Seminte Datura

fixpix

Active Member
de datura am pus si eu seminte, vreo 3-4 feluri, primite la schimb din america, dar cred ca doar cele albe, normale mi-au rasarit. am 4. le-am plantat deja in gradina.
io speram la celelalte, mov si galben. nici o samanta nu a rasarit!
asa ca...
nu prea imi plac daturele...dar nah...
daca o sa traiasca, fie!
:mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine tocmai cele albe nu au rezistat :)
momentan am 4 plantute dezvoltate :una mov si 3 galbene, sper eu :)
si ar mai fi una mica alba, dar e cam firava :?
mai am cateva seminte si le voi pune dupa Paste :D
 
Eu am avut un plic cu mixt de culori luat de la Anthesis.Din vre-o 16 seminte au rasarit doar 5. Una din plante a decedat si mai am 4, dar nu stiu ca culori vor avea :? :?
 

gabiee

Active Member
mie mi-au rasarit 2 de la gty , galbene , si o gramada albe
ma bate gandul si pe mine sa le pun pe cele albe in gradina , ca au deja vreo 6 frunze ....
 

fixpix

Active Member
elena_luminita a spus:
Eu am avut un plic cu mixt de culori luat de la Anthesis.Din vre-o 16 seminte au rasarit doar 5. Una din plante a decedat si mai am 4, dar nu stiu ca culori vor avea :? :?

probabil....ALBE ???

:mrgreen:
 
Intre timp am observat ca s-a mai dus una pe lumea cealalta :cry: :cry: Cele ramase sper sa nu fie albe, ca am destule in gradina :nu-mi_place: :nu-mi_place:
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, fetelor, se pare ca in total am 8 plantute de datura :rofl: pentru ca s-au mai gandit 4 baznauce sa incolteasca si ele dupa aproape o luna :rofl:

dar nu asta e bomba :) bomba e ca cea mai mare plantuta iesita din seminte are 15 cm inaltime si boboc de floare in varf :eek: :eek: :eek:


inchipuiti-va ca zilnic ma uit la bobocul ala cum creste si de abia astept sa infloreasca sa vad ce culoare va fi
ar trebui sa fie mov, ca asa am scris pe paharul in care e, dar nu se stie niciodata :gandit:
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, mai, Nicoleta.!
eu initial am crezut ca e un mugure de frunze, dar de o saptamana ma tot uit la el si e boboc de floare in toata regula :eek:
maine sparlesc aparatul foto de la sot si-l pozez :) :evil: sa vedeti si voi minunea :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
m-am tinut de cuvant si am luat aparatul :)
sunteti pregatite? :rofl:


ia uitati aici datura mea cu boboc :D


si aici toate cele 8 plantute de datura, in ordinea germinarii, unele mai mari, altele mai pitice :)

 

gabiee

Active Member
foarte harnicuta datura !
oare cand putem sa le scoatem afara ca eu nu mai am loc ..... in casa de paharute
 

nick1971

Active Member
:clap: fara cuvinte :D
ale mele sunt inca micute, si parca au rasarit cam in aceeasi perioada cu ale tale, si din 3 am ramas cu 2-una am tot fatait-o si saracuta nu i-a priit
 
Sus