Rosii II

ionascus

Active Member
Astazi am luat si eu lectii serioase de la tata cu privire la gradinarit...ma voi astampara cu copilitul si voi lasa copilii din varf...ma intrebam anul trecut de ce au fost mai putine rosii...pai deh...eram incepatori...anul asta am mai avansat pana la genunchiul broastei.....
tata avea la casa bunicilor la tara o gradina de legume super....aducea in fiecare saptamana la oras 150-200 kg de rosii ,vindea si la vecini....erau foarte multe pentru noi...
Mama si tata prefera soiurile inima de bou,Aurora...care sunt foarte productive...din acelea mari mari aveau putine.....
Singurul tratament pe care il aplicau era piatra vanata ....
Iar de udat...faceau santuri si udau cu furtunul pe sant.....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Codrina , incercam , asa invatam , pana acum eu pot spune asa , am loc sa pun 200 tufe , si ... pot copili cum vreau ca tot imi raman rosii de dat la rude.

Ce vreau sa spun cu asta , e ca , mie imi place asa cum arata acum copilite si ingrijite pana la primul rand de rosii , Doina zice la fel , Mirela la fel , ceva bun trebuie sa fie in asta , e primul an si sunt f multumit de varianta asta

Asta nu inseamna ca bunicul nu e ok ca gradinar , dar sunt diferite metode de a multumi gradina si gradinarul :rofl:
 

Floria

Active Member
ionascus a spus:
Singurul tratament pe care il aplicau era piatra vanata ....
Imposibil sa le faca tratament doar cu Piatra Vanata. Piatra vanata le arde. Poate vrei sa spui cu Zeama Bordeleza, pregatita din 100 g piatra vanata care este acida si 50 g var nestins pentru a neuraliza Piatra Vanata, la 10 L apa.
Atentie la informatiile pe care le dam , suntem pe un forum public si dezinformam. Eu asa am ars rosiile stropindu-le din informatii neclare doar cu Piatra Vanata, asa ca m-am invatat minte sa nu scriu ceva gresit.
 

mymo

Active Member
La mine e primul an cand am rosii cherry in gradina si va rog sa ma ajutati cu un sfat: trebuie sau nu copilite?
Multumesc :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anul trecut sotia a zis sa nu copilesc si nu puteam sa intru in tufe , anul asta am copilit complet plus desfrunzit bazal si arata demential de bine , in ochii mei bineinteles :) :)
 

Floria

Active Member
Eu le-am lasat doua capete si apoi am copilit tot. Astept si alte pareri, la mine tot primul an de rosii este.
 

happy

Well-Known Member
Anul asta am si eu rosii cherry galbene si le-am copilit pana la prima legatura.Sub prima legatura este un copil puternic pe care l-am lasat.Deci practic am 2 capete la fiecare fir!Sper sa fie bine asa! :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu zic sa le copiliti...se lucreaza mai usor printre ele, plus ca fructele sint hranite si aerisite/insorite mult mai bine..
Azi chiar le-am facut inca un legat si copilit, nu am lasat doi lastari decit la un singur fir din uriasele Mirelei, pentru ca deja era prea mare si avea flori (cred ca nu l-am vazut la copilitul anterior)..
Doar cele cu crestere determinata nu se copilesc.. de asta nici nu-mi plac :rofl:
 

mirela06

Active Member
Dragii mei.
Ca orice rosie si cele cherry se copilesc altfel devin tufe care neregulate fiind se vor incarca, incurca si nu este exclus sa dezvolte fungi sau chiar sa se rupa.
Voi face poze sa vedeti ce am facut cu copilituil si aerarea plantelor.O sa vedeti ca saracele au fructe mai multe ca frunzele pt. ca nedand hraha in surplus pt. altceva au fost nevoite sa hraneasca si sa faca fructe.Dupa ce vin de la spital(am internare numai de dimineata pana dupa-amiaza) voi face ceea ce vi-am promis.
Si, spre bucuria mea mi s-a copt o rosie cherry galbena.Au ajuns f. inalte.Sunt cu o crestere atat de vertiginoasa ca ma uimesc.Nu ajung sa le leg ca maine zi sunt crescute de-o palma.
Cam asta despre ,,evoluti, tratarea si cresterea rosiilor'' fie ele galbene, bordo ,cherry ,tarcate sau cum Dumnezeu s-or prezenta ca ...tot rosii sunt :D

---------------------------------------------------------------------------------

Ghiule,draga mea draga :D este bine ce ai facut.
Cele uriase au o problema ca fac uneori fructele asa de mari ca se rup si De aceia necesita sprijin serios."
Eu anul acesta nu am prea avut timp sa ma" impart cum am vrut ,nu am avut timp cu pre mul;te pe cap si am fost neviota sa las 2-3 copileti care prezentau flori mari si stabilitae sau amplasare buna.Asa ca i-am legat bine si ...cu Dumnezeu inainte :D
 

ionascus

Active Member
Dane...ale tare rosii erau prea stufoase de atatea copili...ale mele erau total jumulite ...nu am lasat nici un copilet....
Dar am bagat la cap ca ce cred eu,nu este batut in cuie....asa ca va citesc cu interes opiniile...anul acesta am lasat 3 ramuri la cele cu crestere determinata si 2 la uriasele de la Mirela,Brandywine ,Abraham Lincoln si Black Krim
La tara unde ne-am mutat lumea spune piatra vanata la zeama bordeleza...bineinteles ca este in amestec cu varul.....
Am folosit si plic de zeama bordeleza din comert,dar sunt mai multumita de cea pe care mi-o prepar eu din piatra vanata si var
 

