Seminte Datura

gabiee

Active Member
cred ca maine sau sambata incep si eu operatiunea " germinare seminte datura " :)
va voi tine la curent .....
 

popescu gp

Well-Known Member
dfatura

Felicitari si succes celor ce au reusit sa obtina din seminte datura;daca aveti grija de ele pastratile si peste iarna ca planta de ghiveci si nu ca anuale
 

nick1971

Active Member
:whew: a rasarit si la mine una :) aseara era un punctulet mov in ghiveci si azi dimineata... va arat mai tarziu :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am primit si eu aseara un pumn de seminte de datura alba...zau ca ma intreb daca sa plantez sau nu cateva...ca celelalte care le-am plantat probabil ca erau brugmansii, dupa ultimele cercetari....si tot n-au rasarit...Daca mai e cineva disperat dupa seminte de datura sa spuna, ca-i trimit cateva seminte...sa aiba cu ce sa se enerveze :)
 

popescu gp

Well-Known Member
datura

Semintele de datura alba se pot semana si in gradina cum se incalzeste deci nu numai in ghiveci si pot sa se dezvolte din nou in anul urmator daca nu este un ger ca cel de anul acesta
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu 2 albe si una mov, au crescut in cateva zile de 4 cm si au cate 2 frunzulite :D
deocamdata atat...cele galbene nu au germinat inca :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' ce la faceti bre? Ca eu le-am pilit, le-am muiat, le-am amenintat...si tot nimic :x Mai bine imi vedeam de treaba, ca zau ca mi-au devenit antipatice :)
 

gabiee

Active Member
le-am pus si eu aseara in pamant , dupa ce au stat 2 zile in apa calduta in termos - si le-am ciupit si eu cu foarfecuta - :D
sa vedem ce va iesi .....
 

nick1971

Active Member
astea care au iesit mai repede au fost puse in banuti de turba, celelalte puse cu 11 zile inainte in pamant de flori nu au vrut sa iasa, m-am riscat si am umblat la ele, le-am scos, le-am pus in apa calduta cu fertilizant :) si le-am pus tot in banuti de turba... va tin la curent :D
 
Semintele luate de la Seminte de nu au dat deloc, desi le-am ciupit din start si le-am pus in apa cu Atonic :cry: Am ramas doar cu cele 5 din semintele de la Anthesis, dar nu stiu ce culori vor avea pentru ca erau mixt de culori :? :? Tare mi-e teama ca vor fi toate o culoare :nu stiu:
 

nick1971

Active Member
mie mi-a murit una :( , mi-a fost foarte rau zilele astea si nu m-am mai uitat la ele si din cauza ca nu a avut apa s-a uscat
 

iris

Active Member
Revin cu informatii despre semintele puse la germinat.
Din semintele cumparate de la Practiker acestea
http://irismihnea.sunphoto.ro/ACHIZITII ... A/10038884 a germinat o singura samanta .
Din semintele cumparate de la www.seminte.de cele mov adica acestea
http://www.seminte.de/seminte-flori-int ... p-634.html nu a germinat nici una. :( toate au facut mucegai.
Am pus la germinat si semintele colturoase
http://www.seminte.de/seminte-flori-dat ... p-409.html
cumparate tot de la seminte.de dar inca astept :astept:
Din semintele cumparate de la gty din 8 seminte mi-au germinat 6 . Doua plantute sau ingalbenit si au dat coltul iar celelalte plante sunt deocamdata bine unele la stadiul de patru frunzulite. :D
 
Sus