Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

pupu

Member
Melimeli asta e a 3a varianta, la asta nici nu m-am gandit, are avantajul ca nu mai fac lastari multi jos la colet si este si usor de invelit, da cred ca m-am hotarat, multumesc frumos pt sfaturi si poza, voi incerca sa-i conduc asa cum arata ai tai.
 

gabs

New Member
aveam si eu in fata blocului un smochin...si am luat de acolo o crenguta cam de 5-8mm grosime... prin martie parca, inainte sa le dea lastarii.
am taiat creanguta in 3 bucati cam de 20cm lungime si le-am pus ingropate ~70% in pamant, in pahare mai mari de plastic. dupa ce le-au dat primele frunze, unul l-am lasat in paharul mic, unul l-am pus intr-un ghiveci mare, ultimul l-am pus in pamant :)
cel din ghiveciul mare l-am tinut pe balcon si a crescut cel mai mare.... ceilalti 2 sunt la tzara. unul in pamant, celalalt intr-un bidon de plastic. mi-a cazut chiar pe jos si s-a rupt prin vara, dar i-a dat iarasi lastar ...desi il credeam mort :mrgreen:
am ramas uimit de cat de usor se prinde smochinul....asa ca succes :D
http://gab1.sunphoto.ro/gabi/PVDWHQQVDTSKAPBLCDF
http://gab1.sunphoto.ro/gabi/DWEKFDYSODIEUDLTDEE
http://gab1.sunphoto.ro/gabi/LIKIQIZWUAUTMKJBWAE
 

anasstasia

Active Member
Credeti ca pot creste cu succes smochin in Jud Teleorman, la 18 km de Turnu Magurele? Oare va rodi, iar daca da, fructele vor ajunge la maturitate?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am 3 smochini in gradina care nu au nicio problema iarna.
nu ii acoprim cu nimic iar primavara cresc si se dezvolta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
asa ca nu cred sa existe vreo problema legata de cresterea unui smochin in Teleorman.

v-am pupat!
 

victoria

Active Member
EVRIKA!!!
In sfarsit am reusit sa fac rost si eu de un smochin,din gradina care este in fata blocului unde locuieste tatal meu.Mi l-a scos un vecin si l-am plantat deocamdata in ghiveci,iar la primavara il voi duce in gradina de la tara.
Din pacate , 2 persoane mi-au promis pana acum , dar nu mi-au mai spus nimic , asa ca m-am rugat de vecin sa imi scoata si mie unul de aici.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Legat de smochini as vrea sa stiu cum trebuie sa arate fructele ca sa fie coapte.
ma gandesc ca trebuie sa se innegreasca, nu?
desi ii am de multi ani cred ca numai de vreo 2 ori am gustat din fructe si nu mi-au placut.
pana la urma le prefer pe cele uscate.

voua va plac?
 

mirela06

Active Member
Asa este, Sarselia, in cazul in care nu ai grauri viespii sau furnici :rofl: . Le poti lasa sa se si usuce (stafidi), dar, daca vrei sa faci dulceata,trebuie luate cind sunt mari, dar nu coapte. :D
 

mirela06

Active Member
Sa fii sigura co o sa-ti placa. Eu maninc mereu, din pomul vecinului. Are crengi si la mina in curte si, ma aprovizionez de la el, de cind mi-a scos sotul, maslinul meu :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
mirela06 a spus:
Sa fii sigura co o sa-ti placa. Eu maninc mereu, din pomul vecinului. Are crengi si la mina in curte si, ma aprovizionez de la el, de cind mi-a scos sotul, maslinul meu :cry:
:rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Victorita.Ma bucur pt. tine, ca, ai reusit sa faci rost de planta asta. Este minunata si cu un gust deosebit, satioasa si sanatoasa.
Fiecare planta este destinata, prin forma ei, unui organ al corpului. Exemplul smochinelor. Au forma testicolelor si semintele arata ca, ce contin ele. De aceia sunt bune afrodisiace, revigorante, stare de bine si medicament pt boli de prostata.
Rosiile (scuzati off topic) au compartimentat interiorul , ca inima, dar are si forma de interior de rinichi. Deci buna pt. singe, inima si eliminator de toxine din rinichi prin urinari repetate. Toate au fost lasate pe lumea asta cu un scop si o datorie. Noi suntem cei care trebuie sa deslusim ceia ce ne transmite natura :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte interesant.
Si da , vezi acum ca le-ai descris asa ai dreptate..
Chiar ca mama natura asta e tare interesanta...

pupici
 

aleynad

Active Member
Moderator
mirela06 a spus:
Victorita.Ma bucur pt. tine, ca, ai reusit sa faci rost de planta asta. Este minunata si cu un gust deosebit, satioasa si sanatoasa.
Fiecare planta este destinata, prin forma ei, unui organ al corpului. Exemplul smochinelor. Au forma testicolelor si semintele arata ca, ce contin ele. De aceia sunt bune afrodisiace, revigorante, stare de bine si medicament pt boli de prostata.
quote]

:rofl: :rofl: :rofl:
Vai, Mirela, asta nu observasem1
dar ai dreptate :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca mai avea cineva dubii pana acum ca nu te stii cu natura dar de acum inainte e cert ca te stii bine de tot!

:rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus