Sansevieria

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu o Sanseveria cilindrica primita nu demult si numai nu stiu nimic despre ea.
adica sunt tare curioasa de unde isi va scoate noile frunze?
banuiesc ca din pamant.
momentan sta si o ud rar de tot ca stiu ca nu se impaca bine cu apa.
sper sa ii placa la mine desi mi se pare un pic mai dificila decat cea obisnuita.
 

gino

Member
Sarselia, nu-i deloc dificila Sansevieria cylindrica.
Are o crestere la fel de lenta ca si celelalte surate ale ei.
La mine in balcon sunt 15 - 16 grade noaptea si in jur de 20 ziua acum.
O ud o data pe saptamana, dar putin si pare sa se simta bine.
Cea mai mare pe care o am, a lastarit de la baza.
Interesant este ca nu toti lastarii sunt cilindrici, unul dintre ei are frunze obisnuite.
Se poate observa :
http://gino.sunphoto.ro/Suculente/HSGQMFFVFOMSXLYIJQL
Fotografia nu-i de calitate, incerc maine in conditii de lumina mai puternica sa fac alta...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow Gino!
Mersi tare de tot de informatii!
Da' ce mare e a ta!
si da ai dreptate e interesant fenomenul ca nu toate frunzele sunt cilindrice.
acum ma mai intreb oare si ea ca si suratele ei infloreste?
trebuie sa caut pe net sa vad ...
:)

Toate cele bune!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gino inca o data multumesc tare de tot!
E tare ciudatica cilindrica asta.parca ai avea niste bete infipte in pamant.
Florile sunt la fel ca si ale suratelor ei.
Sper sa am si eu parte de un bat mai mare la a mea ca acum vazand poza cu a ta mi-am dat seama ca tare intereant ar arata.
Inca o data multe multumiri, Gino!
:hug:
 

anne`mary

Member
am si eu 2 intrebari legate de sansevria.
Socrii mei au aceasta planta intr-un ghiveci foarte mare iar planta este foarte deasa. Ieri am furat 3 puiuti dar cred ca este impropriu spus puiuti caci au vreo 60 cm inaltime. Cred ca mai corect ar fi sa spun ca am luat de pe marginea ghiveciului 3 "segmente" (nu stiu cum sa le numesc). 2 dintre ele am reusit sa le scot cu mai multe radacini si le-am pus pe amndoua in acelasi ghiveci (socrii mi-au spus ca ii place sa sta inghesuita). Al 3 -lea segment are doar 2 radacini sanatoase dar cam scurtute. La cat e de inalta planta, cu o frunza de 60 cm si o alta frunza la jumatatea ei, mi-e teama sa o pun in pamant...nu cred ca cele 2 radacini, desi sanatoase dar scurte, ar putea deservii planta. Asa ca am lasat-o in apa. Am facut bine? Nu sunt deranjate cele 2 radacini de mediul in care le-am lasat?

Tot scormonind in pamant, am slabit o frunza din tot acel manunchi. Asa ca am desprins-o si am pus-o in apa. Credeti ca ar putea sa dea radacini?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pune-le direct in pamint.Este o suculenta fara pretentii si oricit de mici au radacinile se prirnd extrem de repede ca sa nu mai spunem cit de repede se inmultesc.
Scoate-le din apa.Nu stiu cit de mult le place acest mediu :D
Succes!
 

anne`mary

Member
revin cu o intrebare legata de sansevieria mea. Am observat acu` vreo 3 saptamani ca planta mea a inceput sa se zbarceasca. A inceput cu frunzele de pe lateral dar azi am observat ca toate frunzele sunt ridate iar puiul care se vede la suprafata pamantului a stagnat...nu se vede nicio miscare de ceva vreme (asa greu creste sau e o problema).
De la ce s-au zbarcit frunzele? O ud o data pe saptamana cu apa de ploaie. In timpul iernii insa cred ca am usat-o mai mult decat trebuie (o data pe saptamana) dar ridurile au aparut luna asta. O frunza din exterior s-a si indoit la mijloc. Ce ar trebui sa fac?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
anne`mary a spus:
Off topic. Asa arata sansevieria pe care o am. Din primavara arata de parca a imbatranit...adica s-au ridat frunzele, s-au inmuiat, s-au lasat .... si nu doar cele din exterior ci si cele mici din interior. Nu stiu daca se vede bine
http://picasaweb.google.com/anne.mary24 ... 0429166194 ;
Mentionez ca atunci cand am primit-o arata jalnic...am aruncat multe parti din tot ghemul, caci era galbena si total neingrijita. Am pastrat doar un pui care a crescut, a facut un pui la randul ei, a iesit capul unui nou pui in primavara dar parca s-a oprit in timp...nu inainteaza deloc. O ud o data pe saptamana si a stat in dormitor la geam (pe vest) iar de vreo 4-5 saptamani e pe balcon (pe est) dar nu pare ca isi revine. Au si socrii mei dar o varianta inalta (asta a mea e pitica) dar are frunzele lucioase si nici urma de riduri desi are vreo 10 ani. SCuze pt off topic dar cei de la capitolul "sanseviaria " nu mi-au raspuns
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Roxana a spus:
ane'mary cred ca este o dereglare de udare daca spui ca s-au zbarcit frunzele. sa nu o pulverizezi pe frunze si eventual poti sterge frunzele cu un burete umezit pentru a o curata.
 

