Rosii II

riana

Active Member
veretregn a spus:
riana a spus:
eu am stropit rosiile destul de des dar ieri am vazut pe una o pata neagra. oare stagneaza boala daca stropesc cu piatra vanata?
Nu cred că există o modalitate organică de a elimina ciuperca odată stabilită. putem, eventual să o limităm cu zeamă bordeleză sau derivate pe bază de Cupru. Însă să nu ne isterizăm. Pete negre pot apărea și în cazul efectului de lupă etc sau altele.

Pentru început aș stropi cu zeama bordeleză și aș înlătura părțile afectate imediat.
mersi. am stropit azi. greseala mea cred ca este ca am pus cate doua fire si nu sunt aerisite. si acum le-a legat bunica sotului meu si nu le-a copilit. eu le-am copilit deja de trei ori dar cred ca mai trebuia. oare sa le desfac si sa le copilesc?
 

happy

Well-Known Member
Claudia ,acum am aflat si eu cand am vazut ca nu orice soi merge in solar.Cele determinate au crestere mai mica decat celelalte care se pot duce si la 3 m.Numai Mirela mi-a copt-o cu uriasele :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Si uite-asa ai ajuns sa pui proptele la solar! Aha, mersi de info, deci dimensiunea e diferenta intre determinate si ne. Acu' o sa ma apuc de citit , ca parca citisem pe undeva prin topic ca sunt diferente si la copilire...parca alea determinate nu se copilesc, nuj? :?
 

happy

Well-Known Member
Eu le copilesc pe toate care sunt pe araci sau in solar,iar cele de afara care nu au arac nu le copilesc!Le las sa faca rosii cat or putea ele sa faca! :wink:
Pe cele cherry le-am copilit doar cativa copili jos .La partea de sus am lasat mai multe ramuri si asa sunt mici rosiile! :D
 

anknic

Active Member
victoria a spus:
eu deja am cules cate 2 cate 2 ,la 3-4 zile,de vreo 10 zile
ale mele-s in vie...deci se coc mai greu ca le tine via umbra. nu ma plang ca le fereste si de mana si am rosii pana mai tarziu decat vecinii :)

nici vecinii n-au rosii coapte inca si lor nu li s-a prajit prima sarja de rasaduri ca mie.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
veretregn a spus:
riana a spus:
eu am stropit rosiile destul de des dar ieri am vazut pe una o pata neagra. oare stagneaza boala daca stropesc cu piatra vanata?
Nu cred că există o modalitate organică de a elimina ciuperca odată stabilită. putem, eventual să o limităm cu zeamă bordeleză sau derivate pe bază de Cupru. Însă să nu ne isterizăm. Pete negre pot apărea și în cazul efectului de lupă etc sau altele.

Pentru început aș stropi cu zeama bordeleză și aș înlătura părțile afectate imediat.
Nu exista efect de lupa la nicio planta :!: :wink:

Bolile se afla in sol si se "activeaza" in cazul unor ploi masive , si ca si fapt divers se pleaca de la rosiile inferioare , nu vei gasi rosie patata sus si intacta jos. :wink:
 

Floria

Active Member
claude a spus:
:rofl: deci dimensiunea e diferenta intre determinate si ne. Acu' o sa ma apuc de citit , ca parca citisem pe undeva prin topic ca sunt diferente si la copilire...parca alea determinate nu se copilesc, nuj? :?
Claude !
Tomate determinate sunt cele care se coc toate odata - nu se copilesc si sunt folosite mai mult in procesele industriale si nu prea se pun pe arac.
Toamate indeterminate sunt cele care se coc pe tot parcursul verii pana la primul inghet - ele se copilesc.

Eu am alta nedumerire.
Pe acest site http://www.johnnyseeds.com/c-52-tomatoes.aspx , unele rosii au indicativul F1 altele au OG
Stie cineva ce reprezinta ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
F1 - rosii hibrid obtinute pe cale laboratoristica
OG - rosii organice obtinute din inmultire naturala

si ca sa copii pe ei in cele zise

"For seeds, OG means "organically grown" and signifies seeds harvested from plants grown organically, without synthetic fertilizers or pesticides and according to National Organic Program standards"
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
veretregn a spus:
riana a spus:
eu am stropit rosiile destul de des dar ieri am vazut pe una o pata neagra. oare stagneaza boala daca stropesc cu piatra vanata?
Nu cred cã existã o modalitate organicã de a elimina ciuperca odatã stabilitã. putem, eventual sã o limitãm cu zeamã bordelezã sau derivate pe bazã de Cupru. Însã sã nu ne isterizãm. Pete negre pot apãrea și în cazul efectului de lupã etc sau altele.

Pentru început aș stropi cu zeama bordelezã și aș înlãtura pãrțile afectate imediat.
Nu exista efect de lupa la nicio planta :!: :wink:

Bolile se afla in sol si se "activeaza" in cazul unor ploi masive , si ca si fapt divers se pleaca de la rosiile inferioare , nu vei gasi rosie patata sus si intacta jos. :wink:
Interesant, deși experiența m-a învățat altceva. Desigur că nu sunt eu experimentat, însă am avut roșii afectate de boală la niveluri diferite.

