Rosii II

ionascus

Active Member
Faine rosii Dane.....sa fiti sanatosi sa le mancati...
Gata...suntem 6...am terminat si cu comercialul spontan..... :wink:
 

Floria

Active Member
ionascus a spus:
Faine rosii Dane.....
Si eu spun tot la fel. Vezi Danero de unde ne-au apucat ambitiile sa avem si noi in gradina noastra tomate deosebite ? :wink: Tu pastreaza seminte si din ale tale ca sa facem schimb ! Sa vezi ce poze pun si eu la anul ! :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi codrina si eu sunt multumit la cum a fost vremea

Floria a venit ala mersi. Eheee stai calma ca anul trcut am pus si eu la fel si tot oa cele mioritice am ramas....am avut si rosii care semanau cu un ardel gras dar nu m au dat pe spate

Claudia sa mi lasi adresa sa ti trimit camionul :rofl:


Daca sunt greseli e de vina mobilul:rofl:
 

Floria

Active Member
Va prezint si eu tomatele mele.... de la piata.... 8 lei/kg.... inima de bou... rosii si portocalii. Doar atat erau in toata piata mai deosebite, in rest pe toate tarabele rosii romanesti in Piata Domenii. Nu tu tigrine, nu tu rosii acordeon, nu tu cherry ciorchine, nici prunisoare foarte lungi si nici uriasele Mirelei. Noi aici ne rasfatam deja foarte tare cu tot felul de noutati, de-ar vedea ei ce soiuri avem noi. Am cumparat patru Inima de Bou, doua rosii si doua portocalii 12 lei au costat. Binenteles cand am ajuns acasa le-am luat semintele imediat, le-am asezat in tava cu cascaval peste ele si le-am bagat la cuptor. Au fost delicioase.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tot de la noi vor avea si ei , iesi la vanzare anul asta cu rosii tigru si la anul tot "rromul" o sa aiba

cred ca rosia de seminte e imatura in starea in care ai luato , de multe ori e culeasa inainte de vreme si tratata cu etriol pentru coacere , rosiile fara codita sunt tratate cu etriol si de aia se rup cozile

Eu iti tin pumnii dar daca e asa cum zic vor fi rosii anemice , in caz ca vor iesi :| :wink:
 

ionascus

Active Member
Bravos...ce frumoase sunt....
Cand nu aveam pamantul si apoi casuta cu gradina,aveam rigole pe geam cu rosii cherry pitice Vilma..ce bune suuunt
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai, acuma intreb si eu ca prostul, poate...Voua din semintele de rosii de anul trecut v-a iesit soiul de la care ati luat samanta? Ca eu am semanat inima de bou si mi-au rasarit, pana la urma, cam de toate, ca anul trecut a fost o amestecatura de tot felul de rosii in gradina. Evident ca la mine toate rosiile sunt pe aceeasi parcela...oare cum sa fac sa stiu sifur ca din seminte imi iese acea varietate, sa nu se mai polenizeze incrucisat? :? Evident ca si anul asta e adunare generala, ca a plantat la mine si vecina, cam tot ce a primit rasaduri de cine stie unde, asa ca am o gramada de soiuri pe-acolo...
 

interval

Active Member
Poate ca nu am citit cu atentie prin articolele cu pricina, dar la rosii polenizarea incrucisata nu face ravagii prea mari. Sigur ca influenteaza, mai ales in timp, dar nu fundamental, astfel incat sa nu iasa soiul initial. Eu cred ca modificarile apar mai ales in functie de conditiile climatice. Adica un soi adus din America, se va dezvolta altfel aici pentru ca are alte conditii de solarizare, temperatura medie, sol, etc. La fel si un soi din Ardeal va da alte fructe in Oltenia, dar nu substantial diferite.

Ca sa elimini polenizarea artificiala, trebuie fie sa plantezi rosiile la distante mari unle de altele (minim 4-500m, iar la ardei iute poate chiar 1km), fie sa cultivi in sere. Dar si asa albinele pot sa lucreze nestingherite, poate doar sa limitezi efectul polenului purtat de vant.
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu ce sa zic...eu am rosii pe care le cultiv de ani de zile si nu s-a intimplat sa-si schimbe caracteristicile, chiar daca le cultiv pe rinduri alaturate.
Claude, poate s-a intimplat sa amesteci tu semintele din greseala :?
 

interval

Active Member
Si la mine in gradina Buzau 1600 are al saptelea an de cultivare. Semintele le recoltez de la un an la altul si obtin aceleasi rosii superbe. Am o vecina care cultiva acelasi soi de rosii de peste 20 de ani, fara probleme

Si eu cred ca semintele au fost incurcate de Claude sau cineva din preajma, altfel nu vad cum ar putea sa iasa fructe fundamental diferite.
 
Sus