Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghimpe--

Member
Nuieluselor mele din glastra au inceput sa le apara muguri verzi plus pucte albe la baza. Pot sa sper ca in curand o sa faca si radacini si o sa pot sa scot limba respectuos la cei ce au ras de "experimentul" meu? :oops:
 
mai.... trebuie sa-mi cer scuze.... am gasit pe net...
se pare ca si butaseste....
ce pot spune.... Succesuri! sa ne tii la curent.....
 
mai intai sa ne spui daca s-a stabilizat in pamant si creste... si apoi cum a trecut prima iarna afara....

dupaia... mai vedem :)
 

ghimpe--

Member
"dream spoiler"! :suparat:

Glumesc, sunt constient ca sunt departe de fructe, dar pot sa spun ca inceputul este promitator :)
 

fixpix

Active Member
ioi....saracul ghimpe... numai cu ghimpi il atacati :)
pai sa faca radacini, de ce sa nu faca?
io as pune o bancnota de 500 EUR sa vad daca face radacini... si nah... la un moment da, fructe!
eu unu... am adunat din parc vreo 3-4 crengutze de magnolie. cred ca s-au rupt de la zapada de pana acuma... oricum erau f. multe pe jos.
le-am pus in pahar cu apa, si s-au deschis bobocii din varf... dar eu zic ca e doar o reactie la apa... si la caldura din casa... nu prea trag sperante sa se prinda.
si au si ei puncte albe unde ajunge apa...dar cred ca sunt doar chestii care erau oricum acolo...adica magnoliul are punctuletze pe tulpina... fac parte din design.
:)
bafta ghimpe!
 
Totusi, asa cum ar zice Basescul "ca sa ai o centura de siguranta", daca vezi vreun smochin cere proprietarului un pui.... e treaba sigura!
 

ghimpe--

Member
De unde am luat eu cele 2 cracute sunt niste boscheti imensi, unele craci au cam 10cm diametru. Pui sunt o multime, numai ca se afla pe un teritoriu "sfant" :)

Pentru cei din zona, am recoltat din curtea bisericii de langa liceul M.V. :oops:
 

albela

Active Member
Smochinul trebuie plantat in plin soare sau merge si la ceva umbra. Dar sa faca totusi si fructe :? .
 
de... eu il am la soare ....
dar imi amintesc ca in scoala treceam pe langa unul care era langa un bloc... nu-mi amintesc nimic de fructe.... doar ca iarna nu-l acopereau deloc ....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus