Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria

Active Member
mirela06 a spus:
Victorita.Ma bucur pt. tine, ca, ai reusit sa faci rost de planta asta. Este minunata si cu un gust deosebit, satioasa si sanatoasa.
Fiecare planta este destinata, prin forma ei, unui organ al corpului. Exemplul smochinelor. Au forma testicolelor si semintele arata ca, ce contin ele. De aceia sunt bune afrodisiace, revigorante, stare de bine si medicament pt boli de prostata.
Rosiile (scuzati off topic) au compartimentat interiorul , ca inima, dar are si forma de interior de rinichi. Deci buna pt. singe, inima si eliminator de toxine din rinichi prin urinari repetate. Toate au fost lasate pe lumea asta cu un scop si o datorie. Noi suntem cei care trebuie sa deslusim ceia ce ne transmite natura :)
Mare dreptate ai Mirela.De aia ma si agit sa fac rost de toate felurile de arbusti fructiferi.Vreau sa traim,atat cat se poate,sanatos.
 

mirela06

Active Member
Asta este f. bine. La fel fac si eu, mai ales ca am ajuns, din cauza problemelor care le am sa fiu un fel de detector de toxine :rofl: . Tot ce-i rau, ajunge inapoi, afara :oops: :)
Oricum, a trai sanatos, ste sa maninci cit mai bio. Plante, animale, fructe.
Iata o adresa interesanta, care ne pune pe ginduri si pt. ca este atita nedreptate, iar multi nu o pot vedea deoarece nimeni nu informeaza,( chiar daca este off topic,) am s-o postez :oops:
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... calele-din salamuri/
Sau EVZ.ro si aveti articole unde sa citim despre plante, hrana si tot ce se poate, pt. ”cultura”noastra :)
 

kriss

Member
am si eu 2 pui mici de smochin prinsi in apa. i-am plantat ieri in ghivece. vor sta in casa iarna asta si posibil si iarna viitoare ca sa nu inghete. cum ar trebui sa ii ingrijesc in conditiile astea?
 

mirela06

Active Member
Foarte bine faci, dar daca au ghiveci mare, ei sunt plante care cresc f.repede si va trebui sa-l schimbi cind vor cere asta. Ai sa te minunezi ce rezistenti sunt.
Sa nu-i tii la caldura mare, ci potrivita. Asa-i vei pregati pt.afara. Daca rezisti sa-i tii si la anul...nu stiu ce sa-ti spun. Poate, daca ai mai multi, unul pune-l in pamint (de la anul), in primavara si-l vei proteja, la trunchi, iarna, daca in zona ta stii ca-i frigul cum este.
Al nostru, la tara, intr-n an cu ger f. mare, a inghetat, da fiindca au radacini adinci, au dat alti pui. Oricum cresc f. f. repede in gradina. Ai sa vezi si ai sa te minunezi :)
Ca sa nu uit, udarea, in casa, atunci cind pamintul este reavan, deci nu-l lasi sa se usuce. Sa ai noroc si sa ne tii la curent cu ce faci si evolutia lor :)
 

albela

Active Member
Eu i-am invelit pe ai mei cu material izolant pentru frig. Sunt tinerei, plantati in primavara in gradina la mine. Unul are si smochinele mici.
 

mirela06

Active Member
Sunt minunati, fac fructe continuu si sunt si bune pt. sanatate: constipatie, probleme cu prostata si mai ales bune afrodisiace . Eu am explicat mai demult ca fiecare fruct, daca te uiti la forma lui, este compatibil cu un organ ceea ce-l face sa fie un medicament pt. acela :)
 

kriss

Member
mirela: iti multumesc pentru sfaturi. e potrivita temperatura unde sunt acum. din pacate nu am decat 2 (din care prea mic). ghivecele sunt mici, dar o sa ii mut cand vor mai creste.
 

