Stephanotis

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am parat degeaba. :oops:

Se pregateste:



Inflorescenta asta cred ca am scuturat-o chiar eu ca n-am vazut-o si mai statea si la intuneric. Pe varfuri se formeaza inca 5 inflorescente. :oops:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dragul meu stephanotis, pe care îl am de un an, a fost greu încercat. V-am mai povestit pe aici. Vă reamintesc pe scurt: l-am primit cu flori şi boboci - mai mulţi ca frunze. I-a păstrat pe toţi şi i-a deschis pe rând spre încântarea mea. Deşi aveam rezerve în ce priveşte acomodarea s-a descurcat de minune şi a crescut vertiginos: În loc să îl las în pace m-am pus să-i schimb substratul şi ghiveciul. I-am deranjat serios rădăcinile şi i-am pus şi sol pentru acidofile. În urma acestui tratament am pierdut jumătate din plantă şi abia am stopat îngălbenirea totală.
Vin acum cu urmarea. Stephanotis-ul meu a fost totuşi un vrednic luptător şi cu multe străduinţe a trecut de iarnă. S-a pus pe crescut în primăvară . Surprizele nu s-au încheiat încă. S-a umplut de bucheţele de boboci: pe puţin 15. Iată: Sunt pur şi simplu încântată! Nu ştiu dacă le va păstra pe toate şi le va duce până la stadiul de floare. Dar la cât e de hotărât, cine ştie? :wink:
 

anette_b

Member
buna seara !
frumoase flori. nu se mai numesc "iasomie de madagascar" ? nu am avut niciodata ...
si nu vi se pare ca seamana foarte mult cu hoya? e vreo rudenie intre ele?
sa nu radeti :D ...intreb si eu...
 

Roxana

Active Member
da, "iasomie de Madagascar" este denumirea populara pentru Stephanotis.
Mie nu prea mi se pare ca Stephanotisul seamana cu Hoya, nici la frunze si nici la flori si nu cred ca este ruda cu ea. :)
Hoya are florile grupate in buchete, pe cand cele de la Stephanotis sunt mai stinghere.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ieri planta marisoara dar fara flori la 20 de lei pe la o florarie de linga mine.
M-am abtinut ca mi-au muerit deja 3 buc si nu mai risc.Plus ca ar fi un ghiveci in plus si deja e cam mult pentru mine :(

Mai......nu mi-au muierit :rofl: :rofl: :rofl:
mi-au murit pur si simplu :rofl: :rofl: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Eu am trei :) ...
In primavara n-au intrat prea bine, aveau putine frunze si alea parca ciupite de paianjeni rosii...
I-am scos afara si ii tin la umbra , toata perioada asta ploioasa nu prea m-am uitat la ei, au stat saracii si au indurat toata apa care a curs de sus...Acum au niste lastari luuuungi incolaciti pe gard si au si bobocei :) .
 

cris_tkp

Member


Acest fenoment este de cateva zile.....la toate frunzele noi. Nu s-au ingalbenit....cele vechi sunt verde frumos si lucios. Il am din ianuarie in acelasi loc.....a lastarit de 2 ori cercul de sarma.
M-am holbat dupa miscatori dar nu vad nimic. Nu au nimic pe spatele frunzelor....
ce este? ce sa ii fac?
 

Roxana

Active Member
cred ca este din cauza paianjenului rosu :x
asa arata si frunzele mele de Hibiscus (parca au si niste pete galbene putin mai mari si niste pete putin iesite inafara maro).
 

cris_tkp

Member
L-am inspectat....dar nu ma vazut nimic miscandu-se.....trebuie urgent sa imi iau o lupa.
Pe spatele frunzelor sunt curate-curate....nici macar un punct!

Am ochii foarte buni dar nu ii vad deloc....... :x
Ma lupt cu ei de pe niste trandafiri ......de cand a inceput caldura si tot nu i-am vazut si tot nu ma scapat definitiv de ei.
Am luat din piata niste Verbine care erau pline, nu mi-am dat seama si mi-au acaparat aproape toate florile.....
Inclusiv leandrii mei pusi la prins. II URASC!!! :x
 

Roxana

Active Member
eu zic sa-i faci preventiv un dus si sa-l stropesti cu Talstar, Omite si sa-l pulverizezi zilnic pentru a stopa inmultirea lor.
 

cris_tkp

Member
Ai mei nu au avut nici un chef sa faca floricele.....
Unul a avut musafiri (paianjeni rosii), cred ca am scapat de ei numai ca au ramas frunzele patate si urate


Acum am observat ca frunzele cele mai tinere se ingalbenesc si cad.
Ce au? :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Degeaba ziceti voi dar nu este chiar asa de rezistent la tunderi.....Eu am pierdut o planta dupa o tundere inadecvata.Asa ca atentie marita cind vreti sa bagati foarfeca in el.Eu care sunt adepta acestui instrument (toata lumea stie :rofl: :rofl: :rofl: ) si cind vad aceasta planta ma dau doi pasi inapoi,gindesc de vreo trei ori si apoi......tund cu maaare si chiar exagerata grija.Eventual lastarii laterali si nu prea mult.
Daca vreti s-o inmultiti mai bine marcotare.Caci si asa se prinde greu.De ce sa tunzi ca sa pierzi si planta mama???
E asa de frumoasa :D
 
D

dyayzh

Guest
La al meu frunzele au inceput sa se "moaie". Prea multa apa nu cred..ca sunt zgarcita,....alt motiv :?
 
Sus