Punica granatum

michaela

Active Member
L-am cautat in tot topicul arbustilor... nu l-am gasit .. :? rog moderatorii sa mute daca este topicul undeva... :oops:
---------------------

A inflorit si la mine varietatea Punica legrellei
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine in cartier este pus un astfel de rodiu in fata unui bloc. Acum cativa ani era plin de flori. De atunci si pana acum in fiecare an a inflorit mai putin si parca si mai tarziu. Nu se ocupa nimeni de el. Scretul unei infloriri bogate o sta in tunderi anuale?
 

michaela

Active Member
Nu in tundere....... un motiv ar fi sa avem parte de ierni mai blande...
Gerurile aspre pot degera bine din ramuri.... chiar si cele mai batrane- exact acolo unde are loc inflorirea... :roll:
ciudat este ca in gradina mea, cameliile, care ziceau ca rezista pana la -15 au crapat, dar el nu.... :? :rofl:
 

michaela

Active Member
Da..... :rofl: :rofl: asa o fi 8) ce pot sa spun ca asa cum ai povestit tu de cel din cartierul tau... nici eu nu-l invelesc(protejez) iarna.
M-am saturat sa tot protejez cate ceva si sa moara din alte motive... :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Versiunea Nana rezista la radacina si la -28 , recordul la mine in aer , iar cel standard fructifier inca nu am incercat dar cam pe la -15 trebuie dus maxim , la mine au stat in beci de cum a dat cam 5C seara si pana nu au fost 5C din nou in primavara.

Nu ii voi tine in sol dar ii voi creste copacel cu ramuri la etaj , deja vad ca i-a placut ideea , am sa le schimb solul o data la 2 ani la suprafata si sunt multumit ca de la grosimea unui creion am ajuns sa am chiar si 2 cm la baza si cam 1-1,2 m inaltime la coroana


Dar mai era un topic pe rodiu parca la experimente ?

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=4493
 

michaela

Active Member
Versiunea "Nana"? :? adica asta al meu e .... "nana" pe eticheta lui legrellei zicea -10/-14 grade minima, dar la mine a prins si mai mult...insa au degerat varfuri din ramuri.... ca si albizzia...
-la mine sta in gradina.... :wink: - de cativa ani- nu duc nimik din el la caldura.... :rofl: o sa stau eu afara daca mai duc multe la "caldurica " :) :rofl: :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat unu din piata de la un nene prin 2005 , si nu prea ma cucerea cu viteza de crestere , si am zis sa l duc la teren initial doar pe perioada verii si chiar a facut si fruct dar pe masura lui , pom pitic fruct pitic dar complet asemanator cu rodia normala , am si prins un pui din semintele de la el apoi am zis sa incerc si afara iarna , prima iarna cu zapada si toate cele a rezistat de minune , plecand mai de sus dar anul trecut a cam fost "seceta" la zapada si a cam piscat tot pana la pamant , dar a dat din nou si acum i-am scos pe perioada iernii ca nu se merita efortul asta

Cei maturi , din specia comestibila inca nu au nicio iarna afara


Floria , e mai bine sa ramana aici.
 

michaela

Active Member
Al meu nu a produs fructe niciodata in urma infloririi... eu am zis ca e doar ornamental... :) creste destul de repejor... am o tufa dintr-un lastar pus acum un an- mi-a intrat cainele direct in tufa mare, si a rupt din crengi. pe care le-am infipt in pamant - eu am zis ca dezvoltarea lui merge f bine... adica am fost multumita din crenguta anul asta sa vad tufita...
il am in gradina de vreo 5 sau 6 ani.... cand sunt ierni grele cu - mult :) degera partial ramurile tinere... dar asa cum am zis si albizia face la fel asa ca.... m-am obisnuit cu el :rofl:
...........................
Asta e un Punica granatum care face fructe micute..... insa nu am reusit sa "consumam" din ele.... pe el nu-l am acasa ci la munte- am zis ca nah... acasa sa am ceva mai special , asa ca am cumparat legrellei :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am o prietena la Giurgiu care zice ca are unu in curte care seamana leit , face flori chiar din primavara dar nu produce fructe deloc, sa nu fie tot din ala ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar voi stiti ca cel de interior e una si cel de exterior e altceva,nu?
Eu anul asta risc cu "nana" al meu si il voi lasa afara.Sa vad ce se poate intimpla :?
Celalalt e inca mic sinu a trecut inca nici o iarna.

La noi in Bucuresti, in Dorobanti, chiar vis a vis de televiziune este un rodiu maaaaare care in vara a fost plin de flori.Nu l-am vazut primavara ca sa stiu daca a fost cumva afectat de gerul iernii dar vara arata perfect.Si nici la asta nu am vazut sa faca fructe :?
 

michaela

Active Member
Acum ca ai zis tu Gabiutz... am citit si eu mai multe despre :wink:
si am vazut ca florile celui comestibil arata naspa rau.... ma bucur ca am varietatile astora ornamentali :rofl:

Aici am citit http://en.wikipedia.org/wiki/Pomegranate#Varieties
Dar tinut la interior cuiva a fructificat?.... nah... clima mediteraneeana... asta inseamna si precipitatii... umiditate in aer... etc... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In traducere libera .... :? zii tu Dane cum e....? :D
"Nana"face fructe sa stiti.Mici si prapadite in conditiile noastre dar face... :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci inauntru crescut nu face flori , sau daca face garantat nu se leaga , mai ales cele facute pe capat de lastar , iar daca este dus afara din primavara pana in toamna si a legat fructul daca e dus in casa cu lumina buna , continua sa coaca fructul .

Succes
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multu Dane de explicatie pe larg :D

La mine "Nana" de citiva ani buni nu a facut nici flori si nici nu a legat nimic (normal :mrgreen: ) si sunt foc pe ea/el de suparata dar e frumos asa ciufulit cum e si imi trece cind ma uit la el.... :) ...Poate cine stie va vrea vreodata in decursul vietii astia sa faca si el macar 1 floricica mica sa o vaz cu ochii mei. :wink:

In orice caz eu m-am indragostit de aceasta planta cind am vazut-o prima oara la fostele sere Baneasa unde erau mereu pline de flori. Conditiile de sera le priau.Mare pacat ca s-a distrus acel lacas de plante :cry: :cry: :cry: :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e din seminte ? :?

am si eu din seminte dar am fost avertizat ca nu e ca Nana care deja la mine are flori ci ca voi sta 2-4 ani depinde de sezon
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e din seminte si nu stiu ce fel de rodiu este.
Este cumparat in primavara de tatal meu de la pepiniera unui italian de aici de la noi din oras.De aceea nu stiu cum va fi cu el peste iarna.
Sper sa reziste cu putin ajutor din partea noastra.
 
Sus