Seminte Datura

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am pus cele mov ,dar nu au germinat ,am avut seminte negre si albe :? acum o sa incerc cu semintele de datura galbena :? poate am noroc :)
 

iris

Active Member
mymo a spus:
Iris,esti tare! :clap:
:cry: nu sunt tare . Azi am observat ca, nu ia priit vedetismul primei plantute. Frunzele sau ingalbenit si da semne de lesin. Nu stiu ce are; celelalte plantute sunt ok le-am stropit pe toate cu Previcur .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si mie mi-a rasarit o plantuta de datura/brugmansie (depinde cum citesti plicul :eek:) galbena si are tulpinita mov.
 
Din 16 seminte cate erau in plic, doar 4 au iesit fara sa le ciupesc. Pe celelalte le-am scos, le-am ciupit si acum astept sa vad ce au de gand :astept: :astept: Astea erau luate de la Anthesis. Am mai pus o tura, mov, luate de la Seminte de, pe care le-am ciupit de la inceput dar sunt puse doar de o saptamana, asa ca iar astept :astept: :astept: Tare fitoase mai sunt semintele de datura colorata :x :x Eu eram obisnuita cu cea alba care iese singura din semintele cazute in anul anterior sau din radacina, dar astea colorate nu vor si pace :x :x
 

popescu gp

Well-Known Member
datura

La mine cea galbena iesita din seminte din Canada a avut tulpinita alba si dupa o vara s-a semilemnificat si o am si acum ca planta de ghiveci;sper sa infloreasca si anul acesta ca si anul trecut.Va tin la curent cu experienta mea;eu nu le-am ciupit si au iesit singure;bafta incepatorului probabil
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si plantuta mea cu doua frunzulite s-a cam pleostit. I-am dat folia la o parte si tot nu si-a revenit, dar nici n-a murit...inca. :(
 

popescu gp

Well-Known Member
dature

Nu le creati o atmosfera prea umeda ;de aceea s-au pleostit ,nu trebuie acoperite cu nimic ci doar daca se usuca prea tare substrataul se uda si atat ;la lumina
 

aleynad

Active Member
Moderator
:petrecere: :petrecere: dragilor, va anunt ca mi-au germinat 2 seminte de datura:
*una alba
*una mov

si nu au trecut decat fix 7 zile de cand le-am insamantat :eek: :hipnotizat:
 

nick1971

Active Member
aleynad a spus:
:petrecere: :petrecere: dragilor, va anunt ca mi-au germinat 2 seminte de datura:
*una alba
*una mov

si nu au trecut decat fix 7 zile de cand le-am insamantat :eek: :hipnotizat:
:eek: 7 zile? pai si inainte de insamantare ce le-ai facut? le-ai tinut in apa?
 

aleynad

Active Member
Moderator
aleynad a spus:
am primit si eu acum 2 zile semintele de datura :D
cele de datura alba seamana cu cele de ardei :)
cele de datura mov sunt negre, exact ca in poza postata de Violeta
cele de datura galbena seamana tot ca cele de ardei, doar ca sunt maro deschis
si am mai primit unele care seamana tot ca cele de ardei, doar ca sunt maro inchis :? (gomez mi-a scris pe plic Datura alba cu semnul intrebarii, deci astea nu stim sigur ce culoare sunt pentru ca oricum nu seamana cu cele albe :) )
dupa ce am recitit cele 11 pagini pe care le-ati scris voi :) m-am apucat si eu de treaba.
Am pus apa calduta in 4 pahare de plastic, dar neavand Atonik am pus cateva picaturi de fertilizant pentru plante cu flori :oops: si am pus semintele.

Pe cele de datura alba nu le-am ciupit, dar inca mai plutesc in pahar :?
Restul de seminte , le-am ciupit si dupa ce au luat putin apa la bord, au picat pe fundul paharului :) :evil:

O sa le tin in apa vreo 6 ore, apoi am de gand sa le pun in pamant umed, pe pervaz, deasupra caloriferului.
Sa vedem in cat timp germineaza :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
asta era pe data de 18 februarie,le-am ciupit, apoi le-am tinut in apa calduta 6 ore cu cateva picaturi de ingrasamant de flori luniversal, le-am pus in pamant umed, in caserole/pahare de plastic, acoperite cu folie transparenta
si le-am tinut pe pervaz, deasupra caloriferului...asta e tot
 
Sus