Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dirtyangel

Member
Mereu am fost curioasa sa vad daca iese ceva sau nu din semintele de rodiu si pe 9 ianuarie am hotarit sa incerc!
Am plantat 2 seminte, una cu tot cu miezul rosu, cealalta fara, doar seminta din interior!
Au trecut luni si credeam ca nu mai rasare nimic. Abia pe 14 martie mare mi-a fost mirarea cind au rasarit!

PUNICA GRANTAUM
Plantat: 9 ianuarie
Rasarit: Cel cu miezul rosu pe 14 martie, celalalt pe 15 martie!

22 martie aratau asa:


in prezent arata cam asa
 

doina

Member
Am vazut rodiu mititel de ghiveci,este super dragutel . Acesta rasarit din seminte de rodii cred ca se va face un copacel. Daca e ca cel de ghiveci este foarte frumos dar ii trebuie gradina. Cred ca si acela de ghiveci se comporta la fel , poate face fructe acolo unde l-am vazut fac si eu rost de seminte.
 

lili

Member
Draga Achi!!!!....frumoase si ingrijite floricele!!!!
Personal, m-a incantat liriodendronul tulipiferum :wink:
Succes in proiectul numit rodiu :hug:
 

Andrada

Member
sicamin a spus:
Un rodiu obtinut din seminte .Anul acesta e al doilea an si incepe sa infloreasca. (in ghiveci sant 2 plantute dar sant micute).Ghiveciul il tin afara in gradina ,are mult soare.
Eu am un rodiu din seminte de cinci ani si doar anul trecut mi-a facut o singura floare. Anul acesta nu da semne ca are intentii de inflorire. :cry: Oare de ce? Iarna sta in casa, la "racorica", nu in camera prea incalzita, vara sta la mama in gradina, soare aer curat.... :roll: si totusi, cu ce i-am gresit de nu doreste sa faca floare?

Saptamana viitoare am sa postez si imagini.....
 

Andrada

Member
Felicitarii! Sa ne tii la curent cu evolutia fructului.

Dar in acelasi timp :cry: Al meu nu vrea sa faca flori, astazi ma duc la mama, unde este si rodiul meu, si am sa il rusinez, dar asa mai dragastos, ca verisori de-ai lui, chiar mai mici ca si el au fost mai harnici!
 

Floria

Active Member
Sicamin, in entuziasmul meu ca mi-am facut sera am plantat 100 de seminte de rodii care acum sunt atat de mari

in primul an de viata. Tu vrei sa spui ca si eu voi avea fructe de la ele ?
 

sicamin

Member
Eu sant sigura ca vei avea.Ai tai arata foarte bine,dar sa stii ca le trebuie mult soare. Sant curioasa daca la al meu i se va coace fructul,oricum nu cred ca va creste mai mare(fructul). Ai mei (ca 2 am in acelasi ghiveci) sant la al doilea an. Din iarna au iesit fara nici o frunza de credeam ca i-am pierdut.I-am tinut la 10 grade in pivnita,unde au avut si lumina.
 

Floria

Active Member
Sicamin, eu cred ca daca ii asiguri caldura necesara va cresta fructul mare. La 10 C iarna, este foarte bine iar frunzele asa cad ele iarna. Eu am avut unul in gradina blocului fara sa stiu ce arbust este ca l-am prins dintr-o crenguta rupta din alta gradina si la 3 ani a inceput sa infloreasca flori mari si rosii. La 7 ani a facut atat de multe flori ca venea lumea si ma intreba ce arbust este si cum se prinde, crescuse cam de 2,5 m. Nu stiu de ce in anul acela a murit si am fost tare suparata. Fructe nu a facut niciodata.
 

doina

Member
Floria , in Oltenita au aparut intr-o vitrina pe Tineretului ,doua ghivece cu Rodiu , sunt cumva din gradina ta ? M-am intrebat cand le-am vazut , ce e cu ele , pentru ca la noi in oras nu prea se gasesc multe soiuri de plante de ghiveci. :gandit:
 

Floria

Active Member
Doinita nu sunt ale mele, ma bucur sa aflu ca mai sunt si alti pasionati de rodiu. Nu am reusit sa te sun , tatal meu este foate grav bolnav si nu prea am mai avut timp de nimic.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus