Stephanotis

cris_tkp

Member
Si la mine la fel ca la Dya......au aspect de ofilit.....unele frunze s-au ingalbenit si au cazut.....nu i-am schimbat nimic..... :cry:
Ce o avea?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu-i place caldura!A mea e afara la umbra totala,asa cum a fost si anul trecut si are boboci.
 

michaela

Active Member
o fi de la curenti de aer rece? :? ma gandesc ca pentru foarte multe din plantele mele socul asta termic le-a cam "ametit" zau, multe au inceput sa de-a semne de hibernaj.... :(
 

cris_tkp

Member
Deci Stephanotisul meu arata ingrozitor....mai are un pic si da coltul.
Cum e posibil sa ai doua plante de S. asezate la distanta de o floare......tratate exact la fel ....unul sa arate minunat si celalalt sa fie pe duca?

Va rog ajutati-ma....nu vreau sa il pierd.
M-am uitat dupa "miscatori" dar nimic......
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Offfffffff Cris draga mea.......aceasta planta este atit de neprevazuta . :( Cind te astepti mai putin o apuca nabadaile :x .Am mai spus de multe ori ca imi place,are niste flori minunate dar mie mi-au murit trei.
Pe prima am zis ca poate cine stie?nu am citit suficient ca s-o ingrijesc.
A doua a fost ingrijita si bibilita ca la carte.
A treia..........mamaaaaaa,crestea la umbra in curte de nu se mai oprea;flori multe si frumoase si totusi..........cum am bagat-o in casa s-a gindit el su ea ca nici nu stiu ce sex are :rofl: sa se duca in lumea cealalta ........ :( a celor care v-au parasit si pe voi :mrgreen:
Asa ca las-o/l sa moara in pace :mrgreen: si nu ii mai face nik :nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
Anul asta ,o singura floricica :(
Nu stiu de ce nu-i cresc lastarii tineri ,are o multime si sunt plini de viitori boboci ,nu-mi dau seama ce vrea :nu stiu:

 
Floarea mea nu vrea sa mai infloreasca.Am scurtat lastarii,am schimbat pamantul,am tinut-o o iarna in balcon, am readus-o in bucatarie,dar ea a ramas impasibila. Nu pot renunta,inca,dar nici nu stiu ce i-as mai putea oferi!
 

cris_tkp

Member
Stephanotis-ul meu cel mai bolnavicios....dupa ce iau cazut "n-1" frunze......un lastar din 3.....si imi pierdusem speranta cu el.....l-am lasat in pace. Acum vad mici mugurasi pe tulpina lemnoasa.
Eu una tot nu inteleg ce s-a intamplat cu el.
Nu am poza dar acum arata fix o tulpina incolacita pe sarma aia cu O frunza si un lastar cu 3 frunze...... :rofl:
 

akhalteke

Member
Asa am vazut si eu, ca ii cam place zgarcenia la udat.
Al meu face si el figuri acum, a stat in acelasi loc de cand l-am primit (aproape 1 an), a mai dat lastari noi care au crescut, dar de cand am inceput sa dam drumul la caldura in casa isi cam pierde din frunze... De flori inca nu a dat semne, sunt curioasa ce mai are de gand.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu-i place iarna caldura - nu-l tineti aproape de surse de caldura. Si are nevoie de umiditate constanta, sol drenabil s.a.m.d. (s-a tot scris despre asta...)
 

pesi

Member
Buna seara la toata lumea
Am si eu un 'Stefanel ' :D care l-am luat din Metro, a avut boboci ,apoi s-au trecut, a facut lanosi, l-am ingrjit si acum e din nou bine
Sta pe balcon inchis deci are racoare, frunzele sunt ok , dar totusi mi se par un pic lipicioase.Il ud cam o data la o saptamana cu apa plata
Ce parere aveti ?Mai sunt semne de la lanosi sau mai trebuie sa ii fac ceva ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai lanosii ii vezi cu ochiul liber - ai cautat bine, cu atentie? Daca nu pare sa aiba nimic atunci e ok :) si ramane doar sa verifici din cand in cand
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cauta in pamant, ca le place la nebunie acolo. Ei nu cedeaza asa usor. Cum l-ai ingrijit, numai mecanic?
 
Sus