mirela06

Active Member
Asa-i Codrinule.ceea ce face omul cu mana lui nu neaparat,,lucru manual'' :D ci siguranta ca -i facut de tine, stii ce anume ca doar vezi nu iei gata facut si pe ,,nevazut''.
Tooot babestile noastre sunt cele mai ,,de adevarate-lea'' :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc sa formez si o alta idee , de ex sa las copili la nivelul 2 dar dupa ce face floare sa elimin varful de crestere dupa primul rand de flori .... :gandit: ...hmmm buna ideea , am vreo doua tufe care nu se lasa si fac copili mai des :rofl:
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:
O sa incerc sa formez si o alta idee , de ex sa las copili la nivelul 2 dar dupa ce face floare sa elimin varful de crestere dupa primul rand de flori .... :gandit: ...hmmm buna ideea , am vreo doua tufe care nu se lasa si fac copili mai des :rofl:
Exact asa fac si eu la un soi de cherry care sunt disperate sa faca copili, le-am tot copilit cat erau mai mici, dar am copili care la 2 cm deja au muguri florali, clar nu-i rup, o sa vezi ca o sa fie greu cu ruptul dupa primul rand de flori, cand sunt foarte mici nu-ti dai seama care-i varful, cand sunt un pic mai mari deja a mai aparut un rand de flori si povestea se repeta :rofl: .
Eu am mai surprins un fenomen interesant, mugure floral, s-au format rosii ciorchine si la un moment dat dupa ultima floare incepe iar sa creasca...ca un copil, nu stiu cum sa-i zic si se dezvolta normal, numai ca e productiv, face o frunza, un rand de flori, nici pe acestia nu-i rup. Apogeul a fost cand au inceput sa produca copili pin centrul unei frunze, de la nervura principala, au 1 cm si se vad mugurii, sunt curuioasa ce o sa iasa :D
Oricum, parerile sunt foarte impartite cu copilitul, eu la soiurile cu fructe mici o sa mai las copili si o sa le rup varful mai pe la sfarsitul lui iulie, sa aiba timp sa se coaca toti, intre timp rup frunzele de la baza, sa fie aerisita planta, iar maceratul de coada calului isi face treaba, niciun semn de boli fungice.
Atentie la rosiile uriase de la Mirela, am vazut ca multi avem, legati-le ciorchinii cat de repede, cresc rapid si se indoaie sub greutatea fructelor, la mine aseara era unul indoit si de crescut mai au mult, l-am ancorat in trei locuri pentru siguranta...pare un soi grozav, multumesc mult Mirela!
Sper sa gasesc cat de repede acumulatorii de la aparatul foto sa va prezint mutantii :) din gradina.
 

Elektra

Member
mymo a spus:
La mine e primul an cand am rosii cherry in gradina si va rog sa ma ajutati cu un sfat: trebuie sau nu copilite?
Multumesc :D
Eu zic sa te uiti pe plic si sa vezi daca sunt cu crestere determinata sau nu, daca sunt cu crestere determinata eu nu le-as copili, cresc pana la 150cm in general cele determinate, daca le mai si copilesti nu o sa ai productie..eu cel putin asa fac, am 3 soiuri de determinate si am rupt doar copilii de la baza care ar fi atins pamantul, in rest nu si sunt incarcate de fructe. Daca ai timp si chef de experimente, fa comparatie intre una copilita si una nu, ca si productie, eu m-am tacanit suficient incat sa doresc sa cantaresc productia de anul acesta, de curiozitate, dar nu am decat 30 de fire.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Rosia care creste inca o planta din fiecare mugure floral e rosie heirlomm-- traditionala , si are reminiscente de la stramosi cand cresteau tufe :rofl:
 

mymo

Active Member
Elektra a spus:
mymo a spus:
La mine e primul an cand am rosii cherry in gradina si va rog sa ma ajutati cu un sfat: trebuie sau nu copilite?
Multumesc :D
Eu zic sa te uiti pe plic si sa vezi daca sunt cu crestere determinata sau nu, daca sunt cu crestere determinata eu nu le-as copili, cresc pana la 150cm in general cele determinate, daca le mai si copilesti nu o sa ai productie..eu cel putin asa fac, am 3 soiuri de determinate si am rupt doar copilii de la baza care ar fi atins pamantul, in rest nu si sunt incarcate de fructe. Daca ai timp si chef de experimente, fa comparatie intre una copilita si una nu, ca si productie, eu m-am tacanit suficient incat sa doresc sa cantaresc productia de anul acesta, de curiozitate, dar nu am decat 30 de fire.
M-as uita,dar n-am plic...semintele sunt luate dintr-o rosie cherry :)
 

crinutza

Member
Off ale mele erau asa manite ca le-am tuns pana aproape de varf,sunt chele complet doar rosiile mai sunt pe ele ,imi pare rau ca nu m-am documentata inainte si am pus in rasadnita seminte de la rosiile de anul trecut care au fost manite(acum am citit ca trebuiau tratate semintele dar cum ,nu stiu,sper pana la anul sa aflu :) Si tot acum citind la voi am aflat ca rosiile cu crestere determinata nu trebuiau copilite :( , voi sti pentru la anul :D
 
Sus