riana

Active Member
si eu am am unul mic in gradina si saracul de 5 ani se tot chinuie sa creasca insa tot ingheata. anul acesta m-am hotarat sa-l scot sa-l pun intr-un ghiveci si sa-l tin la loc racoros pana la primavara.
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu era nevoie sa-l scoti, Riana, trebuia doar sa-l infofolesti bine pe timp de iarna
oricum nu se dezvolta foarte bine in ghiveci, in gradina se simt ei cel mai bine
 

riana

Active Member
stiu ca trebuia sa-l infofolesc dar nu mai am cu ce ca am f multe plante ce trebuiesc acoperite :oops:
 

presco

Active Member
Riana, cum de ti-a inghetat tie smochinul la Timisoara? la voi iernile sunt blande...inseamna ca al meu la gerurile noastre din nord o sa inghete cu tot cu protectie
 

pupu

Member
gata, duminica am pus si eu inca un bat/lastar/butas de smochin. acum in total am 3, unul mai maricut care a facut deja 6 smochine (foarte bune), unul mic ce il astept sa iasa la interval cu fructe vara viitoare si acesta ultimul plantat. i-am protejat cu coceni si cu pamant jos la balot.

am mai avut unul mai mare, a fost in ghiveci mare, dar asta primavara cred ca l-am scos prea devreme din casa si a inghetat de tot.

am un vecin care are ditamai tufisul ce asta vara a facut o multime de fructe si cand mai treceam pe la el la o vorba/bere trageam cu ochiul si la smochinele lui. el nu l-a protejat, dar am vazut la alti vecini ca au pus niste rogojini mari legate cu sfoara/sarma.
 

sarselia

Active Member
Moderator
pupu si eu am 3 smochini de vreo 7 ani si sa stii ca niciodata nu i-am protejat peste iarna si nu au avut nicio problema.

ai tai daca sunt puiuti e bine sa ii protejezi macar in prima iarna dar pe urma cred ca e in functie de cum ti-i obisnuiesti.
numai bine!
 

pupu

Member
am citit pe undeva pe aici, cred, ca daca sunt protejati, in primavara le este mai usor si fructifica mai repede, iar asa au timp sa se coaca fructele.
la ala micu ....de respira greu (scuze dar nu m-am putut abtine) ultimele 2 smochine au ramas verzi si necoapte, a dat frigul peste ele.
 

iris

Active Member
Si eu i-am infofolit pe-ai mei desi au aproape 1 m insa i-am cumparat in aceasta primavara si nu stiu deocamdata cum se vor aclimatiza la mine in gradina. Eu le-am legat coroana cu o sfoara apoi i-am invelit intr-un sac de iuta dupa aceea am umplut sacul cu paie uscate avand grija sa pun si intre sac si crengile smochinului. I-am legat bine apoi le-am facut un mic capison dintr-o punga doar pe crestetul smochinilor sa curga apa de pe ei ( m-am gandit ca daca ploua se uda paiele in interior si tine umezeala riscand sa mucegaiasca crengile smochinului). Cand am terminat cu infofoleala am batut doi pari de-o parte si alta a smochinului si i-am legat din nou sa nu-i rupa vanturile din aceasta iarna gradina mea fiind in camp apoi le-am acoperit radacinile cu pamant in asa fel incat sa ingrop si un pic din sac in partea de jos.
 

aleynad

Active Member
Moderator
l-ai invelit f bine, Iris :wink:
eu nu am avut nici sac de iuta si nici paie...asa ca am recurs la folie cu bule :|
 

tutuianu

New Member
inca nu am experimentat protejarea smochinilor peste iarna pentru ca ai mei sunt inca mici si ii am in ghivece. primul va ajunge in pamant la primavara si va fi protejat iarna viitoare.
din ce am citit pe forumuri nu se recomanda ca folia de plastic ca atinga crengile smochinului deoarece se formeaza umezeala si mucegai pe crengi. ea se pune dupa ce in prealabil sa folosit panza de iuta, paie, frunze. in partea de sus se poate folosi o galeata pentru ca apa de ploaie sa nu patrunda sub folie si sa ude funzele. folia de plastic nu trebuie pusa pana sus astfel incat pe sub galeata sa poata sa iasa umezeala acumulata in frunze si panza de sac.
se pare ca iris a folosit o metoda mai corecta.
aleymad, asteptam la primavara rezultatul cu folia cu bule si modul de invelire, solutia cu folie cu bule pare mai simplu de realizat si sa stim daca si da rezultate.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus