Stephanotis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
acum astept sa faca "poc" :rofl: .
Acum doi ani am reusit sa omor unul :( .Acesta insa............ei???Am reusit,zic eu :oops: sa-l fac sa infloreasca a doua oara :)
 

Luciana35

Member
Felicitari, Gabiuta....am si eu unul caruia ii merge destul de bine, a fost plin de flori (asa l-am cumparat) dar dupa ce s-au trecut florile a inceput sa creasca cu repeziciune. Oare cand ar trebui sa infloresca din nou, la anul?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred!!Felicitari ca e o planta foarte frumoasa :) .Si la mine s-au deschis florile:
iar mirosul............nu-i asa? :D
 

floare mica

Member
Superbe, sa va traiasca. Desi nu prea am loc pentru plante asa mari cred ca o sa-mi cumpar si eu un Stephanotis. E pacat sa nu am asa o floare care face flori albe si frumos mirositoare :D
 

claudia_s

Member
Multumesc. Sunt asa de mandra nu numai pentru ca este frumoasa si frumos mirositoare ci pentru ca am reusit sa o tin in viata si sa o fac sa infloreasca. O am de 5 ani si 3 ani m-am chinuit cu ea sa nu moara. Era intr-o stare jalnica. Tot timpul erau doar niste tulpini lungi si chele si catre primavara se uscau si tulpinile pana la jumatate. Dar de anul trecut am reusit sa ii dau de capat si acum ma rasplateste. :D
 

angela draganoiu

Active Member
felicitari fetelor pt florile de stephanotis. sint minunate.
Claudia spune ce-i facusi de a inflorit. am si eu unul si vreau sa stiu cum sa ma port cu el sa il "conving" sa infloreasca.
 

claudia_s

Member
angela draga iarna il tin la lumina si racoare(cam 10 grade) iar primavara il scot in curte si incep sa ii dau ingrasaminte. Pana nu l-am tinut la racoare nu a inflorit. E conditia primordiala pentru inflorire la fel ca la hoya.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Claudia insa nu am cum sa-i ofer racoare pt ca la mine in blacon, iarna am cam 15-18 grade asta pt ca bate soarele in geamuri toata ziua. iar de scos in curte ...........
 

doina

Member
Sunt superbi Stephanotisii vostri , in primavara am vazut si eu la Metro dar nu m-am incumetat sa-mi cumpar , prea nu stiam nimic despre ei.
 

dana_m

Member
Am o intrebare: cum scap de paduchii lanosi de pe stefanotis (este singura cu musafiri). Am spalat-o, am sters-o bucatica cu bucatica, iar a doua zi am mai vazut cativa (pe care i-am "halit" imediat). Cu ce s putea sa-i dau sa nu afecteze planta. Multumesc pentru orice ajutor imi puteti da.
 

angela draganoiu

Active Member
Dana cred ca trebuie sa-i schimbi si pamintul. vezi ca se face o slutie de alcool cu sapun si cu nu mai stiu ce si cu asta se spala planta, totusi uita-te la boli si vezi acolo ca sint multe detalii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dana daca te hotarasti sa-i schimbi pamantul sa ai grija ce ii pui. Daca va retine prea multa apa putrezesc radacinile.
 

dana_m

Member
Am Flora Sol (scie ungureste pe el), luat din Kaufland. Are compoaitia: turba
eutrofa, turba oligotrofa, imbogatit cu ingrasaminte. Ph 6-7. Sper sa fie bun. Ce ziceti?
 

angela draganoiu

Active Member
eu i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si am completat cu pamint de acidofile amestecat cu putin nisip. si ii pun ingrasamint de acidofile. ce ziceti e bine ?
 

claudia_s

Member
Angela e bine si 18 grade iar daca il pui undeva jos in balcon sa nu il bata soarele, la nivelul pardoselii vor fi si mai putine grade. Eu i-am dat un igrasamant din ungaria care e pentru plante cu flori si vad ca ii place. Din cate stiu eu Stephanotisul nu e o planta acidofila.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de sfaturi. nu-i mai pun ingrasamint de acidofile dar la nivelul pardoselii nu pot sa-l pun pt ca in balconul meu e si mai cald pt ca in acea zona balconul are un geam armat care incinge teribil. l-am pus mai ferit de soare
 
D

dyayzh

Guest
Mare realizare...mare....am descoperit udand florile azi...5 buchetele de bobocei la stephanotis :D :D :D daca si infloreste ma declar o forta in gradinarit :rofl:
 
Sus