Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
voi ce credeti , sa cureti pulpa rosie sau sa le lasi asa , ma gandesc ca poate unele mucegaiesc de la invelis ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sunt tare mititele................vor astepta cativa ani pana vor face rodii ca ale Ramonei-inka.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
f frumosi , la mine a mai ramas doar unu de prin oct prins , cam chinuit dar supravietuieste, insa se tot ingroasa jos fata de pui de rodiu nana care abia la 60-70 cm se maturizau la coaja, cred ca au alt ritm de crestere.
A avut cineva recolta de rodii :rofl: ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
A promis ca va pune poza.L-a prins din samanta si dupa doi ani l-a plantat,iar la 5 ani a rodit.
 

sicamin

Member
Rodiul meu din seminte,a facut flori in al doilea an,dar fruct a facut doar unul care nu a ajuns sa se coaca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sta iarna afara? eu am lasat anu asta din primavara si pina in primavara 2 rodii la teren , fructe au facut dar mici.
Sa vedem daca trec iarna sub zapada
 

sicamin

Member
Nu ,inca nu i-am lasat afara.Inca ii am pe amandoi in acelasi ghiveci ,dar in primavara am sa-i plantez direct in gradina si acolo am sa-i las si iarna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sunt frumosi dar au carente la capitol ingrasaminte , cam palide frunzele fata de verde inchis la asta al meu de acasa.

succes,Daniel
 

sicamin

Member
Diana,nu sa va fac in ciuda am pus poza mare ci din graba am copiat alceva,dar am remediat. :oops:
Daniel ai dreptate ,ii voi administra anul acesta ingrasaminte si voi avea mai mare grija de ei. Ar fi trebuit sa ii schimb si pamantul,dar acum ii las asa pana ii transplantez in gradina.
Succes si voua!
 

diana999

Active Member
ma gandeam ca e de vina calculatorul, pt ca apoi am vazut poza mica :rofl: sau din cauza oboselii.sa te bucure cu...fructe ;-) :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca au nevoie de caldura sa se coaca , caci mai demult acum cativa ani am avut unu care dupa ce a stat afara l-am adus in casa si chiar am mancat rodia aia mica mica si semana leit cu ma-sa :rofl: (chiar facusem si un pui din rodia aia mica), toata schema e sa fie un pic arse de soare.
Iar ca sa lege are nevoie de polenizare sau sa le faca pe lastari mai batrani
Succes,Daniel
 

Aura

Member
Salutare!
ce va mai fac rodii?ai mei(va mai amintiti de Rodion, da?)..echipa aceea de fotbal cu rezerve..s-a dus ..unu cate unul...si asta pt ca nu au rezistat mutarii...
vreau sa pun din nou rodii ...rodieri, cum imi e mie mai usor sa le zic(...si cred ca-i corect asa..am mai gasit si in alte parti numiti astfel la plural...asa ca nu ma trageti de urechi ...)si culmea ...nu mai gasesc rodii in magazine :( de ce oare? nu-i sezonul lor? vad ca aduc mereu tot felul de fructe exotice dar nu mai aduc rodii...bine ca mai am cateva semincioare ramase din iarna...si o le plantez pe acelea ...
rodierii vostrii ce mai fac? sanatosi, voiosi? tin foarte mult sa am o astfel de plantuta... si nu o sa renunt pana nu voi reusi sa tin una in viata pt mult timp...:wink:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cei de la soare super sanatosi cei de la gradina au aruncat frunzele de iarna si le scot pe alea de vara .....sper sa rezista iarna care vine sa vad si ceva exp reusite , ciudat ca cei pusi anul trecut nu lastaresc dar "cioturile" sunt inca verzi
 

Aura

Member
...si fotografioare cand pui sa vedem si noi ? eu-s Toma Necredinciosu'..pana nu vad ..nu cred :rofl: de fapt, sunt curioasa....
Dane,ma bucuri mult pt rodierii tai. Sunt plantute si fructe cu totul deosebite. Bravo!si astept un raport ca la carte..cand i-ai plantat, tipul solului in care au fost plantati..in cat timp au germinat ? ce masuri au ? ( 90-60-90 ?? :) ) ..stii tu, toate cele :oops: daca nu cer prea , prea mult.
Aura
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus