Sansevieria

Roxana

Active Member
nu stiu sigur cum ar fi mai bine. nu cred ca i-ar placea sa stea in pamantul ala, dar nici sa fie mutata acum. mai asteptam pareri.
 

adinal

Member
Indeparteaza cat poti de mult turba fara a deranja radacinile si pune-o in pamant de gradina cu putin nisip. Nu are nimic daca o muti acum. E o planta foarte rezistenta. Ud-o dupa ce o muti si pe urma uita de ea pana se usuca pamantul de tot. Poate sa iti faca flori la vara daca ii dai si lumina. ;-)
 

marean

Active Member
O poti muta si acuma,intr-un pamant drenat,1/2 nisip,as zice,1/2 pamant bun.Ghiveciul poate ramane acelasi. Daca nu o uzi dupa transplantare ,nu are de ce sa se supere sau sa ai probleme cu ea.Eu as uda-o abia dupa vreo luna de la mutare cu putina apa,nu pateste nimic,rezista foarte bine ,iti spun din experienta !
Bafta!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc pentru sfaturi! Am să încerc mutarea.

Marean, mă sfătuiai să folosesc acelaşi ghiveci şi sunt cam nedumerită... îmi pare extrem de înghesuită acolo, nici nu ştiu dacă odată scoasă va mai încăpea... rădăcinile forţează ghiveciul şi l-au deformat. Mă voi orienta la momentul potrivit! Oricum pregătesc şi un ghiveci puţin mai mare.

Cât despre înflorit, ar fi un bonus suplimentar, dar mă încântă s-o am pentru frunzele ei decorative! Aşa că nu-i bai de nu va face deloc flori! Eu iubesc plantele decorative prin frunze! Probabil din cauza asta şi celelalte plante se întrec unele pe altele când e vorba de frunziş bogat, uitând să mai înflorească! :)
 

marean

Active Member
Daca a deformat ghiveciul,atunci schimba-l,nu am mai marit poza,si din chestia aia mica parea mare :oops: ! I poti pune unul cu vreo 2 degete mai mare de la coletul plantei pana la buza ghiveciului (poate 2 nr :? ) .
Bafta,sa o vedem transplantata cu bine !
 

zi_inflorata

Member
Moderator
In noiembrie va ziceam ca a iesit radacina din ghiveci si am transplantat-o intr-unul mai mare! De fapt, acel ochi verde crud nu era radacina, era un nou puiut/frunzulita din planta mama. Acum are deja vreo 10 cm inaltime. Frnzulita nu a crescut grupata langa celelalte, e chiar la marginea ghiveciului. Oricum eu sunt tare multumita de evolutia ei.
 

Roxana

Active Member
La mine, puii de Sanseviera stagneaza, iar planta mama cred ca e pe moarte....adica "frunzele" incep sa se usuce :(
 

adinal

Member
:eek: Ni se pare de necrezut ca ti se usuca Sansevieria. Mi s-a intamplat intr-un an sa tai cateva frunze si sa le pun la inradacinat in apa intr-o vaza mata. Am plecat in concediu si am uitat vaza pe frigider; apa s-a terminat, insa frunzele nu aveau nimic. Cred ca au stat asa vreo doua saptamani.
Roxana, pune o poza ca sa vedem ce are planta ta.
 

kriss

Member
eu am 5 sanseveria de 2 ani si nu au facut nici macar un pui, dar le merge perfect in rest.
foarte ciudat ca se usuca. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
I-a pus prea multa apa, i-au putrezit radacinile... iar acum in lipsa alimentarii cu substante nutritive, evident ca se usuca.
 

adinal

Member
In cazul acesta iti recomand sa tai frunzele care mai sunt inca tari si sa le pui la inradacinat. Poti sa le pui in apa sau direct in pamant bine drenat. E greu sa nu reusesti. Planta e foarte greu de pierdut. Si daca o pierzi iti gasim noi butasi, fii fara grija. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In apa nu (poate merge vara, dar iarna nu). Direct in pamant amestecat cu nisip. Si udare numai cand e necesara.
 

Roxana

Active Member
adinal a spus:
:eek: Ni se pare de necrezut ca ti se usuca Sansevieria. Mi s-a intamplat intr-un an sa tai cateva frunze si sa le pun la inradacinat in apa intr-o vaza mata. Am plecat in concediu si am uitat vaza pe frigider; apa s-a terminat, insa frunzele nu aveau nimic. Cred ca au stat asa vreo doua saptamani.
Roxana, pune o poza ca sa vedem ce are planta ta.
pai acum i-am taiat frunza aia uscata si nu mai are altele.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
sansevieria mea nu inceteaza s ama suprinda: ieri parea ceva in neregual cu pamantul - era putin ridicat si cand ma uit mai atent... - o alta frunzulita. In curand va trebui sa-i schimb iar ghiveciul. Frunza de la inceputul lui ianuarie le-a ajuns pe celelalte.
Nici nu-mi inhcipuiam ca o planta care face flori asa rar (la mine niciodata pana acum) poate sa-mi ofera atata satisfactie!
 

karmenutza

Member
Dar frunzele ies asa din pamant? Chiar asa departe de frunzele principale? :? Cea pitica pe care o am eu creste din interior. Are acolo o mica frunzulita care se lungeste.
 

elenafles

Active Member
Eu cred ca este un puiut la care i-a iesit mai intii o frunzulita.Ar fi prea ciudat sa-i iasa o frunza asa departe de trunchi. :?
 
Sus