Sansevieria

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sincer va spun eu nu i-am facut nimic intentionat sansevieriei mele casa in floreasca in 2007 si 2008. si pentru mine a fost o surpriza, :nu stiu: fiindca stiam eu ca doar exemplarele batrane infloresc. se pare ca m-am inselat. anul asta o sa stau la panda :) si conform obiceiului undeva prin iunie-iulie ar trebui sa se intample.
anul asta este primul in care vreau sa-mi scot suculentele in balcon incepand de prin aprilie-mai. sincer am emotii ca o astfel de schimbare ar putea sa ii opreasca inflorirea ...nu ca ar fi floarea foarte spectaculoasa, dar are un miros ... :visator: :visator:
 

Liviutz

New Member
Buna !

M-am inscris mai de mult pe acest forum, dar n-am indraznit sa postez pana acum, printre atatea fete ! :D
Totusi, acum Cornelia ma someaza (mesaj automat, cred) sa postez, asa ca voi sparge gheata prezentandu-va sansevieria mea:

http://i443.photobucket.com/albums/qq158/Liviujidoveanu/Picture3993.jpg

Cateva date privind cultura (cvasimilare sansevieriilor comune):

Nume oficial: Sansevieria cylindrica Bojer ex Hook. Bojer ex Hook.
Familia: DRACAENACEAE
Sinonime: Sansevieria angolensis Welw. ex Baker
Sansevieria livingstoniae Rendle
Inaltime: 60-90 cm
Sol: bine drenat, putin mai organic decat la cactusi. Planta adecvata si conditiilor "de apartament"
Expunere: Partial umbrit
Flori: Albe, spic
Temperatura minima: 4,5 C
Sezon inflorire: la mijlocul verii
Udare: moderata, dar putin mai abundenta decat la cactusi. Aproximativ la 2 saptamani in sezonul cald, foarte rar in sezonul rece (doar cat sa nu se deshidrateze). Intre 2 udari lasati solul sa se usuce, daca nu sunteti siguri, puteti testa prin apasarea in sol a unei jumatati de deget.
Inmultire: Separare "pui" bazali, divizare rizom sau chiar segmente de frunze – asteptati sa se cicatrizeze 2 saptamani

Pe curand !

PS: Felicitari Corneliei si celorlalte colege pentru dezvoltarea acestei comunitati !
 

adana

Member
ia uitati ce surpriza mi-a facut si "mamica" mea.spun mamica,pt ca anul asta mi-a facut si 2 puisori,pe care i-am dat desigur.nu stiu daca asta este floarea in sine,sau este doar boboc.e prima data cand vad ,asa ca ,astept cu uimire sa vad ce va mai fi.
 

marean

Active Member
Mult succes Dana si felicitari pt reusita !
De-abia astept sa vad daca a ta miroase...cand a inflorit a mea,nu a mirosit deloc :roll: !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Deci, miroase sau nu miroase floarea, adana? Nu ne mai ţine în suspans! :D

Cu ceva timp în urmă vă ceream părerea ce să fac cu noua mea plantă cam înghesuită în ghiveci. Am decis să despart tufa fiindcă era foarte bogată, iar acum, după mai bine de o lună sunt foarte mulţumită de plantele mele hărnicuţe. Nu numai că au suportat uşor transplantarea şi separarea (ce-i drept că am fost foarte zgârcită cu udatul), dar au şi trecut degrabă la lăstărit:
 

adana

Member
ei miroase,sau nu miroase...astept in continuare inflorirea.acum suntem tot la stadiul de boboci,doar ca sunt ceva mai lungi.astept,astept :astept:
 

adana

Member
adica pitica?mie mi-ar fi placut sa fie a mea cu marginea alba,asa cum e a ta,dar sunt multumita si asa.eu am avut de dat in primavara 2 pui,dar nu am stiut ca isi doreste.e o persoana f generoasa si draga mie.sigur tu vei avea puisorii de dat inaintea mea.asa ca,te rog intreaba si pe nutilepadat,at,daca ea a facut rost :D daca fac eu rost de un puisor de pitica te anunt,parca imi amintesc k are o nepoata a mea. :D
 

adana

Member
acum pe seara am udat toate florile,si cu cat ma apropiam mai mult de sansevieria,se simtea mirosul.deci,m-am inselat,miroase.dar sincer,nu e un parfum pe placul meu :roll: oi fi eu ciudata?
 

crista

New Member
Si la mine a inflorit in cele din urma. spun asta pentru ca in urma cu o luna au aparut floricelele dar nu s-au mai deschis.




 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Care o fi secretul infloririi lor,eu de cand o am,si o am de foarte mult timp nu m-a bucurat vreodata.Mai am si un alt soi su frunzele mai mici si mai inchide putin la culoare,dar poate ca nu sunt aceeasi planta.
 

crista

New Member
Pe cea cu mami multe flori o am de vreo4-5 ani, iar cea mai micuta e un pui de la cea mare si nu are mai mult de 3 ani.
 

Roxana

Active Member
Mnina a spus:
Mai am si un alt soi su frunzele mai mici si mai inchide putin la culoare,dar poate ca nu sunt aceeasi planta.
Cred ca este o Sanseviera trifasciata pitica.

crista, ai niste Sanseviere superbe! Sa te bucuri de ele!
 

ionascus

Active Member
Sanseveria

Toate sanseveriile sunt asa de mari?Mi-ar place una de dimensiuni mai ..... :? moderate...
As vrea sa cumpar una pt bucatarie-am inteles ca este indicata acolo,intrucat absoarbe fumul...si la noi in bucatarie se fumeaza..nu gluma....
 

marean

Active Member
Nu,Sansevieria hahnii este o specie compacta si cu frunze mici :wink: si ofera multa eleganta spatiului in care e pusa .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: Sanseveria

ionascus a spus:
Toate sanseveriile sunt asa de mari??..
Nu toate sunt atât de înalte. Deşi mi-ar fi plăcut şi una care să tindă spre 1m, se găsesc varietăţi moderate, sau chiar pitice. Aşa cum spunea marean s. trifasciata hahnii nu depăşeşte 15-20 cm şi are frunzele mai degrabă late: (mulţumiri Oanei pentru ea :D ). Mai am şi una de talie medie, cu frunze late care nu depăşeşte 40 cm:
 

gino

Member
Interesanta chestia cu Sansevieria care ar fi utila pentru ...obsortia fumului de tigara... :D Dati-mi voie sa nu cred...daca si plantele se apuca de fumat, e grav !!! :D
Altfel, trebuie sa stiti ca exista specii care pot atnge inaltimea de un metru.
Una dintre cele mai interesante, este S. cylindrica.
Si ea poate ajunge, sau chiar depasi un metru.
Iata una dintre plantele mele :
http://gino.sunphoto.ro/Suculente/CCWHFTZQDSACCYDQLZD
 
Sus