingalbenit frunzele si au decedat (lasati in acelasi loc de la cumparare - in sufragerie) iar ultimul de teama pierderii l-am dus la cineva la racoare mare. Ma credeti ca si frunza pe jumatate ingalbenita care o avea a stagnat jumatate galbena - jumatate verde? Racoarea e secretul!
 
Sus