Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Aura

Member
multumesc!
sunt mai maricei decat credeam. :D Spune-mi, te rog, in cat timp au crescut atat?
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
3 luni cred , dar maxim 3 luni ....oricum fata de punica granatum x nana sunt mult mai vigurosi ....si soarele ii face sa triumfe

cand venele de pe coaja sunt rosii sa stii ca ii place la nebunie acolo unde e
 

Aura

Member
eu nu le stiu dupa specii :( dar eu vreau pom , nu tufa..nu arbust...
ca sa am pomisor rodie...trebuie sa cumpar un anumit soi de rodie?sau nu conteaza ce rodie cumpar...ci conteaza cum isi dezvolta ramurelele? nu stiu..ma gandesc ca prin ceva se diferentiaza rodia din ale carei seminte ies pomi rodieri fata de alta care face produce rodieri pitici ..tip arbusti...in marcheturi...nu spun ce fel de rodii sunt...ma gandesc ca unele ar putea fi mai rotunde, rosii...nu stiu...ai putea sa-mi spui un criteriu dupa care sa ma orientez ca sa aleg o rodie din ale carei seminte sa iasa un pom ?
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iti dai seama ca noi ne jucam acum , ca daca era sa fie e 10 lei pomul la semluca cu certificat , habar nu am daca o sa mancam sau nu vreodata fructe fie de acelasi soi sau macar apropiate
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Rodii (Grenadine) - Melograni Septembrie-Octombrie Este o specie mediteraneană de vigoare medie, rezistentă la secetă, sensibilă la ger( temperaturi mai mici de -10⁰C); fructele sunt mari, 7-12 cm în diametru, cu o formă hexagonală rotunjită, prezintă o coajă groasă, de culoare roşie şi cca. 600 de seminţe; seminţele şi pulpa roşie ce le înconjoară, numită fruct fals sunt comestibile, fiind dulci-acrişoare şi aromate; maturarea fructelor are loc doar în regiunile calde, ferite de geruri puternice, cu temperaturi pozitive utile ce puţin 8-9 luni/an

nu pot pune poza altfel cu disperatul asta de vebshot

http://image59.webshots.com/759/1/70/75 ... uAY_fs.jpg
 

gty

Member
danero de asta ai :

acesta e pom , il vazusem la cineva in curte
florile sunt o splendoare
ce zici daca iau citeva crengute cum pot sa le pun sa faca radacinute ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si eu ma chinui cu asta , cu prinsul , nu prea le taie bine si cu posta asta vin chinuite dar oirce rodiu se prinde f usor cu metoda calcai , ia si mie daca ai de unde 2-3 fire si incercam , eu recomand doar in perlit gol in sera de punga
 

gty

Member
aha
pai stai sa-l dibuiesc si te anunt ?
cum zici ca e treaba aia cu calcaiul ? si cu perlitul ?
deja ma bagi in ceata :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai mei din seminte intra incet incet la somn , dar cei din gradina nu din ghiveci , inca se mai tin pe felie , as fi avut si rodii dar am scapat gainile pe acolo :oops:
 

Aura

Member
Gainile astea...Terminatori V :rofl:

Pe ai mei i-am pierdut... :(


p.s. Imi plac tare mult avatarele tale :D

Aura
 

diana999

Active Member
Aura....daca stiam itzi trimiteam eu unu. Si ai mei se pregatesc de culcare. La anu pot sa-i plantez in gradina? Sunt rezistentzi la frig? Ii am din semintze din primavara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
ai mei din seminte intra incet incet la somn , dar cei din gradina nu din ghiveci , inca se mai tin pe felie , as fi avut si rodii dar am scapat gainile pe acolo :oops:
Danero, ai avut iarna trecuta vreun rodiu prin gradina? A supravietuit? Ca eu tocmai am primit unul, e maricel, cam 70 cm si ma-ntrebam daca se va descurca afara...si tu esti in zona friguroasa, asa ca pot face o paralela, cred... :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am avut doi , specia nana , acum am 2 normali si doi nana , aia nana au murit pana la nivelul pamantului , au si rodit dar bineinteles cu miniaturile alea de rodii , cred ca a fost bine ca a fost zapada asa de groasa
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus