Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
Elektra a spus:
Floria, daca te rog, imi spui unde ai gasit seminte de rosii scandinave, suna foarte tentant, mersi!
Se numesc Glacier Tomato si le gasesti pe site-ul acesta, vezi mai jos http://seedrack.com/10.html
Cred ca e ceva din ce zici tu amestecat cu ceva din zice Interbal si completez eu spunand ca probabil sunt pentru zone in care nu mai este vara ci doar Iarna-Primavara-Iarna :) si unde sezonul e f scurt de vegetatie

Nu cred ca se vor supara de la caldura dar cu siguranta vor trai putin , dar asta ramane de testat :D
 

interval

Active Member
Mie mi se pare ca ambele site-uri sunt exagerat de scumpe
E drept ca au o mare varietate de seminte, dar sa dai 0.57EUROs pe 10 seminte sau $3.4 pentru 35 de seminte mi se pare mai mult decat o extravaganta

Pe urma, indiferent cat de extraordinare ar fi la locul lor de origine, problemele de adaptare pot face ca sa rezulte rosii semnificatif deosebite de original.

Eu am in gradina cateva soiuri provenind din seminte aduse din alte tari, dar trebuie sa recunosc sincer ca cel mai bine merg Buzau1600 care au fost puse cele mai in urma. Trebuie sa mai spun ca sunt prezente pentru al saselea sau saptelea an consecutiv, iar in fiecare an mi-am facut singur rasadul din rosiile anului anterior.

Am mai 'colectat' rasaduri si seminte si de la vecinii din sat. Fiecare declara ca detine un soi de excepie. Poate ca la origini au fost tot seminte de peste mari si tari, dar acum dupa ani de cultivare repetata in ograda proprie, le pot identifica drept 'mari de la taica Mitrita', 'gustoase de la Adita', 'move de la tanti Ioana' si asa mai departe. Vom vedea ce va iesi si va voi tine la curent
 

Floria

Active Member
Interval, tu deja ai o experienta in acest domeniu, eu sunt in primul an de plantat legume. Anul viitor vreau sa experiemntez mai multe soiuri doar pentru deliciul de a experimenta, sa stiu ca le-am crescut eu in ograda mea, nu pentru ca vreau neparat sa scot productii pe care n-o sa mai am pe unde sa le pun. Acum studiez alt site, comanda o voi face in toamna tarziu cand vor avea seminte proaspete.
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Interval, tu deja ai o experienta in acest domeniu, eu sunt in primul an de plantat legume.
Acesta este primul meu an de gradinarit adevarat. Mama mi-a lasat o casa la tzara, undeva la 15 km de oras. Pana anul acesta mergeam mai rar, cam 2-3 week-enduri pe luna.

Toamna trecuta piticul Boc a avut mare grija sa ajung somer la o varsta la care nu mai sunt atractiv pentru piata muncii si asa am ajuns gradinar.

Nu inseamna ca ceea ce spun eu trebuie luat ca litera de evanghelie. Spun ce fac, daca va fi bine voi vedea la toamna. Pana atunci, imi dau si eu cu parerea ca doar e sport national.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, ma intereseaza si pe mine cateva feluri de rosii de pe site-ul respectiv (cel unde apare Glacier tomato), asa ca la toamna, daca ne combinam la o comanda, eu particip!
 

interval

Active Member
Daca dati o cautare pe Google (Glacier tomato seeds) puteti gasi si alte surse, poate mai ieftine

http://store.tomatofest.com/Glacier_p/tf-0198.htm
$2 pentru 30-40 de seminte
OBS - aici scrie ca au nevoie de 65 de zile ca sa rodeasca si ca sunt determinate (adica o singura recolta pe an)

http://www.highmowingseeds.com/organic- ... omato.html
varianta 3140b inseamna $3,5 pentri 1/2 gram de seminte - aprox 100 de bucati
OBS- aici maturitatea este data la 55 de zile si se precizeaza ca au un gust superior altor varietati timpurii de tomate.

Si cred ca mai sunt.
 

Floria

Active Member
Claude este foarte bine daca este comanda de peste 35 euro pentru ca ne expediaza coletul cu cod de urmarire postala si nu riscam sa se piarda, sau daca se intampla asta avem posibilitatea sa aflam unde s-a pierdut si sa reclamam. Eu m-am invatat minte de la o comanda de 105 euro care nu a mai ajuns la mine. Furnizorul a depus-o in cutia postala si nu l-a mai interesat pentru ca orcum el isi primise banii. Neavand cod nu am avut posibilitatea sa aflu unde s-a pierdut sau macar sa stiu daca a fost expediat.
Pana atunci mai studiati si voi site-ul acesta http://www.tomatogrowers.com/

Eu caut inca cinci persoane cu care sa impart cele 30 seminte pentru fiecare sortiment din urmatoarele :

Tomate foarte mari
Delicious #3924 (30 seeds) $2.85 - 2 lbs - detine record pt cea mai mare rosie - 77 zile
German Giant #5817 (30 seeds) $2.85 - 2 lbs sau mai mult - 77 zile
German Johnson - Potato Leaf #4873 (30 seeds) $2.80 - foarte dulci - 80 zile
Goliath #5735 (30 seeds) $2.70 - 2 lbs - 85 zile
Giant Belgium #5520 (30 seeds) $2.85 - 2 - 5 lbs - f dulci - 90 zile
Italian Sweet #5611 (30 seeds) $2.75 - 3 lbs - 85 zile
Magnum #4422 (30 seeds) $2.85 - 2 lbs - 2.85 $ - 80 zile
Neves Azorean Red #4484 (30 seeds) $2.95 - 3 lbs - 75 zile
Momotaro #5149 (20 seeds) $3.65 - japoneze gustoase - 74 zile
Black Zebra #3616 (30 seeds) $2.95 - zebrine - 3-4 oz - 75 zile

Howard German #5029 (30 seeds) $2.80 - lungi cat palma - 80 zile
Jersey Devil #5939 (30 seeds) $2.80 - lungi de copt pt conserve - 80 zile
Opalka #5045 (30 seeds) $2.85 - lungi dulci pt bulion - 75 zile

Costoluto Genovese #3747 (30 seeds) $2.75 - rosu acordeon - 78 zile
Ruffled Yellow #5428 (30 seeds) $2.55 - galbena acordeon - 80 zile

Burgess Stuffing Tomato #3863 (30 seeds) $2.60 - rosu de umplut - 78 zile
Yellow Stuffer #5660 (30 seeds) $2.55 - galben de umplut - 76 zile

Golden Sweet Hybrid #4940 (20 seeds) $4.25 - cherry galben prunisoare - 60 zile
Juliet Hybrid #6916 (20 seeds) $3.30 - cherry rosii prunisoare - 60 zile

Early Girl VFF Hybrid #2783 (30 seeds) $3.25 - 4-6 oz - timpurii - 52 zile
Stupice #4782 (30 seeds) $2.85 - 2 ounce - timpurii cehoslovace - 52 zile


Total 61.75 $ impartit la 6 persoane = 10.30$ + transportul cred ca este 1 $ de pers.
Le-am selectat dupa descrierea gustului , rezistenta la boli, forma si culoare. Cei ce stati la bloc sa nu va uitati urat la mine.

Unitati de masura

1'' (inch / inci sau tol) = 2.54 cm
1' (foot / picior) = 30.48 cm
1 yard = 0,9144 m ( sau 3 feet sau 36 inches)
1 oz. (ounce / uncie) = 28.35 grame
1 lb. (pound / livra) = 453.4 grame

Conversie grade Fahrenheit /grade Celsius :
1° F = ° C × 9 / 5 + 32
 

mymo

Active Member
O persoana ai gasit,mai trebuie 4 :)
Te rog doar,in cazul in care nu pot urmari ce scrieti aici,sa ma anunti cu un PM sa trimit banutii.
 

doina

Member
Ma bag si eu , nu am gradina dar i-am promis mamei ca-i fac rasadurile de rosii pentru la anul .
Multumesc !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu era mai bine daca se facea un topic pe asa ceva ca sa nu se polueze un topic utilitar cu unu comercial :? :wink:
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
Nu era mai bine daca se facea un topic pe asa ceva ca sa nu se polueze un topic utilitar cu unu comercial :? :wink:
Totul s-a intamplat spontan, nu am prevazut asta. Eu am prezentat lista doar s-o studieze cei dornici de ceva nou, nici prin cap nu mi-a trecut ca deja sunt persoane interesate. Comanda aveam in intenii s-o fac mai spre toamna dar acum daca s-a intamplat asta mai asteptam o persoana si gata s-a incheiat.
 

Elektra

Member
Floria a spus:
danero2004 a spus:
Nu era mai bine daca se facea un topic pe asa ceva ca sa nu se polueze un topic utilitar cu unu comercial :? :wink:
Totul s-a intamplat spontan, nu am prevazut asta. Eu am prezentat lista doar s-o studieze cei dornici de ceva nou, nici prin cap nu mi-a trecut ca deja sunt persoane interesate. Comanda aveam in intenii s-o fac mai spre toamna dar acum daca s-a intamplat asta mai asteptam o persoana si gata s-a incheiat.
Si a cincea...(sau a sasea) persoana as dori sa fiu eu, mersi!
 

Floria

Active Member
Ok ! deschid topic pentru comanda si Mymo, Ionascus, Mosumosu, Doina, Elektra, va astept acolo.
Multumim pentru intelegere.
 
Sus