Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sau poate incurcate de la cine ai luat , si la mine la fel au iesit ce a trebuit doar ca din nestiinta am strans de la o rosie cu ceva probleme , dar mi se paruse mai mare si anul urmator am avut probleme cu ele , dar per ansamblu au iesit ce am pus.

Valabil si anul asta :D
 

Floria

Active Member
Claude, cred ca eu ti-am dat semne de intrebare cu acest post.
Floria a spus:
happy a spus:
Happy !!! cu aceste rosii ai testat polenizatorul artificial ?
Acum sa-ti explic ! Happy a plantat foarte devreme rosii in solarul lui foarte bine inchis. Rosiile infloreau dar nu legau pentru ca nu intrau mustele, vantul sau albinele sa le polenizeze. Astfel, a trebuit sa foloseasca un polenizator artificial iar eu am intrebat pentru ca nu stiam ca exista asa ceva si vroiam sa aflu daca rezultatul acestei operatiuni este cel din imaginile date cu "tona" de rosii coapte.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai a incercat cu ceva ?
Parca Cropmax si Atonik ar lega fructele si la profesionale GA3 (acid giberelic) face asta , mai ales la portocale unde e nevoie de recolta mai mare si de obicei nici nu se gasesc samburi in ele
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi pentru lamuriri! O parte din seminte le-a ambalat si pus la pastrare tatal meu, si, cunoscand personajul, e foarte posibil sa aveti dreptate si sa le fi incurcat pe unele :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Atentie!
Daca ati folosit stimulatori de polenizare, nu culegeti seminte de la fructele obtinute astfel, pentru ca sint sterile..
 

ghia_don

Active Member
La Atonik nu stiu cum e, ca n-am folosit ...dar la Tomatostim, este aceasta atentionare pe eticheta..
 

Elektra

Member
Eu sincer n-am curaj sa strang seminte din gradina anul acesta, am tot cate 2 cate 2 din soiuri diferite si e plin de bondari care le iau la rand, nu prea cred ca nu o se polenizeze incrucisat, la cata bataie de cap am cu rasadurile pana e vremea de plantat ar fi culmea sa-mi iasa si vreun soi care evident o sa adune ce-i mai rau de la toate :D
Astazi am mancat prima rosie Black of Tula, sunt impresionata, carnoasa, zemoasa, coaja foarte subtire si o aroma pe care n-am mai intalnit-o pana acum, pentru papila mea aduce cu aroma dulcetei de trandafiri :) Cu black cherry nu seamana deloc, chiar daca ambele sunt "negre". Si-a castigat un loc in gradina anului viitor.
In schimb, majoritatea rosiilor vad ca nu mai leaga bine de cand a inceput coacerea, are cineva idee de ce, m-am gandit ca a fost prea cald, acum mai racoare, ingrasamant natural le-am pus acum 10 zile, nu prea stiu ce sa le fac, bolnave nu par...
 

interval

Active Member
Elektra a spus:
In schimb, majoritatea rosiilor vad ca nu mai leaga bine de cand a inceput coacerea
Am in gradina mai multe soiuri de rosii. In afara de cateva, toate celelalte soiuri le-am obtinut din seminte aduse din alta parte (alta zona a tarii sau alta tara)

Si eu am observat ca nu leaga asa cum ar trebui. Dar exista si exceptii. Pe locul intai se situeaza Buzau 1600, un soi care este prezent in gradina de minim 7 ani, si care merge perfect. Apoi urmeaza niste soiuri pe care le-am 'imprumutat' de la altii din sat.

O sa ziceti ca am un fix cu adaptarea, dar la mine nu merg bine tocmai soiurile care le-am adus din alte conditii de clima. Din ce spune Elektra (are deasemenea multe soiuri) presupun ca si multe din soiurile ei sunt aduse din alte zone. Sa fie (ne)adaptarea o cauza?
 

ghia_don

Active Member
La mine toate soiurile noi merg foarte bine, n-au existat probleme de adaptare..
san marzano 2 sint exceptionale, incarcate cu fructe foarte mari..
black from thula, sint primele care s-au copt...fructe mari si gustoase
una din uriasele Mirelei, pe care abia o acopar cu toata mina :D ..si ciudata ca forma
o alta uriasa noua in gradina mea
cherry black si rosii, pline de rod.. :D
Apropo de soiul Black from Thula...cind a vazut sotul cum se coloreaza mi-a spus ca sint nebuna ca am pus asa ceva in gradina si ca sa nu ma astept sa manince el asa ceva. Aseara, cind am ajuns acasa, el facea degustare cu doi vecini si stringea seminte :rofl: ...pentru anul viitor :wink:
 

victoria

Active Member
Excelent.Dulceag si foarte putin acid.Si sunt zemoase doar atat cat trebuie.Nu sa curga apa din ele dar nici sa fie fara zeama.Mie imi plac foarte tare :D
 

Floria

Active Member
M-ati inebunit de tot cu rosiile voastre, abia astept sa le vad si pe ale mele de anul viitor. Cu putin efort putem avea in gradinile noastre si alte soiuri, dar pana atunci imi foloseste foarte mult experienta voastra. Multumesc pentru tot ce scrieti voi aici.
 

victoria

Active Member
Si eu am invatat multe de pe aici.
Si inca ceva cu Genovezele mele.Produc mult si pana toamna tarziu.Au tulpini foarte viguroase
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , si eu sunt multumit de ale Mirelei (cred ca sunt ceva ca Marmande ca seamana izbitor) si de cele San Marzano 2 , care vor ramane sigur pentru la anul , si mai am niste cherry tip para , care in salate nu pot fi inlocuite :rofl:

Am scapat pana acum de craparea rosiilor cu udari regulate si de patarea lor :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu, de ex la mine inca se duc in sus , au deja 1.5 metri , si am copilit ieri unele varfuri de productie :D
 

ghia_don

Active Member
San Marzano 2 imi plac la nebunie...deocamdata la aspect, ca inca nu s-au copt...
Si ca sa va faceti o parere despre marimea lor :)
Voi pune si la anul , cu siguranta.. :D
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:
nu, de ex la mine inca se duc in sus , au deja 1.5 metri , si am copilit ieri unele varfuri de productie :D
Care-i diferenta intre san marzano 1 si 2? Am si eu si seamana foarte mult cu ale tale,sunt heirloom, semintele sunt de la Mirela, imi place ca nu cresc asa balarioase, au cam 100 cm ale mele acum, nu ma dispera cu mii de copili ca altele si sunt foarte productive. Chiar si in salate sunt bune, desi nu asta e menirea lor. Si eu sunt curioasa de fapt ce soi sunt uriasele Mirelei, ciudat ca in gradiana mea Marmande nu seamana deloc, sunt mult mai mici si ca fruct si ca talie, nu cred ca depasesc un metru, de fapt pe plic cred ca scria ca sunt determinate. Stiu ca mai este un soi, SuperMarmande, pe asta nu l-am incercat.
In legatura cu adaptarea soiurilor straine in gradina si pierderea prematura a inflorescentelor, cel putin la mine sigur nu aceasta este cauza, nu am practic niciun soi romanesc in afara de uriase si fix ele au probleme si cele Black from Tula, deci cele cu fruct foarte mare, San Marzano, Black Cherry si cele determinate nu prezinta acesta problema.
 
Sus