Rosii II

Elektra

Member
ghia_don a spus:
San Marzano 2 imi plac la nebunie...deocamdata la aspect, ca inca nu s-au copt...
Si ca sa va faceti o parere despre marimea lor :)
Voi pune si la anul , cu siguranta.. :D
Ale mele se coc dar sunt mai mici...cred ca sunt mai multe varietati...de unde ai semintele?
 

ghia_don

Active Member
Le-am cumparat din Baumax in primavara..producator o firma din Slovacia parca, nu mai tin minte exact. San Marzano 2 scria pe plic..
Am gasit plicul...de la Semenarna Ljiubljana..
 

interval

Active Member
ghia_don a spus:
Ale mele se coc dar sunt mai mici...cred ca sunt mai multe varietati...de unde ai semintele?
Probalil ca trebuie copilite regulat, ale mele sunt tare frunzoase si cu tulpini groase si puternice. Le-am pus mai tarziu si abia acum au facut flori
 

ghia_don

Active Member
Da, trebuie copilite...am stat tot cu ochii pe ele sa nu le scap copilii prea mari, am rarit si din frunze..
 

interval

Active Member
Eu acum am intrat in tagma gradinarilor si deocamdata doar dedic mult timp activitatii, in timp ce rezultatele nu sunt pe masura. Spun asta ca sa nu credeti ca pretind ca ce fac eu e si bine.

Referitor la San Marzano (si altele), eu obisnuiesc sa rup frunzele de jos pentru a le lasa spatiu de aerisire si copilii pe 2-3 randuri. Pe cei care apar in partea superioara (danero ii numeste mai sus 'varfuri de productie') ii las in majoritate. Nu stiu daca fac bine, dar asa fac.

Problema este ca, in general, am obtinut rasadurile cam tarziu, le-am plantat in consecinta si fructele sunt cam intarziate, din care cauza nu pot da niste informatii echivalente cu ale voastre.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , in ultimele doua , in 3-4 sunt acele chery para care imi plac mult

Am arata sa vada si Interval cat de mari sunt. si inca mai cresc
 

victoria

Active Member
danero2004 a spus:
Nu , in ultimele doua , in 3-4 sunt acele chery para care imi plac mult

Am arata sa vada si Interval cat de mari sunt. si inca mai cresc
sa strangi seminte si pt altii :D
sunt tare frumoase
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai nici nu am folosit potasiu sa tina toata florile asa ca acum au iesit asa,

Ca tot ziceai ar fi bine de gandit ceva :

o treime rosii rapide

o treime rosii tomnale

o treime rosii de teste

cam asa ar trebui sa fac


(apropo ai vazut ca ala la care faci comanda are seminte de ardei din Romania) :twisted:



Floria a spus:
Danero, dar ce aerisite le ai ! Cum sa nu se faca cat dovleacul ! :rofl:
Daca iti arat poze de anul trecut , noi am mancat rosii doar de pe margine ca intre ele nu mai intra nimeni :evil:



victoria a spus:
danero2004 a spus:
Nu , in ultimele doua , in 3-4 sunt acele chery para care imi plac mult

Am arata sa vada si Interval cat de mari sunt. si inca mai cresc
sa strangi seminte si pt altii :D
sunt tare frumoase
strangem , strangem , in fiecare an , si isi respecta felul ,dar necesita atentie mare ca sunt invazive :wink:
 

interval

Active Member
danero2004 a spus:
Am arata sa vada si Interval cat de mari sunt. si inca mai cresc
Multumesc Danero, astept roadele. Eu am SanMarzano 2 si 3. Despre primele am citit ca ar fi determinate, desi pe plic scrie nedeterminate. SanMarzano 3 sunt declarate la unison nedeterminate. Dar, vorba orbului, om trai si-om vedea.
 

Floria

Active Member
Aoleu, ce gradina mare ai Melimeli ! Ne ajunge la tot forumul sa plantam ceva acolo !
Frumoase rosii ai si aerisite ca ale lui Danero.
 

mymo

Active Member
Frumoase rosii aveti.
Am si eu o intrebare,le recunoasteti pe cele doua,s-ar putea sa fie chery negre su para galbene dar nu mai stiu sigur :(
 
Sus