Stephanotis

dana_m

Member
Am dat de doua ori (indecurs de trei zile) cu regent pe stefanotis contra lanosilor. Azi am cules numai trei-patru. Ieri si alaltaieri nu am avut timp sa-l pigulesc. Sper sa fiu pe drumul cel bun (cred ca nu am gresit prea mult).La baza a doua frunze au inceput sa creasca doi lastari :D La inceput am avut impresia (si rau mi-ar fi parut :wink: ) sa-i fi dat bobocei, dar azi sunt sigura ca sunt lastari, caci au inceput sa se vada frunze.
 

IULIA

Active Member
am cumparat si eu un insecticid nou de la substral, cu pompa. si pt linosi.
am aplicat. nu s-a intimplat nimik la bobocii de la stephanotis.
pare sa mearga. aviz amatorilor.
l-am cumparat de la practiker dar este si la metro.
 

yca

Member
am achizitionat de curand si eu un stephanotis dar parca se ingalbenesc frunzele oare ce ar putea avea?
 
D

dyayzh

Guest
Yca...stephanotisul a stat un pic cam mult la intuneric. Ai un pic de rabdare ca isi revine. Nu-l tine in soare, udare cam la 3 zile si o sa-si revina. Atata timp cat radacina e ok va lastari :D
 
D

dyayzh

Guest
Sa ma anunti cum se manifesta peste cateva zile. Eu spun ca va stationa un timp, apoi va reincepe sa se dezvolte.
 

angela draganoiu

Active Member
pot sa confirm ce spune Dya si al meu a stagnat o vreme destul de indelungata iar acum a luat-o vijelios in sus. l-am mai oprit o vreme din crescut pt ca l-am mutat in alt ghiveci mai mare insa a reluat cresterea relativ repede.
 

dana_m

Member
De doua zile nu mai adun lanosi de pe stefanotis. Cred ca am terminat cu ei :dans: :dans: si a inceput sa se ramnifice. Am trei lastari , semn ca-i merge bine.
 

liza

Member
Dia si eu sunt ingrijorata de stephanotis au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele ,si-i cad.Ce sa -i fac,te rog...
 
D

dyayzh

Guest
Stephanotisul este o planta mai greu de ingrijit, mai mofturoasa. Mie mi-a trebuit mult pana sa-i inteleg modul de viata.Sa ai rabdare..apa putina, nu in lumina directa, dar loc luminos si...uitare. Chiar daca mai sunt frunze care cad, relastareste daca radacinile sunt ok. Bafta!
 

angela draganoiu

Active Member
Dya ce ai vrut sa spui cu "uitare" ? ma intereseaza si pe mine tot ce e legat de steph pt ca unul l-am dat ca nu ne intenegeam insa in primavara am recidivat asa ca te rog fii mai explicita un pic.
 
D

dyayzh

Guest
Pur si simplu in trecut stateam cu ochii pe el "ca pe butelie" :rofl: Dupa 2 ani de incercari si esecuri, l-am "aruncat" intr-un colt cu lumina buna dar niciodata directa si l-am udat cam la 3 zile, chiar 4. Uite asa, dupa vre-o 5 luni, am fost izbita de marimea bobocilor. Cred ca e modul lui de a-mi aminti cat de frumos este de fapt. Acum e la loc de cinste, pe cea mai inalta etajera de la geam :rofl:
Acuma nu pierd din ochi boboceii :)
 

angela draganoiu

Active Member
cam asta am facut si eu cu el. l-am pus intr-un colt luminos din balcon are caldura si il ud cam la 3 zile, mai rar nu pot pt ca se pleostesc frunzele. sper si eu la floricele dar cred ca mai tirzior.
 

nutilepadat

Active Member
Dya in afara de ce ai scris mai sus despre stephanotis-ul mai are nevoie de ceva :?
nu de alta dar am primit si eu de la o scumpa doamna un lastar si nu vreau sa il pierd :oops:
mai ales ca este amintire de la Brasov :D
 

Roxana

Active Member
pai cred ca a zis tot ce se poate despre ingrijirea acestei plante. sper sa se prinda lastarelul. sa ne tii la curent cu evolutia ei.
dya este superba! sa-ti traiasca si sa ne mai arati poze cu ea inflorita!
 

tinaM

Member
Felicitari, Iudit. Si povesteste ce i-ai facut. Eu il dau de rusine pe-al meu, ca la cat e de mare si stufos, a incremenit asa, cu un lastar plin de moate de viitori boboci. Nici nu cad, nici nu se ingalbenesc :x , ca sa am pace cel putin, ca nu-s si gata!. Dar ma uita la el si parca mereu imi spune: eu si stiu, si pot, si... poate nu vreu - iete-ma! :x :x
 
Sus