Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anknic

Active Member
aventura mea cu rodierii:

http://anknic.sunphoto.ro/rodieri

am semanat vreo 20 de seminte intr-un ghiveci pe 25 apr.2009. jumate erau cu pulpa, jumate fara. au rasarit toate...am repicat cu penseta!

asta toamna am plantat cativa in gradina (in fata blocului si la tara) si cativa i-am pastrat pe scara blocului (caldura si lumina). in ambele locuri rodierii si-au pierdut frunzele iarna! cei de pe scara blocului...definitiv!

in apr.2010 au inceput timid cei din gradina sa dea lastari verzi si nu de jos...ci de pe tulpina! acum sunt niste tufisuri de juma de metru si cred ca ar fi fost mai mari daca nu i-as fi sarit eu in mod consecvent :) la udare...

nu au fost protejati cei plantati in gradina deloc iarna trecuta, nici iarna asta n-am de gand sa ii protejez...deja acuma au tulpina mai groasa!

LE: mai sap prin calc.si camera sa gasesc si poze recente cu tufisurile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aloooooooo......normal adica de exterior :?
Nana si-a pierdut frunzele si la mine fiindca desi in ghiveci maaaaaaaaaare ca sa se simta confortabil tot afara este........ :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine aia mari sunt in beci deja iar cei din gradina tip nana au renuntat la frunze si am aplicat paie peste ei
 

gabiee

Active Member
si la mine au cazut deja toate frunzele , inca nu am pus nimic peste ei ...
azi sunt in tratative cu sotul sa-mi taie niste crengi de la un brad batran , care va fi taiat cand gasesc o masina din aia mare cu scara ( cred de la compania de electricitate )
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus