Stephanotis

anyny

Member
frunzele nu sunt patate, arata foarte bine, chiar m-am uitat peste tot...
dar acuma stau linistita daca zici ca si al tau asa face :)
 

celeste

Member
In octombrie am primit un lastar (destul de lung) de stephanotis de la o doamna foooaaarte draguta :* si am incercat sa-l prind. L-am pus in pamant intr-o sera improvizata si am asteptat. Incetul cu incetul a inceput a se usca de la varf pana a ajuns sa mai aiba doar o frunza, apoi, prin decembrie, s-a oprit. Nu stiam daca a murit sau mai traieste, dar uite ca acum vreo 4 saptamani mi-a facut bucuria de se ivi un lastaras. :D Sunt atat de fericita ca am reusit sa-l inradacinez ! :dans: :dans: :dans:


Si acum o intrebare: daca merge bine in continuare, mie in cat timp o sa-mi faca admirabilele flori ? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) oooooooooooooooo.............ce pretentii :mrgreen: .
Spre iarna daca ii merge EXCELENT si creste . :)
 

celeste

Member
Chiar ma gandeam cat de repede vei aparea, doamna mea foooaaarte draguta. :hug: Am zis sa te ispitesc, si parese ca am reusit. Multumesc Gabiuta, vad ca impreuna facem treaba buna. :)

Chiar sunt sanse ca la nici un an de la inradacinare sa infloreasca ? :eek: Eu ma si gandeam poate va dura doar 2 ani, nu voiam sub nici o forma sa cred ca pot fi si mai multi... :rofl:
 

Pocalinda

Member
Si al meu dupa ce l-am pazit toata iarna sa nu-si piarda frunzele a inceput sa lastareasca din toate incheieturile :mrgreen:





Cris or ajunge toti lastarii mei ca al tau?

Numauita e superb al tau :indragostit:
 

cris_tkp

Member
100% o sa creasca frumos...ca al meu....La mine nu s-a oprit deloc.....creste lastarasul ala neincetat...are si frunzulite micute. Eu inca il ud o data pe saptamana, ghiveciul e cel in care l-am cumparat....
Sper sa avem toate Stephanotis-uri sanatoase si frumoase....sa le deslusim misterele.... :)
Pocalinda ....ai incredere si lasa-l in pace.....reactioneaza ca un barbat....cu cat ii dai mai putina atentie cu atat ne face pe plac. :rofl:
 

cris_tkp

Member
woawww....ce frumosi sunt.....
Sper sa ajunga si al meu mofturos la fel....
Sa va fie sanatosi si sa va bucure mereu cu flori!
 

sini

Well-Known Member
Multumim frumos.
Gradinar 1,trebuie sa fii tare mandra cu asa frumusete.
Felicitari!

(Bine ca am apucat sa pun pozele inaintea ta.Dupa aceea nu as mai fi avut curaj.)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, sunt foarte MANDRA intr-adevar :rofl: :rofl:
Oricum, dumnealui face ceea ce doreste, daca i-a placut de mine asta e, ce pot sa fac :rofl:
 

diana999

Active Member
am avut un stephanotis care abia a inflorit...cred ca l-am udat prea mult ca a murit.mi-am mai cumparat unul de pe forum, dar acesta are frunze mici. :? aprox jumatate,fatza de primul. la fisa plantei scrie: Stephanotis floribunda (sin. Stephanotis jasminoides) este unica specie cultivata in apartament, este originara din Madagascar. Frunzele dure, ovale, lungi de 8 cm, verde inchis cu o nervura centrala proeminenta mai deschisa la culoare, dispuse in perechi de-a lungul tulpinilor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate doar trebuie sa mai creasca un pic. Poate nu are lumina suficienta, poate e solul sarac...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine stephanotisul e un grasan care si-a intins crengutele pe un ghiveci suspendat cu epiphyllum. :) Azi a trebuit sa-i descurc.
 
D

dyayzh

Guest
Avem un buchetel de floricele :D O sa pun poza la inflorire. Oricum, are peste 4 m si un singur buchetel :cry:
 

cris_tkp

Member
Supeeeer. Al meu creste ....ca o sfoara...cu mici frunzisoare....a dat de doua ori turul cercului....si atat. :|
De cate ori pe saptamana trebuie udat acum?
 

bibacj

Member
Al meu a facut doar 2 inflorescente. In ultimul timp l-am udat cand am observat ca i se pleostesc frunzele si se pare ca ii place...
 
Sus