Rosii II

happy

Well-Known Member
Elektra ,mi-am insusit critica constructiva si am rupt frunzele de jos ale rosiilor.Este mult mai aerisit si rosiile se vor coace altfel acum :D

Felicitari Dan pt. pasiunea pt. tomate.Esti pe aceeasi lungime de unda cu Floria ,si ea a intrat in cautari de tomate deosebite.Din pacate nu le poti avea pe toate!(ma refer la mine! :wink: )

Printre alte soiuri de rosii am si cherry galbene si au iesit cateva fire cu inflorescente deosebite, ca la Dan, desi majoritatea sunt mai mici :?

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Din pacate la mine cherry nu stiu ce au , desi le ud regulat , crapa fructul inainte sa pot lua masuri .

Iar ca rosii , cele tigerella au trecut cel mai bine peste ploile alea reci ,restul se cunoaste putin sau mai mult ca nu prea au fost in "apele lor" sa zic asa :rofl:

Happy , e si o curiozitate , e si ca nu vreau sa stea pamantul gol , e si o desfatare a gustativelor . Deja am vazut prima tenta de roz pe o rosie chery , inseamna ca in curand incepem cu "bulioane. sucuri. ....etc"

succes
 

Floria

Active Member
Foarte frumoase Ionascus ! Ale tale Cherry parca sunt altfel decat ale mele. Eu recunosc ca nu am avut seminte profesionale, m-am dus in supermarket, am cumparat rosii cherry, carora le-am luat semintele. Mi-a fost teama ca s-ar putea sa nu iasa cine stie ce dar vad ca sunt frumusele, astept sa se coaca sa le vad daca sunt la fel de gustoase.
 

ionascus

Active Member
Majoritatea rasadurilor au fost scoase de noi din seminte,dar am luat si de la piata 5 rasaduri de cherry si 5 de Inima de bou....se fac frumoase....un rol foarteimportant au avut albinele vecinului.....au rodit mult mai bogat decat anul trecut
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Din pacate la mine cherry nu stiu ce au , desi le ud regulat , crapa fructul inainte sa pot lua masuri .

Iar ca rosii , cele tigerella au trecut cel mai bine peste ploile alea reci ,restul se cunoaste putin sau mai mult ca nu prea au fost in "apele lor" sa zic asa :rofl:

Happy , e si o curiozitate , e si ca nu vreau sa stea pamantul gol , e si o desfatare a gustativelor . Deja am vazut prima tenta de roz pe o rosie chery , inseamna ca in curand incepem cu "bulioane. sucuri. ....etc"

succes
să fie oare prea mult azot?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cica de la udari , nu de la azot , eu nu pun de regula ingrasaminte la legume, e pamantul bun asa cum e.

Dar si la udari apare o dilema , cica la "udari neregulate" si la mine se uda seara de seara :?

Dar asta doar la cherry :wink:
 

Elektra

Member
Happy, nu era critica constructiva, era doar o sugestie :D , eu sunt foarte la inceput cu gradinaritul asa ca departe de mine criticatul :)
Danero, superbe rosii, daca zici ca nu le pui nici ingrasamant...te invidiez pentru calitatea pamantului.
Floria, daca te rog, imi spui unde ai gasit seminte de rosii scandinave, suna foarte tentant, mersi!
In alta ordine de idei, dupa Rumba Ozarowska care s-a copt prima, vad ca se inroseste o black cherry :dans: abia astept sa vad ce gust are, n-am mai mancat tomate negre pana acum.
 

interval

Active Member
Or fi ele tentatnte, dar cred ca problemele de adaptare vor fi foarte mari. Posibil sa mearga in zone mai racoroase, dar daca sunt puse in sud, unde temperaturile urca si la 38-39 de grade cred ca se vor adapta foarte greu.
 

Floria

Active Member
interval a spus:
Or fi ele tentatnte, dar cred ca problemele de adaptare vor fi foarte mari. Posibil sa mearga in zone mai racoroase, dar daca sunt puse in sud, unde temperaturile urca si la 38-39 de grade cred ca se vor adapta foarte greu.
Asta era ideea ! sa le plantezi cand inca este frig, adica la inceputul lunii Aprilie si deja pe 15 mai ai rosii coapte. Cat vor rezista numai experienta isi spune cuvantul dar cateva fire in gradina merita experimentate. Eu am adus in 2006 niste seminte de rosii cherry din Canada. Cele plantate la soare deja in luna August aratau ca sufera de caldura in sensul ca le crapau fructele la coacere, dar cele plantate la semiumba pe langa niste copaci au facut fructe pana in Octombrie la prima bruma. Regret ca le-am pierdut samanta pentru ca erau deosebit de gustoase, ele aratau asa
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Asta era ideea ! sa le plantezi cand inca este frig, adica la inceputul lunii Aprilie si deja pe 15 mai ai rosii coapte.
Pai numai frigul, ma rog, temperatura scazuta, e problema? In perioada asta bruma cade frecvent, mai da si cate o zapada ...
 

Floria

Active Member
Interval, eu nu am mai vazut zapada in Aprilie de 40 ani ! cred ca nu degeaba se numesc "Glacier"si-apoi si in descrierea plantei se spune ca sunt rezistente la frig dar 'om vedea, numai experienta ne lamureste, altfel ei scriu multe..... :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
interval a spus:
Or fi ele tentatnte, dar cred ca problemele de adaptare vor fi foarte mari. Posibil sa mearga in zone mai racoroase, dar daca sunt puse in sud, unde temperaturile urca si la 38-39 de grade cred ca se vor adapta foarte greu.
Asta era ideea ! sa le plantezi cand inca este frig, adica la inceputul lunii Aprilie si deja pe 15 mai ai rosii coapte. Cat vor rezista numai experienta isi spune cuvantul dar cateva fire in gradina merita experimentate. Eu am adus in 2006 niste seminte de rosii cherry din Canada. Cele plantate la soare deja in luna August aratau ca sufera de caldura in sensul ca le crapau fructele la coacere, dar cele plantate la semiumba pe langa niste copaci au facut fructe pana in Octombrie la prima bruma. Regret ca le-am pierdut samanta pentru ca erau deosebit de gustoase, ele aratau asa
poate si la mine tot de asta , erau obisnuite sa creasca sub umbrar in sera :?
 
Sus