Sansevieria

thea

Member
Am o Sansevieria de 2 ani este superba are marginile galbene.
Desi sta inghesuita intr-un frumos ghiveci din ceramica,am uitat sa o ud cam de multisor si in plus am si transfert-o pe casa scarii intr-un loc nu prea luminos pt. ca afara,desi la umbra,am vazut ca se cam decolorase :? ,azi am vazut ca are boboci :eek: ,daca nu citeam ce ati scris voi aici nici nu stiam ca face flori.
Sunt f. bucuroasa si am sa va tin la curent!
 

analili

Member
Intr-adevar frumoasa sabiuta ,Macha! Am avut si eu una acum cativa ani dar cu mutarile repetate am pierdut-o.Habar n-am avut ca face flori :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dupa 4 ani la mine e prima oara cand sansevieria trifasciata Laurentii da semne de inflorit. Chiar m-a surprins cu tijele ei azi cand o udam.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos!!!!!!!! :visator:
Cele variegate si pitice imi plac si mie :indragostit: , cele verzi si lungiiiiiiiiii ....... nu :mrgreen: . :oops:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
M-am tot gandit unde sa pun pozele, la "suculente inflorite" sau aici si am decis ca tot aici le e mai bun locul.

Desi am trei varietati de sansevieria doar trifasciata laurentii e decisa sa infloreasca an de an. Cu mai multe flori anul acesta (7 tije florale care inmiresmeaza puternic atmosfera in jur).



 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Cornelia! Daca pozele iti folosesc, fa-o vedeta! Merita, ca e tare harnica: face puisori la greu si infloreste destul de bogat in acelasi timp. :D Cum am mai mult timp liber trebuie sa ma pun si eu la punct cu FB-ul, ca-s cam pe dinafara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu am fost pe dinafara multa vreme. Am invatat ca era musai - a devenit task de serviciu. ;-)
 

lelia

Well-Known Member
Cat defrumoasa e !!!! :visator: verdele in cele mai frumoase nuante ,fluturasi delicati alb-verzui ,parfum ametitor ,e deosebita ! sa te bucuri de frumusetea ei !
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Minunata sabiuta ta Adina! :visator: La o prima vizualizare, a II-a fotografie m-a dus cu gandul la un buchet cu lacramioare asa de gingasa este. :roll: Ca de obicei nu ma pot abtine sa nu spun despre plantele tale in general, si acum despre Sansevieria, ca sunt un exemplu de ASA DA! :clap: :hug: Cand te gandesti ce modesta este si ce frumos infloreste ..... :indragostit: :hipnotizat: :eek:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vazand harnicia variegatei s-a gandit si cea comuna care nu mi-a inflorit defel sa faca flori. Doar ca e mai timida si imi arata numai o tija florala. Pana nu a indesat bine ghiveciul cu pui, nu s-a gandit sa infloreasca.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca nu a mai avut loc sa se inmulteasca ... a inceput sa se evidentieze prin inflorire. :):inlove::clap:
 
Sus