Stephanotis

aleynad

Active Member
Moderator
al meu a murit :( si butasii luati de la el s-au uscat rapid, asa ca....nu ma mai incurc cu asa ceva pe viitor :(
 

anyny

Member
imi pare rau :cry:
stiu ca sunt tare pretentioase...acuma o sa incerc sa vad daca ii place de mine, dar daca il pierd, nu mai iau alta. :(
 

Pocalinda

Member
Da...eu zic ca-i merge bine...initial il tineam in dormitor unde era mai cald dar incepuse sa piarda frunze, apoi l-am pus pe ceramica sparta(am spart un ghiveci de lut :) ) si l-am mutat pe geamul de la bucatarie unde e mai racoare. De atunci n-a mai pierdut nici o frunza.
In schimb nu da semne de alti muguri si i s-au incovoiat putin frunzele dar sper sa-si revina acum ca l-am udat.
 

aleynad

Active Member
Moderator
dyayzh a spus:
E o planta care prefera racoarea si nu soarele direct :wink:
draga mea, eu am vazut zilele trecute la cineva un stephanotis mare si-l il avea de mult timp la o fereastra cu expozitie sudica si ii mergea bine mersi :x :x
sa crap de ciuda ca al meu s-a prapadit desi l-am bibilit mereu, iar ala murea acolo in geam de caldura si nu avea nimic :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este destul de .....morocanos ca sa nu zic fitzos.Este al treilea sau al patrulea :? care imi decedeaza prin moarte :rofl: .Sa-l ia gaga ca altul nu imi mai cumpar :x
Asta ultimul a stat bine merci pina acum vreo luna,cred?,si pac s-a gindit el ca a baut prea multa apa si s-a inecat :evil:
 

angela draganoiu

Active Member
mai nu este o planta asa de mofturoasa numa' tre' sa-i dibui chichitza. nu-i place sa fie mutat, ii place apa dar sa nu blateasca si ii place umiditatea atmosferica d'aia trebuie stropit pe frunze cind e caldura prea mare (asta vara faceam asta zilnic).
eu nu l-am miscat din locul unde l-am pus cind l-am adus acasa, adica in balcon mai la umbra si caldura, vara, si racoare, cit era in balcon, iarna. a inflorit, s-a dezvoltat insa avea alta fitza daca ii rasuceam un lastar crescut aiurea cum se usca :x .
 

cris_tkp

Member
Stephanotis-ul meu dupa tot chinul cu cazutul tuturor mugurasilor.....apoi ingalbenitul treptat al frunzelor.....s-a oprit......apoi am observat o mica ramurica noua...

Ce ziceti? Am sanse sa il am? Gata cu acomodarea???
 
D

dyayzh

Guest
Daca da lastari noi, e de bine :wink: Sa nu-l tii in soare si pe cat posibil cat mai la racoare :wink: Si foarte important: incearca sa nu-l misti deloc :!:
 

cris_tkp

Member
Stiu....incerc cat pot eu.....dar parca cu cat ma chinui cand sterg praful....se agata de mine......:rofl:......il las fara prea mult contact :) Am avut multe emotii pt aceasta printesa-plantuta.
 

Pocalinda

Member
WOW, asta da realizare...pe al meu a trebuit sa-l mut de la geamul orientat la est caci desi are soare numai dimineata consider ca e prea cald pentru el...Si am observat ca are mugurasi la toate nodurile, poate am si eu noroc de vreun lastarel.
 

cris_tkp

Member
Eu l-am pus in camera - birou.....pe o masa exact langa geam numai ca eu am orientare N-E....e lumina dar nu bate soarele deloc pe el. De miscat l-am mai miscat.....l-am luat plin ochi cu boboci dar nu m-am bucurat de nici o floricica. (era si f frig afara si cred ca transportul nu i-a placut)
Imi place mult floarea asta si vreau sa imi reziste .....si daca ii descopar secretul am sa ii aduc si frati. :)

Am si eu o intrebare: acest Steph il am din ianuarie....cand ar fi recomandat sa ii schimb ghiveciul si pamantul.....ca nu prea imi place ce are el acum. Cum trebuie sa fie viitorul ghiveci? Marimea imediat urmatoare? Ce fel de pamant ii trebuie?
 

anyny

Member
la stephanotis-ul meu i s-a ingalbenit o frunza, lumina are destula, conditii cred ca are... :( sper sa nu o pierd
 

Kati

Active Member
Stai linistita Anyny, ca Stephanotisii ne baga in sperieti degeaba - de cele mai mule ori :x Si al meu isi ingalbeneste cate o frunza deja de vreo 3 luni :x Si in paralel face lastari noi cu frunze verzi, frumoase. Si are n frunze patate, de zici ca l-a atacat cine stie ce boala, dar n-are nici pe :twisted:
In fiecare an face aceeasi chestie, de asta zic ca ne baga in sperieti :D numai ca eu nu ma mai sperii :rusine: nu mai tine figura :rofl:
 
Sus