Seminte Datura

gabiee

Active Member
la mine au inceput sa rasara din semintele de la gty , cele de gradina :D , cam dupa o saptamana
 
Toata vara si toamna am vazut inflorite astfel de flori in gradina din fata blocului undeva prin Vitan. Plantele sunt inca pe pamant, culcate. Semintele cad pe pamant dupa ce se usuca? Au capsule mari? As putea sa gasesc oare cateva capsule? Ori s-au imprastiat pe pamant. Are cineva 1 poza cu capsula cu seminte?
 

popescu gp

Well-Known Member
datura

Ghemotocul este ca la castan dar un pic lunguiet la dature iar la brugmansii nu vom avea niciodata seminte caci nu avem conditiile de mediu in Romania pentru asa ceva
 
Cred ca se refera la datura alba care nu ete deloc pretentioasa si ale carei seminte dau din pamant singure in anul urmator. Dar nu cred ca acum sa mai gaseasca seminte. Fructul, daca asa s-o numi, seamana cu cel de castan, rotund, tepos si cam tot atat de mare. Eu cred insa ca ai avea sanse sa gasesti plantele gata rasarite acolo, dar nu acum, mai ai rabdare :D
 

riana

Active Member
la mine au iesit pana acum 4 din 8. sper sa vina caldura cat mai repede sa pot sa le scot afara
 

popescu gp

Well-Known Member
felicitari

Felicitari tuturor celor ce au rasaduri de datura din seminte.ba chiar si celor ce au obtinut rasaduri de brugmansia
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ha! Eu n-am nici una rasarita, naiba sa le pieptene de dature! :x Gata, am terminat cu ele, ma consolez cu brugmansiile, ca m-am saturat sa ma chiorasc la ghiveciul unde am semanat dature si sa nu vad nimic! :mrgreen:
 

sorina

Active Member
Va spun ca si eu am pus anu tercut la incoltit seminte de datura albe , mov si galbene .....dar mai tarzior ca voi . Cred ca v-ati grabit sa aduceti primavara in casele voastre .
In primul rind confirm faptul ca au germinat foarte greu , si cerd ca din vina mea le-am pierdut pe cele mov si galbene .
O comaratie intre Brugmansia alba

si datura alba

si capsula cu seminte arat asa
 

nick1971

Active Member
si eu am 3 din 8, macar sa fie cate una din fiecare culoare :) Iris, facem schimb daca avem din aceeasi culoare :D
 
Sus