Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

attila

Member
Ei Dya :wink:
Are cam 4 ani anul trecut a facut fruct dar nu sa copt ca nu a avut destul timp.Numai in iarna asta era acoperit (ferit)si de acea sper ca voi avea placerea sa pot gusta :wink:
 

danielsz

New Member
este posibil ca ceea ce crezi ca era fruct, de fapt sa fie inflorescenta.
floarea smochinului se dezvolta in interiorul mantalei verzi si se poate confunda cu fructul. polenizarea se face de catre o insecta "blastophaga". pe la noi, polenizarea o face o specie de viespe (cred ca este viespea comuna). Am constatat ca pentru coacerea fructelor sunt necesare circa 2 saptamani cu temperaturi peste 28grd.
am acasa o mica padurice de smochini (7buc), si multa experienta.
daca va intereseaza va pot da ceva sfaturi practice pt aclimatizare.
 

fixpix

Active Member
hmmm... si tata si-a pus in curte vreo 3-4 smochini... care au rezistat cu bine. acuma toti is maricei, nu cred ca mai au probleme iarna... toti au smochine coapte pe ei...

dar pe mine ma enerveaza faptul ca se intinde mult pe orizontala si face multa umbra... eu care is cu plantele/florile mai mititele... nu prea pot pune mare lucru pe langa smochinii astia!

is ciudati... primavara au bobii aia care noi ziceam ca is fructe...dar cica erau flori... ca au trecut alea...si dupa multa vreme au aparut fructele...

CIUDAT!!!

dar fructele...is... delicioase!

:rofl:
 

blueheart_d

Member
eu am plantat in primavara un smochinel de la o vecina si s-a dezvoltat foarte frumos. acum mai are cativa puiuti pe care tot ai mei sunt :)
 

simali

Member
Sa inteleg ca florile de smochin seamana cu fructele? Si dupa un timp cum iti dai seama ca florile au devenit fructe? Este vreo diferenta? Se schimba culoarea?
 
A

Anonymous

Guest
de unde se cumpara smochinul ? sau cum poate fi obtinut ?
 

fixpix

Active Member
mihail... pai tot asa ca toata lumea... ori de pe la vecini care au.... sau cineva de pe forum daca are de dat... tata cred ca avea dar i-a dat puii lu fratelo care si-a luat si el teren... :(
smochinii dau multi pui pe langa...asa ca sunt sanse sa aiba cineva de dat....
in cel mai rau caz, serele, firmele care vand plante sigur au de vanzare.
calin
 
A

Anonymous

Guest
aha..inca o problema pe cap,asta e!
Chiar daca nu este momentul,am inteles ca exista o folie speciala pt. genul acesta de copaci/plante.Folie ce se utilizeaza iarna.
Se cheama FLISS,iar informatia am gasit-o la tv(lecedeu) furnizata de un domn peisagist din Cluj.(emisiunea Case-gradini de duminica dimineata ).Stii ceva ?
Multumesc pt. raspunsul tau.
 

fixpix

Active Member
simali a spus:
Sa inteleg ca florile de smochin seamana cu fructele? Si dupa un timp cum iti dai seama ca florile au devenit fructe? Este vreo diferenta? Se schimba culoarea?
pai am citit ca is mai multe feluri de smochine, si de flori... unele feminine, altele si si... altele...
idea e ca da, cica floarea se dezvolta in interiorul fructului.
pai eu zic ca atunci cand incepe sa creasca in dimensiuni e sigur ca ai fruct.
culoarea si-o schimba abia spre toamna cand incepe sa se coaca.... ramane verde/galbui multa vreme.
 

fixpix

Active Member
pai nu stiu de folia asta... probabil de protectie. da, smochinii tineri au nevoie primii ani ca sa se lemnifice destul de bine sa suporte frigu de la noi. din cate stiu, tata i-a lasat in voia soartei si nu au patit nimic.
am mai pus si io folie (de fapt simpli saci de plastic taiati) pe langa copaci/pomi mai speciali pe care mi-a fost lene sa in scot si sa-i mut in ghivece.
sper sa fi ramas ceva din ei.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
revenind la smochini...bunica mea a vut unul, dar l-a donat vecinilor (evident fara sa-mi spuna, ca l-as fi luat eu). avea maxim 1m in inaltime si chiar a facut si fructe, cam doua pe an. verile nefiind foarte lungi in baia mare nu apucau sa se coaca bine, dar ideea de smochine in curte mi se parea foarte amuzanta. il tinea intr-un ghiveci, iar toamna, dupa ce ramanea fara frunze il muta intr-un beci la adapost. acum, noii proprietari procedea tot asa cu el, si smochinul bine-mersi.
in constanta am vazut multi smochini in curtile oamenilor, mari si frumosi, inclusiv in bucuresti in parcul politehnicii este unul.
 
A

Anonymous

Guest
acuma...de mincat smokine din copac..e asa...cam nashpa.Eu am mincat in GRECIA de cite ori am fost,dar mai mult de una n-am putut niciodata.Sint prea dulci.
 

Amadeo

Member
Eu am in gradina smochin, dar e tufa. a facut niste fructe in vara, dar nu am apucat sa gust decat vreo 2 :)
Daca sunt amatori, pot in primavara sa incerc sa scot niste lastari.
 
A

Anonymous

Guest
:rofl:
Deci,repet informatia:Am gasit astazi la Sellgross-Iasi 2 smokini ,pe la pretul de 250 mii bucata,importati din Italia.Pe eticheta scrie:Fico lungo del portogallo
Deoarece magazinele lor sint identice,copaceii erau undeva in fundul halei,intr-un box-palet,alaturi de alti pomi fructiferi,standurile cu seinte,cutiile cu trandafiri.
 

katka

New Member
La Bricostore si la Carrefour au bagat de curand arbori si arbusti fructiferi, printre care si smochini. sunt foarte mici :( nu cred ca au nici 50 cm si abia le dau muguri. sunt pe la 35-40 lei. eu am luat anul trecut unul, de la expozitia din Herastrau, altoit, cam de 1 metru inaltime, m-a cam uscat de bani (80 lei) :D dar a meritat, a avut si fructe :D
 

valentyna

Member
cand va fi mai cald voi putea planta si eu un smochin pe care mi-l da vecinul.il voi pune in gradina caci si el tot in gradina l-a avut si a fost nevoit sa-l scoata caci a trebuit sa depoziteze niste materiale in acel loc.nu ma astept sa mananc fructe de la el dar il voi planta pentru simplu fapt de a avea pomisori in curte :)
 

elenafles

Active Member
Am un smochin de anul trecut .Are cam 50 cm si anul trecut a facut 3 smochine care nu au reusit sa se coaca .Acum nu are nici o frunza in schimb i-au aparut trei smochine mici de marimea unui bob mai mic de porumb.Am citit ca smochinul face direct fructe fara a avea mai intai flori.Acestea se dezvolta in interiorul fructelor.Ciudat nu? :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus