Seminte Datura

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha............Ok.Inseamna ca trebuie sa vad si eu ce culoare vor avea frunzele ce rasar din semintele mele :)
De cea alba mi s-a cam acrit de cit smulg la ea primavara :x
 
Nu stiu daca de la inceput au frunzele diferite, dar cand cresc mai mari sigur difera. Eu cumparasem datura gata inflorita.Si inca ceva, Datura mov pe care o cumparasem eu cred ca era prinsa din butasi. Asa ca fetelor incercati si sa o butasiti mai tarziu. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca germineaza greu aceste seminte dar culmea una din 5 a germinat dupa numai 3 zile.Acelasi lot acelasi mod de a le aseza in substrat.Luate de la plante diferite oare???? :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Datura

Dupa uloarea bobocului poatwe fi ori alba ori galbena , in niciun caz mov ;dar este interesanta fiindca de mica a inflorit;felicitari si succes in continuare la toti iubitorii de dature
 

aleynad

Active Member
Moderator
nick1971 a spus:
Daniela, nu ne-ai mai zis nimic de boboceii tai :D

:( :( a inflorit in week-end, cand am venit eu luni la servici, deja se ofilise floarea :cry: :cry: deci nu stiu ce culoare a fost
acum are ditamai capsula de seminte si creste de zor :)

astept urmatorii 2 boboci sa infloreasca :evil:
 

gabiee

Active Member
multumesc , si mie imi place la nebunie :)
sunt curioasa cat vor tine florile , mai ales acum pe caldura asta ....
 

mymo

Active Member
Foarte frumoasa!
Sa inceri sa o trei peste iarna,eu n-am stiut ca se poate si am lasat-o in plata Domnului.Dar....cica se poate :D
 

mymo

Active Member
Adica sa o tratezi ca si planta perena nu anuala.Nu stiu daca in beci se poate sau ii trebuie lumina :?
 

gabiee

Active Member
Mersi , Mymo , de idee , seminte oricum aveam in plan sa strang de la ea cat mai multe , voi inceca si sa o trec peste iarna .... sa vedem ....
 

Demerzel

Member
Eu o aduc de pe balcon unde sta vara pe casa scarilor si o ud ceva mai rar. Stagneaza, cad din frunze dar tulpina ramane ok pentru a da in primavara in forta. Cand am avut loc am pus ghiveciul in camera la geam peste iarna si nu a fost prea afectata, doar ca dupa cativa ani o sa fie prea mare. Semintele obtinute din o floare sunt suficiente pentru ca anul urmator sa dati la toata familia si prieteni :)
 
Sus