anne`mary

Member
Roxana, este drept ca am pulverizat frunzele o perioada lunga de timp... Sincer sper sa-si revina pentru ca imi palce mult
 

Roxana

Active Member
in loc sa o pulverizezi, mai bine sterge-o cu un burete umed pe frunze ca sa o stergi de praf. eu asa faceam cu ea si a crescut frumos.
 

anne`mary

Member
de cand am mutat-o pe balcon nu am mai pulverizat frunzele. Of ce rau imi pare...ce rau este sa nu stii si faci greseli care pot fi fatale. Si puiul ala ...si-a scos capul si acolo a ramas de 2 luni...nicio miscare.
Merci de raspuns si de sfat...am sa am grija pe viitor sa nu gresesc cu problema asta...dar cine stie cu cate altele voi mai gresi
 

Alina L.

Member
Am o sansevieria cu vreo 5-6 frunze de 1 m si are si un pui care a crescut cat frunzele "mamei" insa toata planta isi tine frunzele stranse . E din cauza excesului de apa ? O ud cam de 2 ori pe saptamana si nu are prea multa lumina .
 

anne`mary

Member
cum adica frunzele stranse? Oricum felicitari daca face pui si cresc...pentru ca a mea din primavara nu vrea sa creasca si pace. De regula ii place sa stea inghesuita...adica sa aibe multe rubedenii in jur
 

Alina L.

Member
Nu stiu cum sa explic , am sa fac maine o poza .
Ghiveciul e marisor dar cred ca am sa o mut intr-unul mai micut , ii schimb si o parte din pamant fiindca nu a fost schimbat deloc pana acum si o mult mai la lumina .

Edit : arata ca si cum abia se deschid frunzele cam de la jumatatea frunzei in jos . Probabil e de la excesul de apa fiindca in ultima perioada a fost udata cam des .

Pot taia puiul si sa il pun in acelasi ghiveci cu planta mama ?
 

anne`mary

Member
desi am o imaginatie bogata mi-e greu sa vizualizez. Dar tind sa cred ca nu e nimic inneregula pentru ca sansevieria nu isi deschide frunzele... se dezvolta ca un manunchi de drajoni cu cate 2,3 frunze/drajon. Daca ghiveciul este prea mic, te determina ea sa-l schimbi pentru ca are radacini ce sunt cunoscute pentru ghivecele sparte. Acum pe timp de vara, cu caldurile astea, eu o ud o data pe saptamana...nu vad sa o deranjeze...iar iarna o data la 2-3 saptamani. Fiind o suculenta, pamantul trebuie sa se usuce intre 2 udari si sub nicio forma sa nu o uzi cand pamantul este umed. Daca ii schimbi pamantul sa folosesti pamant de cactusi sau pamant universal pe care sa-l amesteci cu nisip pentru ca pamantul universal contine turba, iar turba retine apa si sansevieria fiind suculenta, prin definitie nu trebuie sa retina si sa stagneze apa la radacini. De asemenea de retinut ca sansevieria face parte din topul celor 10 plante care purifica aerul ... te scapa de nu stiu ce substante nu foarte benefice pentru noi emise de producele de curatenie, caclulator etc. (poti sa cauti pe internet studiul facut de NASA) si mai vreau sa-ti spun ca are o floare ce te ameteste cu parfumul ei (din auzite :( ).
Daca am dat sfaturi proaste, ma vor corecta fetele cu mai multa experienta.
in concluzie: ai grija de sansevieria caci si ea are grija de tine
 

IZA

Active Member
asa arata a mea care mi-a facut flori decand o am adica de doi ani. Este nemaipomenit parfumul Mi-a umplut holul cateva zile de un mirooooos !!!! Este planta matura de ani buni .....
Mai avea o tija cu flori printre frunze care nu se vede in poza..... aici era la inceputul infloririi :wink:
 
Sus