Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
solutii ca sa scapi de ele

1
vestita apa cu sapun dat stropita sub frunze mai frecvent decat peste frunza

2
Mix de plante :

Mixeaza 3 cepe mari ,1 ardel rosu iute sau 3 linguri de piper (de preferat Cayenne) , 1 lingurita de ulei vegetal , si un catel de usturoi mai mare .
Dupa mixare acopera vasul cu un deget de apa si lasa peste noapte in vas apoi ia din acel vas scurge tot si pune in 4 l apa curata cu care stropesti pe frunze o data pe sapt pana dispar

3

Pe un carton galben sau portocaliu poti sa pui ceva vaselina petroliera mai lichefiata si transparenta sau VapoRub , apoi se pune bucatica de carton pe/in pamant cu partea lipicioasa libera.
De mentionat ca e bine sa rupi frunzele deja afectate sau care contin oua de musculita .
Se inlocuieste cartonul la umplere.
Deasemenea unii zic ca e bine daca ai cum sa agati deasupra plantei aceiasi tableta cu vaselina

succes cu aceste metode
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere oricand , desi mie mi se pare mai inofensiv al treilea , dar le poti mixa intre ele metodele :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
hai si cu

4

Ulei de usturoi

10-15 catei de usturoi pisati
2 lingurite de ulei mineral
600 ml apa calda
1 lingurita sapun de vase

Se pune la macerat in ulei mineral toata cantitatea de usturoi pentru 24 ore apoi se strecoara si se pune apa si sapunul de vase. se amesteca intens si se stropesc plantele o data pe sapt.

In afara de musculita alba merge si la pericolul doi din sera ... paianjenii rosii si albi , si la afide.

Succes
 

ghia_don

Active Member
Rosiile mele asa arata acum

Inca nu le-am stropit cu nimic, dar dupa ploile astea sigur trebuie sa dau cu zeama bordeleza...
 

happy

Well-Known Member
Felicitari Ghia,este o gradina superba! :clap: Munca multa pt. cum arata! :D Ce ai folosit,bambus?
 

Floria

Active Member
Azi am gasit la Brico, seminte de Tigrella la 9 lei pachetul dar nu am luat.

Foarte frumoase rosiile tale Happy si ale tale Ghia.
 

mirela06

Active Member
Maaiii :eek: da ce minunatii avetii voi acoloooo!!!? Felicitari si Dumnezeu sa va dea sanatate sa le faceti pe toate :D
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
http://blog.biobeauty.ro/2010/02/09/uleiul-mineral/
Deci uleiul Johnsons e numai bun de pudrat rosia dar si de parfumat :rofl:
cu placere Mirela
Nenea Dane eu stiam ca uleiul mineral este uleiul care se foloseste la masini,motor,cutia de viteze.Eu la TCM din asta am invatat ca este.Si tu vii si dspui ca este ulei mineral pt. bebelusi :eek:
Daca se ard plantele sa te gandesti la mine :pumni:
 

ghia_don

Active Member
happy a spus:
Felicitari Ghia,este o gradina superba! :clap: Munca multa pt. cum arata! :D Ce ai folosit,bambus?
De unde atita bambus??? nuuu...sint bete din padure, mi le-a adus cineva in primavara devreme, nu stiu din ce sint...
Referitor la "instalatia" pe care sint prinse rosiile...a facut-o sotul meu in asa fel ca sa nu ma mai auda ca"iar s-au rasturnat rosiile de la vintoasa asta" :rofl: ...Si a avut dreptate...am ris eu la inceput si i-am spus ca la urma pun si acoperis, dar zau daca misca vreun milimetru cind scutur de ea...
 

happy

Well-Known Member
Bambusul creste la noi,este foarte invaziv.Eu am dat cu motorina pe locul unde cumnatul meu plantase bambus sa se duca la pescuit :rofl:
Cand am vazut atatea crengi la bambus m-am gandit si pe urma am zis ca sotul Doinei a cumparat vre-un urs panda :rofl: :rofl:
 

ionascus

Active Member
Gradina este foarte frumoasa dupa ploaie...verde...plinade buruieni..bineinteles...
In pus trebuie sa stropim cu piatra vanata rosiile ca nu avem surprize....
Au crescut mari,frumoase,cateva se pregatesc decopt...le trebuie soare,saracele.....
 
Sus