Efect de lupă: mă refer la arderea frunzelor în urma udărilor pe frunze.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da despre aia zic. :oops: Cercetatorii americani au zis ca e un mit iar cei englezi ca e oarecum posibil daca si numai daca pe frunze exista mici perisori care teoretic ar tine apa la asa o distanta sa produca acel efect dar ...pana acum ....apa se evapora sau e absorbita de planta mai repede decat se produce alt efect acvatic.
In schimb au vazut ca daca stropeau in mijlocul zilei cu apa calda la temp medie frunza prezenta acelasi efect. Deci diferenta de temp de la nivelul frunzei e mai mare decat cea a apei. - ...sper ca se intelege ...sunt pe mobil:oops:
 

Elektra

Member
happy a spus:
victoria a spus:
eu deja am cules cate 2 cate 2 ,la 3-4 zile,de vreo 10 zile
Victoria ,rosiile tale nu au frunze?Ai soi bun de rosii :D
Azi am dat la o parte o laterala de la solar,vreau sa-l extind si am pozat uriasele Mirelei.La anul nu mai pun in solar decat rosii cu crestere determinata.Cele uriase au reusit sa-mi indoaie teava de sustinere de care sunt legate si am pus o proptea din teava cu diametrul 110mm din Pehd :eek:
Happy, dar de ce nu le mai chelesti de frunze, vad ca ai frunze pana jos, eu le rup saptamanal, cel putin pana la primul rod trebuiesc rupte ca sa se aerisesca planta si sa nu mai atarne asa tare, la cele de la Mirela o frunza atarna greu :D Plus ca le canalizezi energia spre fructe si pentru fotosinteza raman oricum destule.
Si cu rosiile mici sa stii ca depinde si de soi, daca le ai si pe cele cherry de la Mirela sa stii ca au fructul foarte mic, chiar si ea mentiona acest lucru...dar sunt gustoase si foarte productive :D
 

Elektra

Member
Floria a spus:
Tomate determinate sunt cele care se coc toate odata - nu se copilesc si sunt folosite mai mult in procesele industriale si nu prea se pun pe arac.
Sa stii ca asta e mai mult sau mai putin relativ, exident ca pe trunchiul principal apar primele flori care vor ploduce fructe mai repede, apoi cele de pe primul copil, al doilea si tot asa. Eu am mancat prima rosie de la un soi determinat plantata in mai in gradina afara, nu in solar si pe langa multitudinea de rosii de diferite dimensiuni pe care le are inca infloreste, nu au cum sa se coaca toate odata...doar poate daca o copilesti. Acestea sunt evident concluziile mele personale :) , ca in teorie spune cum zici tu :rose:
 

Elektra

Member
veretregn a spus:
Interesant, deși experiența m-a învățat altceva. Desigur că nu sunt eu experimentat, însă am avut roșii afectate de boală la niveluri diferite.

Efect de lupă: mă refer la arderea frunzelor în urma udărilor pe frunze.
Eu cred ca diferentele de opinii provin din faptul ca tomatele tale cresc in solar, unde umiditatea e mult mai ridicata si clar nu se evapora apa de pe frunze asa repede....iar daca se atinge o frunza de peretele condensat...apar imediat pete, eu de asta am desfiintat solarul cand s-a incalzit afara iar plantele sunt sanatoase chiar daca le-a mai plouat.
 

veretregn

Active Member
Elektra a spus:
veretregn a spus:
Interesant, deși experiența m-a învățat altceva. Desigur că nu sunt eu experimentat, însă am avut roșii afectate de boală la niveluri diferite.

Efect de lupă: mă refer la arderea frunzelor în urma udărilor pe frunze.
Eu cred ca diferentele de opinii provin din faptul ca tomatele tale cresc in solar, unde umiditatea e mult mai ridicata si clar nu se evapora apa de pe frunze asa repede....iar daca se atinge o frunza de peretele condensat...apar imediat pete, eu de asta am desfiintat solarul cand s-a incalzit afara iar plantele sunt sanatoase chiar daca le-a mai plouat.
Nu mă refer la roșiile din solar. Am roșii și afară.
 

Floria

Active Member
Superbe Danero, foarte sanataoase arata !Imi place ultima asa dantelarita cu florile ei de nu mai pot de dragul ei.
Le pui si niste denumiri sa ne luminam si noi ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doar spicuitiv , mama a pus etichetele dar nu le mai vad acum la teren , ori sunt ingropate ori...

Asa ca idee ar fi
1) Rosii Tigerella (anglia)
2)Rosie din acelasi plic de Tigerella dar fara nume(anglia)
3) Rosii gigant (Mirela06)
4)Rosii cherry ...simple din culturi precedente , dar mi am adus aminte ca am si un rand de cherry black de la Mirela06
5)Astea nu stiu cine le a adus ca mai pune si mama din "sursele" ei , am sa o intreb
6)Inima de bou ar trebui sa fie(anglia)
7) Marmande...(anglia)
8)San Marzano 2- F1 hibrid (anglia)
9)O rosie cred chhery a iesit singura din pamant peste iarna si vrea sa dovedeasca ca si ea poate si inca nu putine , pe asta nu am prea copilito.

cam asta e , dar ar mai trebui sa fie cate 1 fir doua de alte soiuri , am pus mai multe dar de ex la rosii black normale nu am decat un fir cred ca restul au picat ca rasaduri.

Cand se coc voi alege ce e bine , mai era si principe borghese de la Mirela dar am uitat sa i fac poza :oops:

cred ca asta e chiar bun , nu e prea "saltaret" si se preteaza bine in sera
 

ghia_don

Active Member
Tigerellele tale nu seamana deloc cu ale mele...
Ale mele sint perfect rotunde , nu asa ondulate ca ale tale...sa stringi seminte :wink:
 
Sus